Ważne
  Rzecz o języku: Poszoł won!

  Rzecz o języku: Poszoł won!

  Jan Miodek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

   Rzecz o języku: Poszoł won!
  Słuchałem przed paroma tygodniami bardzo ciekawego wykładu habilitacyjnego o miłości w literaturze kręgu bolszewickiego. Przywołana w nim została powieściowa scena ostatecznego zerwania z sobą pary kochanków.
   Rzecz o języku: Poszoł won!
  On, oddany idei komunizmu działacz partyjny, wyrzucając swej dotychczasowej miłości grzechy ideologiczne, rzuca jej ostatnie słowa rozstania: Idź sobie!.

  - Ryknęliśmy śmiechem. A dlaczego? - Ano dlatego, że wszyscy - nawet nieznający dobrze języka rosyjskiego - uzmysłowiliśmy sobie stylistyczny błąd tłumacza, polegający na przetłumaczeniu oryginalnego zwrotu poszła won!, jakże dosadnego i ekspresyjnego, na pozbawiony tej siły emocji polski odpowiednik idź sobie!.
  Zwrot poszła won! należało zostawić w wersji oryginalnej, bo choć obcy z pochodzenia i ordynarny, wszedł on w komunikacyjny obieg polszczyzny, a przywoływany jest w chwili maksymalnego natężenia emocjonalnego i wtedy - co tu dużo mówić - lepiej spełnia funkcję ekspresywną niż polskie warianty idź sobie!, odejdź!, odejdź ode mnie!, wyjdź! itp.

  O stylistycznej wartości obcojęzycznych słów wiedzą dobrze użytkownicy języka. Jan Lechoń napisał w swym Dzienniku, że warto czasem powiedzieć coś "z fajerem", a nie z ogniem, a my wszyscy wyczuwamy, że wystylizowane na czeskie brzmienie to se ne wrati, de facto w ogóle nieużywane przez naszych sąsiadów z południa, ma u nas większy walor stylistyczny niż to się już nie wróci - tak jak wymowniejsze od rodzimego koniec są czasem niemieckie szlus czy fertig. Mój ulubiony publicysta, mistrzowsko władający językiem - Leopold Unger - o chińskim nobliście Liu napisał, że został aresztowany w grudniu 2008, a potem skazany na 11 lat tiurmy.

  - No właśnie: tiurmy, a nie więzienia, żeby było jeszcze mocniej, ekspresywniej, wyraziściej! Młodsze generacje - nietrudno się domyślić - korzystają z leksykalnych złóż angielszczyzny, coraz wyraźniej zaznaczających swą obecność w codziennym języku mówionym i w pisanych tekstach publicystycznych. Czytamy więc na przykład w tych ostatnich: W kulturze »eventów«, gdzie wszystko musi być »niebywałe«, odkrywanie podszewki wieczności w zwykłych zjawiskach jest zadaniem karkołomnym albo Wielu dokonałoby coming outu, gdyby nie obawa przed zranieniem rodziców. Zarówno event (bliski happeningowi), jak i coming out to przykłady anglicyzmów, które stają się coraz lepiej znanymi wariantami tradycyjnych określeń wydarzenie, przypadek - wyjście z siebie, uzewnętrznienie, odkrycie, ujawnienie.

  Doradzając daleko posuniętą powściągliwość, nie mogę przecież zatrzymać nieuchronnych procesów leksykalno-stylistycznych związanych z funkcjonowaniem polszczyzny doby współczesnej. A jest to czas, w którym spośród wszystkich języków obcych język angielski jest najpopularniejszy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Usuńcie felietony Miodka

   stały czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   i tak ich nikt poza Pańczykową i Symonides nie czytuje. Zlitujcie się, felietony tak miałkie i nudne zaśmiecaja tylko dział Blogi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama