Co zrobić, żeby otrzymywać zagraniczną emeryturę? [PORADNIK]

  Co zrobić, żeby otrzymywać zagraniczną emeryturę? [PORADNIK]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dla każdego polskiego emeryta liczy się każdy grosz dodany do wyliczonego przez ZUS świadczenia
  1/2
  przejdź do galerii

  Dla każdego polskiego emeryta liczy się każdy grosz dodany do wyliczonego przez ZUS świadczenia ©123RF

  Wiadomo, że po przejściu na emeryturę na kokosy nie ma co liczyć. Dotyczy to zwłaszcza obecnych 30- czy 40-latków. Szansą na podwyższenie sobie świadczeń jest nie tylko dodatkowe odkładanie na starość, ale i praca za granicą.
  Jeśli ktoś pracuje poza Polską, jest tam legalnie zatrudniony i odprowadza składki, może liczyć na prawo do świadczenia także w drugim państwie.

  Jeden z naszych czytelników z Rybnika ma pytania dotyczące zagranicznej emerytury. - Wróciłem właśnie z Niemiec, gdzie pracowałem przez kilka ostatnich lat. Byłem tam ubezpieczony, legalnie zatrudniony. Mam 63 lata, teraz szukam pracy w Polsce.

  Czy ten okres pracy będzie wliczony do mojej polskiej emerytury? Czy będę też otrzymywał emeryturę z Niemiec?I czy mając w tym roku 63 lata jestem już w okresie ochronnym? - zastanawia się nasz Czytelnik

  O wyjaśnienie tego problemu poprosiliśmy ekspertów z oddziału ZUS w Rybniku.

  Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku:
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce oraz posiada okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z każdego innego państwa członkowskiego, w którym była ubezpieczona, o ile spełnia warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury w tych państwach.

  Instytucje właściwe dla każdego z państw członkowskich zobowiązane są do ustalenia uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych – zgodnie z obowiązującym je wewnętrznym ustawodawstwem. Przyznanie lub odmowa prawa do świadczenia w jednym państwie, nie ma wpływu na prawo lub odmowę do prawa do świadczenia w drugim państwie.

  Jeżeli prawo do świadczenia uzależnione jest od udowodnionego stażu pracy, istnieje możliwość połączenia polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia, z tym, że każde państwo płaci za swoje okresy.

  Wniosek o zbadanie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego wnioskodawca zobowiązany jest wnieść do instytucji w miejscu zamieszkania. Skoro czytelnik posiada miejsce zamieszkania na terenie Polski, wniosek o ustalenie prawa do świadczenia, także niemieckiego, należy złożyć w ZUS w miejscu zamieszkania, czyli w oddziale ZUS w Rybniku, który nada dalszy tok sprawie. Następnie sprawa zostanie przekazana do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Opolu. Tam też zostanie sporządzony i przesłany do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej formalny unijny wniosek o emeryturę z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

  Proszę pamiętać, by do wniosku poza polskimi dowodami zatrudnienia dołączyć wypełniony druk E207 Pl (dostępny w każdym ZUS), posiadane niemieckie dowody np. niemiecki numer ubezpieczeniowy, dowody wypłat, umowy o pracę itp. Nie ma  konieczności składania wniosku odrębnie w każdym państwie.

  Jednocześnie informuję, że mężczyzna urodzony w 1951 r.  musi osiągnąć podwyższony wiek emerytalny zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Ponieważ czytelnik nie podał dokładnej daty urodzenia, brak jest możliwości podania dokładniejszych danych w tym zakresie.

  Ponadto dla osób urodzonych po 1 stycznia 1949 r. ustala się kapitał początkowy. Jeżeli  czytelnik nie ma dotąd ustalonego kapitału początkowego, wniosek o jego ustalenie należy złożyć w oddziale ZUS w Rybniku. O informację odnośnie okresu ochronnego sugerujemy zwrócić się do najbliższej jednostki Inspekcji Pracy jako instytucji właściwej do udzielenia wyjaśnień w tym zakresie.

  Tu znajdziesz informacje

  Adresy oddziałów ZUS w naszym regionie:

  Oddział ZUS w Bielsku-Białej
  ul. Krasińskiego 34
  ul. Traugutta 2

  Oddział ZUS w Chorzowie
  ul. Dąbrowskiego 45

  Oddział ZUS w Chorzowie
  ul. Dąbrowskiego 43/45

  Oddział ZUS w Rybniku
  ul. Reymonta 2

  Oddział ZUS w Sosnowcu
  ul. Partyzantów 1

  Oddział ZUS w Zabrzu
  Ul. Szczęść Boże 18

  Na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl) można znaleźć informacje na temat inspektoratów podlegających wymienionym oddziałom.

  Do ZUS można także dzwonić pod numery tel - 801 400 987 z telefonów stacjonarnych oraz 22 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych.
  Konsultanci są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 18.

  Na stronie www.zus.pl znajdziemy m.in. serwis Moja Emerytura w ZUS. Każdy może sobie obliczyć swoją prognozowaną emeryturę wypłacaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar) według dotychczasowych zasad lub nowych zasad.


  *Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama