Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby otrzymywać zagraniczną emeryturę? [PORADNIK]

Monika Krężel
Dla każdego polskiego emeryta liczy się każdy grosz dodany do wyliczonego przez ZUS świadczenia
Dla każdego polskiego emeryta liczy się każdy grosz dodany do wyliczonego przez ZUS świadczenia 123RF
Wiadomo, że po przejściu na emeryturę na kokosy nie ma co liczyć. Dotyczy to zwłaszcza obecnych 30- czy 40-latków. Szansą na podwyższenie sobie świadczeń jest nie tylko dodatkowe odkładanie na starość, ale i praca za granicą.

Jeśli ktoś pracuje poza Polską, jest tam legalnie zatrudniony i odprowadza składki, może liczyć na prawo do świadczenia także w drugim państwie.

Jeden z naszych czytelników z Rybnika ma pytania dotyczące zagranicznej emerytury. - Wróciłem właśnie z Niemiec, gdzie pracowałem przez kilka ostatnich lat. Byłem tam ubezpieczony, legalnie zatrudniony. Mam 63 lata, teraz szukam pracy w Polsce.

Czy ten okres pracy będzie wliczony do mojej polskiej emerytury? Czy będę też otrzymywał emeryturę z Niemiec?I czy mając w tym roku 63 lata jestem już w okresie ochronnym? - zastanawia się nasz Czytelnik

O wyjaśnienie tego problemu poprosiliśmy ekspertów z oddziału ZUS w Rybniku.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce oraz posiada okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z każdego innego państwa członkowskiego, w którym była ubezpieczona, o ile spełnia warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury w tych państwach.

Instytucje właściwe dla każdego z państw członkowskich zobowiązane są do ustalenia uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych – zgodnie z obowiązującym je wewnętrznym ustawodawstwem. Przyznanie lub odmowa prawa do świadczenia w jednym państwie, nie ma wpływu na prawo lub odmowę do prawa do świadczenia w drugim państwie.

Jeżeli prawo do świadczenia uzależnione jest od udowodnionego stażu pracy, istnieje możliwość połączenia polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia, z tym, że każde państwo płaci za swoje okresy.

Wniosek o zbadanie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego wnioskodawca zobowiązany jest wnieść do instytucji w miejscu zamieszkania. Skoro czytelnik posiada miejsce zamieszkania na terenie Polski, wniosek o ustalenie prawa do świadczenia, także niemieckiego, należy złożyć w ZUS w miejscu zamieszkania, czyli w oddziale ZUS w Rybniku, który nada dalszy tok sprawie. Następnie sprawa zostanie przekazana do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w oddziale ZUS w Opolu. Tam też zostanie sporządzony i przesłany do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej formalny unijny wniosek o emeryturę z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

Proszę pamiętać, by do wniosku poza polskimi dowodami zatrudnienia dołączyć wypełniony druk E207 Pl (dostępny w każdym ZUS), posiadane niemieckie dowody np. niemiecki numer ubezpieczeniowy, dowody wypłat, umowy o pracę itp. Nie ma  konieczności składania wniosku odrębnie w każdym państwie.

Jednocześnie informuję, że mężczyzna urodzony w 1951 r.  musi osiągnąć podwyższony wiek emerytalny zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Ponieważ czytelnik nie podał dokładnej daty urodzenia, brak jest możliwości podania dokładniejszych danych w tym zakresie.

Ponadto dla osób urodzonych po 1 stycznia 1949 r. ustala się kapitał początkowy. Jeżeli  czytelnik nie ma dotąd ustalonego kapitału początkowego, wniosek o jego ustalenie należy złożyć w oddziale ZUS w Rybniku. O informację odnośnie okresu ochronnego sugerujemy zwrócić się do najbliższej jednostki Inspekcji Pracy jako instytucji właściwej do udzielenia wyjaśnień w tym zakresie.

Tu znajdziesz informacje

Adresy oddziałów ZUS w naszym regionie:

Oddział ZUS w Bielsku-Białej
ul. Krasińskiego 34
ul. Traugutta 2

Oddział ZUS w Chorzowie
ul. Dąbrowskiego 45

Oddział ZUS w Chorzowie
ul. Dąbrowskiego 43/45

Oddział ZUS w Rybniku
ul. Reymonta 2

Oddział ZUS w Sosnowcu
ul. Partyzantów 1

Oddział ZUS w Zabrzu
Ul. Szczęść Boże 18

Na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl) można znaleźć informacje na temat inspektoratów podlegających wymienionym oddziałom.

Do ZUS można także dzwonić pod numery tel - 801 400 987 z telefonów stacjonarnych oraz 22 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych.
Konsultanci są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 18.

Na stronie www.zus.pl znajdziemy m.in. serwis Moja Emerytura w ZUS. Każdy może sobie obliczyć swoją prognozowaną emeryturę wypłacaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar) według dotychczasowych zasad lub nowych zasad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!