Pszczyna dwa tygodnie po nawałnicy: nadal liczą straty....

  Pszczyna dwa tygodnie po nawałnicy: nadal liczą straty. Naliczyli 230 powalonych drzew

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na Dni Pszczyny (23 i 24 sierpnia) park ma być posprzątany
  1/2
  przejdź do galerii

  Na Dni Pszczyny (23 i 24 sierpnia) park ma być posprzątany ©Marta Sitek

  Dwa tygodnie po nawałnicy w Pszczynie dalej trwa sprzątanie. Porządki mogą potrwać nawet do końca roku. Najgorzej jest na cmentarzach.
  Jak wygląda Pszczyna dwa tygodnie po nawałnicy? Jest... jaśniej. Z powiatu pszczyńskiego zniknęło bowiem ponad 230 drzew. Powalone przez wichurę, nadal leżą na ulicach, chodnikach, grobach, choć przez cały czas są systematycznie usuwane. - Na bieżąco staramy się usuwać te drzewa, które zagrażają życiu i zdrowiu przechodniów - mówi Michał Makowski z Zieleni Miejskiej w Pszczynie. Jak przyznaje, obszar, nad którym szalała burza, objął nie tylko Pszczynę, ale i sołectwa Łąka, Poręba oraz gminę Goczałkowice. Dlatego porządkowanie może potrwać nawet do końca roku.

  - Na pewno przed dniami Pszczyny park książęcy zostanie uporządkowany, ale sprzątanie lasu za skateparkiem może potrwać nawet do końca roku - szacuje Makowski. Urzędnicy starają się na bieżąco porządkować także pszczyńskie cmentarze. Nagrobki też zostały zniszczone wskutek nawałnicy.

  - To jest coś strasznego. Wszystko zniszczone, groby obok zapadnięte, porozbijane znicze, połamane płyty nagrobkowe. Widzę, że było tu już sprzątane, konary drzew są pocięte piłą, ale większość trzeba posprzątać samemu - mówi nam jedna z mieszkanek, którą spotkaliśmy na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie.

  Liczenie strat w Pszczynie wciąż trwa, ale już teraz wiadomo, że burza w samej Pszczynie zniszczyła ponad 230 drzew. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ok. 5 powalonych drzew przy Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej i mnóstwo połamanych gałęzi. Czy wszystkie straty przekroczą próg 5 proc. powierzchni miasta, dzięki któremu Pszczyna będzie mogła się ubiegać o dofinansowanie z urzędu wojewódzkiego?

  - Inwentaryzacja trwa, ale to mało prawdopodobne - przyznaje burmistrz Dariusz Skrobol. - Podczas powodzi z czerwca 2013 też było podobnie.


  *Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama