Beskidy: Atrakcje latem po 17.00? Turyści wolą zrobić grilla

  Beskidy: Atrakcje latem po 17.00? Turyści wolą zrobić grilla

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trasa z górnej stacji kolejki na Szyndzielnię do schroniska. Latem turyści lubią tu spędzać czas dłużej, dlatego kolej działa do 19.30
  1/2
  przejdź do galerii

  Trasa z górnej stacji kolejki na Szyndzielnię do schroniska. Latem turyści lubią tu spędzać czas dłużej, dlatego kolej działa do 19.30 ©arc.

  Latem beskidzkie atrakcje powinny być czynne dłużej! - twierdzą turyści. Właściciele atrakcji przyznają, że nie zawsze to się opłaca.
  Beskidy to znakomite miejsce na letni wypoczynek - przekonują w beskidzkich miejscowościach. Kłopot w tym, że atrakcje w górskiej scenerii nieraz czynne są do 17.00. A przecież latem powinny być czynne dłużej.

  Z takiego założenia wyszedł Centralny Ośrodek Sportu, który zdecydował, że kolejka linowa na Skrzyczne będzie do końca wakacji czynna codziennie do 18.30, a nie jak dotąd do 17.15.


  - Podczas weekendów dłuższa działalność jest opłacalna. W dni powszednie różnie z tym bywa. Mamy jednak nową kolej i liczymy, że w słoneczne dni będzie przyciągała turystów także w tygodniu - mówi Grzegorz Kotowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

  Zwraca uwagę, że COS musi pilnować finansowego wyniku i zapraszać turystów do siebie, z drugiej strony musi przestrzegać Kodeksu pracy i ilości godzin pracowników, którzy powinni spędzać w pracy przepisową liczbę godzin, a nie cały dzień.

  O tym, że wydłużanie godzin funkcjonowania kolejki linowej nie zawsze jest opłacalne, przyznają na Czantorii w Ustroniu.

  - Sprawdzaliśmy to i analizowaliśmy. Kolejka jeździła nawet do 19.30 - 20.00. Ale okazywało się, że nie ma chętnych - mówi kierownik kolei linowej na Czantorię, Jan Linert.

  Dodaje, że do Ustronia często przyjeżdżają turyści jednodniowi, którzy po wymarszu lub wyjeździe na Czantorię, ok. 17.00 zjeżdżają i wracają do domu.

  - Bywają wyjątki, że przyjdzie ktoś o 17.30, by skorzystać z kolejki. Ale to sporadyczne przypadki - uważa Linert.
  Najdłużej w regionie czynna jest kolejka linowa na Szyn-dzielnię w Bielsku-Białej, bo do 19.30. - Mamy swoich stałych klientów - przyznaje Janusz Kisiel, prezes spółki ZIAD, która zawiaduje kolejką.

  Dogodny dojazd i popularność Szyndzielni sprawiają, że atrakcja jest oblegana. Kisiel zastrzega, że frekwencja, tak jak w przypadku otwartego kąpieliska, zależy od pogody - gdy jest ciepło i słonecznie, turystów nie brakuje i chcą zjeżdżać ze szczytu wieczorem. Mogą zjechać nawet o 19.30, choć bywa, że gondole działają dłużej, dopóki nie zwiozą wszystkich.

  W Wiśle kolejki linowe są czynne do 17.00-18.00. Różnie bywa też z lokalami gastronomicznymi - jedne czekają na turystów do 22.00, inne są czynne nawet do 23.00. Ostatnio jednak przybywa turystów, którzy przyjeżdżają do Wisły, zaopatrują się w marketach, a następnie grillują lub organizują ogniska przy obiektach, w których mają wykupione noclegi. Efekt jest taki, że w wiślańskich lokalach wieczorami tłoku nie ma.

  Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Centrum Informacji w dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji uważa, że turystów trzeba przy-zwyczaić do tego, że lokale są czynne dłużej.

  - Przez lata w Szczyrku wiele atrakcji czynnych było do 17.00. Teraz to się zmienia, lokale gastronomiczne i atrakcje turystyczne wydłużają godziny. To dobry trend - zaznacza. Wcześniej panowało błędne koło - właściciele nie chcieli wydłużać godzin twierdząc, że nie mają klientów, a ci nie przychodzili przyzwyczajeni, że lokale są zamknięte.

  W której beskidzkiej miejscowości można fajnie spędzić czas po 17.00? Czekamy na Wasze opinie


  *Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama