Nowa wieś za 250 milionów zł dla wysiedleńców z Nieboczów

  Nowa wieś za 250 milionów zł dla wysiedleńców z Nieboczów

  Sonia Cichoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa wieś za 250 milionów zł dla wysiedleńców z Nieboczów
  1/2
  przejdź do galerii
  Wysiedleńcy z terenu budowy zbiornika Racibórz Dolny zamieszkają w nowo powstającej wsi o roboczej nazwie Nowy Nieboczów.
  W lipcu przyszłego roku powinna być gotowa główna infrastruktura komunalna Nowych Nieboczów, wsi, w której zamieszka część wysiedleńców z miejscowości na terenie budowy zbiornika Racibórz Dolny.

  Suchy zbiornik powodziowy Racibórz Dolny o powierzchni 26 km kw. ma chronić ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia. Wartą ok. 1 mld zł umowę na budowę zbiornika podpisano w czerwcu zeszłego roku. Prace mają zakończyć się w styczniu 2017 r. Nieliczni zgodzili się opuścić swoje domy za rekompensatami. Część mieszkańców zdecydowała się natomiast przenieść do nowej wsi.

  W lipcu 2015 roku będą gotowe sieć wodociągowa, sanitarna, deszczowa, a także drogi w Nowym Nieboczowie. Ich wykonawcą jest katowicka firma Heller, inwestycja pochłonie ok. 16,8 miliona złotych.

  W przyszłym roku mają być także gotowe sieci elektroenergetyczne, teletechniczne oraz oświetlenie uliczne, które powstają dzięki pracownikom firmy Grotex z Zabrza. Koszty wynoszą 1,7 miliona złotych. Już w marcu ma zakończyć się natomiast budowa oczyszczalni ścieków na tym terenie. Po tych inwestycjach przyjdzie czas na budynki użyteczności publicznej w tym między innymi budynek komunalny, remiza czy rynek. Obiekty są na razie w fazie projektowania, nie wybrano jeszcze wykonawcy.

  Mieszkańcy powstającej wsi będą mieli także kościół. Budowla będzie gotowa na przełomie 2015 i 2016 roku. Plac pod budowę świątyni został już poświęcony przez arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca.

  Koncepcja urbanistyczno - przestrzenna Nowych Niebo-czów to ponad 100 działek dla przyszłych mieszkańców. Dotychczas 40 mieszkańców Nieboczów zdecydowało się na budowę domu w tym miejscu. Z drugiej wysiedlonej wsi - Ligoty Tworkowskiej mieszkańcy wyprowadzili się na własną rękę do innych miejscowości. Koszt budowy nowej wsi i wykupu nieruchomości oszacowano na ok. 250 mln zł. (PAP)


  *Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama