Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje z gżegżółką - XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

Redakcja
29 lipca 2014 r. Uniwersytet Śląski w Cieszynie zatętni życiem i zapełni się pasjonatami języka polskiego pochodzącymi ze wszystkich stron świata oraz pełnymi zapału nauczycielami języka polskiego jako obcego. Na cztery tygodnie prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz wszyscy pracownicy przeniosą swą siedzibę z katowickiego placu Sejmu Śląskiego do urokliwego Cieszyna. Tam w gmachu uniwersyteckim odbędzie się XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej oraz dwutygodniowe XXIII warsztaty polonistyczne.

Tegoroczna cieszyńska przygoda z językiem polskim zapowiada się wyjątkowo egzotycznie, gdyż weźmie w niej udział 150 miłośników polszczyzny pochodzących z 37 krajów, m.in. z: Azerbejżanu, Brazylii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej i Północnej, Litwy, Niemiec, Rosji, Salwadoru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Uzbekistanu i Włoch. W celu ożywienia polsko-brazylijskiej współpracy naukowej i dydaktycznej Brazylię odwiedzał JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

30 lipca o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta inauguracja otwierająca oba kursy.

Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także władze Cieszyna. Tego dnia uczestnicy kursu zwiedzą miasto, które na cztery tygodnie stanie się ich domem, a cieszyńscy przewodnicy pokażą im najpiękniejsze zakątki starego grodu piastowskiego.

Zaszczepiamy wirusa polszczyzny

Zaledwie miesiąc nauki wystarczy, by znacznie poprawić swoją znajomość języka polskiego lub by opanować niezbędne podstawy potrzebne w codziennej komunikacji. Trzeba jednak nauce języka polskiego poświęcić serce i rozum. W Cieszynie wszyscy połykają bakcyla polszczyzny i z sukcesem kończą letnią szkołę, o co dba znakomicie przygotowana kadra, która wkłada w nauczanie i organizację kursu nie tylko czas, ale i niebywały zapał.

Cieszyńska szkoła języka polskiego obejmuje codzienną intensywną naukę języka polskiego na różnych poziomach nauczania (łącznie 80 godzin), ale gwarantuje także poszerzanie wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury, historii i sytuacji politycznej Polski w ramach popołudniowych seminariów. Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki zapoznają studentów z ciekawie opracowanymi zagadnieniami w dwu wersjach językowych – po angielsku dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę, i po polsku dla studentów polonistyk i slawistyk oraz wszystkich chętnych.

Z kolei w czasie XXIII warsztatów polonistycznych nauczyciele języka polskiego jako obcego pracujący poza granicami kraju będą dzielić się doświadczeniami i poszerzać swą wiedzę. Z myślą o nich opracowano cykl zajęć metodycznych. W tym roku warsztaty polonistyczne trwać będą od 29 lipca do 16 sierpnia 2014 r.

Wieczór z Lokomotywą i Kartoteką

Każda minuta kursu została odpowiednio zaplanowana, dzięki czemu nikt w Cieszynie nie będzie się nudził. Letnie wieczory pełne będą polskiej muzyki, tańca, śpiewu i poezji. Bardziej odważni uczestnicy pokażą swoje ukryte talenty, inni deklamować będą wiersze Tuwima i Brzechwy w Teatrzyku poezji dziecięcej, młodzi dziennikarze redagować będą tygodnik „Wiadomości Letniej Szkoły”, jeszcze inni wcielą się w role bohaterów Kartoteki, a przyszli tłumacze przełożą wiersz Tadeusza Różewicza w ramach Turnieju Tłumaczy. Ponadto na uczestników kursu czeka mnóstwo zabaw, gier językowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi, podczas których aktywnie będą uczyć się języka polskiego. Z kolei w weekendy studenci wyruszą w południową Polskę, by zobaczyć Kraków, Pszczynę i Beskidy.

Polski nie taki straszny

W ramach letniej szkoły 15 sierpnia 2014 roku o godz. 10.30 odbędzie się XVII już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego Sprawdzian z polskiego, w której weźmie udział około 200 miłośników naszej mowy – uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych oraz obcokrajowcy z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców z całej Polski.

Wszyscy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i jednocześnie darmowy udział w kolejnej letniej szkole oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Każda osoba otrzyma w prezencie nagrodę książkową.

Tego samego dnia odbędzie się Wieczór Narodów – najpiękniejsza impreza towarzysząca co roku letniej szkole. O 14.30 studenci ruszą barwnym korowodem na cieszyński Rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz egzotyczne specjały przywiezione z dalekich krajów. Nie zabraknie także polskiego akcentu – wszyscy zatańczą Poloneza i skosztują polskiego bigosu.


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wakacje z gżegżółką - XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej - Dziennik Zachodni