Wiele pokus czeka na młodzież w wakacje

  Wiele pokus czeka na młodzież w wakacje

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiele pokus czeka na młodzież w wakacje
  1/2
  przejdź do galerii
  Prowokowanie bójek i eksperymentowanie z narkotykami - to najczęstsze grzechy młodych w wakacje. Rodzice, bądźcie czujni! Rok temu, w wakacje śląska młodzież popełniła ponad 1000 czynów karalnych
  Rozmowa z nadkomisarzem Tomaszem Ciepałem, Ekspertem Wydziału Prewencji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  W wakacje nieletni częściej dopuszczają się różnych wykroczeń. Na Śląsku też widać tą tendencję? Ile interwencji z udziałem nieletnich np. kradzieży, spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy ucieczek w domu odnotowali państwo od początku wakacji i czy to mniej lub więcej niż rok temu?

  Z analizy zdarzeń z lat ubiegłych wynika, że w okresie wakacyjnym na terenie woj. śląskiego nie notuje się znacznego wzrostu czynów karalnych popełnianych przez osoby nieletnie w porównaniu z okresem nauki szkolnej. W okresie wakacji w roku ubiegłym (lipiec - sierpień) śląscy policjanci ujawnili łącznie 1031 czynów karalnych popełnionych przez 256 nieletnich. Pamiętać należy jednak, że są to zdarzenia, które zostały ujawnione przez organy ścigania bądź to w przypadku zatrzymania sprawców na gorącym uczynku popełnienia czynu, bądź w ramach czynności realizowanych po zgłoszeniu zawiadomienia przez pokrzywdzonych przestępstwem. Część z pokrzywdzonych nie decyduje się jednak na informowanie organów ścigania o czynach popełnianych przez nieletnich.

  Jakie wykroczenia popełniają najczęściej nieletni?
  Z gromadzonych przez policję statystyk wynika, że do najczęściej popełnianych przez nieletnich czynów zabronionych należą czyny o charakterze przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Zaliczyć można do nich rozbój, wymuszenie rozbójnicze, bójka, pobicie, uszkodzenie ciała. Stwierdzić należy jednak, że do przestępstw takich dochodzi najczęściej w wyniku nieświadomości osób małoletnich na temat odpowiedzialności prawnej za ich popełnianie. Nieletni sprawcy niejednokrotnie sadzą, że zabór cudzego mienia nieznacznej wartości nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

  A co z narkotykami. Młodzież częściej sięga po nie w wakacje?
  W okresie wakacyjnym zjawisko narkomanii wśród młodzieży ma najczęściej charakter eksperymentowania. W miesiącach wakacyjnych policjanci garnizonu śląskiego prowadzą szereg spotkań z młodymi ludźmi oraz ich rodzicami, gdzie informują o odpowiedzialności małoletnich za popełniane czyny zabronione jak również udzielają wszelkich porad na temat postępowania w przypadku stania osie ofiarą przestępstwa. W okresie wakacyjnym w ubiegłym roku, śląscy policjanci przeprowadzili 539 takich spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz 267 z rodzicami i opiekunami. Rok temu, w wakacje, ujawniliśmy ponad stu nieletnich w stanie odurzenia środkami psychoaktywnymi (alkohol, narkotyki, inne substancje odurzające).
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "...śląska młodzież popełniła ponad 1000 czynów karalnych"

   pe.en.de (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Za 1000 to ich skazali a popełnili znacznie więcej.
   Swoją drogą to chyba kaczor miał rację - straszna tam patologia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TAk PO PIYROM CIE AFA PO LAC KO

   777 POLACKIE FAMILYN BLOKI HASIOKI I WSI OKI GOROLSSTWO I PO LSTWO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   STRASZNO POLACKO PO TO LOGIA PISSIO DO OBCEGO ZAWSZE NIY AFOGOROLSKIGO ŚLONSKA ETNO DNO NAROTOWEGO JAK WSI OKI Z PSSL.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo