Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele pokus czeka na młodzież w wakacje

Katarzyna Spyrka
Prowokowanie bójek i eksperymentowanie z narkotykami - to najczęstsze grzechy młodych w wakacje. Rodzice, bądźcie czujni! Rok temu, w wakacje śląska młodzież popełniła ponad 1000 czynów karalnych

Rozmowa z nadkomisarzem Tomaszem Ciepałem, Ekspertem Wydziału Prewencji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W wakacje nieletni częściej dopuszczają się różnych wykroczeń. Na Śląsku też widać tą tendencję? Ile interwencji z udziałem nieletnich np. kradzieży, spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy ucieczek w domu odnotowali państwo od początku wakacji i czy to mniej lub więcej niż rok temu?
Z analizy zdarzeń z lat ubiegłych wynika, że w okresie wakacyjnym na terenie woj. śląskiego nie notuje się znacznego wzrostu czynów karalnych popełnianych przez osoby nieletnie w porównaniu z okresem nauki szkolnej. W okresie wakacji w roku ubiegłym (lipiec - sierpień) śląscy policjanci ujawnili łącznie 1031 czynów karalnych popełnionych przez 256 nieletnich. Pamiętać należy jednak, że są to zdarzenia, które zostały ujawnione przez organy ścigania bądź to w przypadku zatrzymania sprawców na gorącym uczynku popełnienia czynu, bądź w ramach czynności realizowanych po zgłoszeniu zawiadomienia przez pokrzywdzonych przestępstwem. Część z pokrzywdzonych nie decyduje się jednak na informowanie organów ścigania o czynach popełnianych przez nieletnich.

Jakie wykroczenia popełniają najczęściej nieletni?
Z gromadzonych przez policję statystyk wynika, że do najczęściej popełnianych przez nieletnich czynów zabronionych należą czyny o charakterze przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Zaliczyć można do nich rozbój, wymuszenie rozbójnicze, bójka, pobicie, uszkodzenie ciała. Stwierdzić należy jednak, że do przestępstw takich dochodzi najczęściej w wyniku nieświadomości osób małoletnich na temat odpowiedzialności prawnej za ich popełnianie. Nieletni sprawcy niejednokrotnie sadzą, że zabór cudzego mienia nieznacznej wartości nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

A co z narkotykami. Młodzież częściej sięga po nie w wakacje?
W okresie wakacyjnym zjawisko narkomanii wśród młodzieży ma najczęściej charakter eksperymentowania. W miesiącach wakacyjnych policjanci garnizonu śląskiego prowadzą szereg spotkań z młodymi ludźmi oraz ich rodzicami, gdzie informują o odpowiedzialności małoletnich za popełniane czyny zabronione jak również udzielają wszelkich porad na temat postępowania w przypadku stania osie ofiarą przestępstwa. W okresie wakacyjnym w ubiegłym roku, śląscy policjanci przeprowadzili 539 takich spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz 267 z rodzicami i opiekunami. Rok temu, w wakacje, ujawniliśmy ponad stu nieletnich w stanie odurzenia środkami psychoaktywnymi (alkohol, narkotyki, inne substancje odurzające).
Problemem w wakacje są też ucieczki z domów. Jak to wygląda na Śląsku?
W minione wakacje 54 nieletnich uciekało z domów rodzinnych bądź placówek wychowawczych. W tym czasie dochodzić może do innych dodatkowych wykroczeń.

Np. prostytucja nieletnich. Czy to też problem widoczny wśród śląskiej młodzieży?
Rok temu ujawniono jeden incydentalny przypadek prostytuowania się osoby małoletniej (ze względu na charakter sprawy nie mogę udzielić szerszych informacji). W roku bieżącym nie odnotowaliśmy takich przypadków.

A co z sektami?
W naszym województwie nie ujawniono działalności sekt lub podobnie działających grup.

Wakacje to czas, kiedy mundurowi bardziej kontrolują młodych ludzi?
Prowadzimy wiele działań w ramach akcji "Bezpieczne wakacje" . Z naszej strony to głównie wzmożone działania prewencyjne, czyli wzmożone kontrole w miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością. Zaglądamy m.in. do miejsc masowej rozrywki oraz innych miejsc, gdzie grupuje się młodzież (puby, centra handlowe, sklepy prowadzące sprzedaż alkoholu, parki, skwery).

rozmawiała K. Spyrka

Bezpieczne wakacje

Akcja pod patronatem Dziennika Zachodniego

Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach przy wsparciu Wojewódzkiej Komendy Śląskiej Policji oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach i Stowarzyszenia POMOC prowadzi akcję "BezNuda na wakacjach".

Akcja polega na informowaniu o zagrożeniach czyhających na młodzież w okresie wakacji od sekt po narkotyki i handel ludźmi. - Często dla młodych ludzi ostatni dzwonek w szkole oznacza rozpoczęcie wielkiego szaleństwa i wielkiego ryzyka - wyjaśniają organizatorzy akcji.

Infolinia zarówno dla młodzieży, jak i rodziców, którzy zetkną się z jakimś zagrożeniem, czynna jest codziennie.
Na inforlinię można się dodzwonić codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. od 9 do 14 pod numerem tel.: 506129150.

- Infolinia przeznaczona dla dzieci i młodzieży, a także dla rodziców, wychowawców i nauczycieli, którzy w czasie wakacji, mają kontakt z młodymi ludźmi.

Służy informacją o miejscach, w których można uzyskać pomoc i fachowe wsparcie, w przypadku przeżywania trudności przez nastolatków lub zaobserwowania niepokojących zachowań u młodych ludzi - informują organizatorzy "BezNudy". KS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiele pokus czeka na młodzież w wakacje - Dziennik Zachodni