Energia ekologiczna: Kto i co przeszkadza elektrowniom...

  Energia ekologiczna: Kto i co przeszkadza elektrowniom wiatrowym

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wielkie wiatraki to z pewnością tania, ekologiczna energia, ale...
  1/2
  przejdź do galerii

  Wielkie wiatraki to z pewnością tania, ekologiczna energia, ale... ©123RF

  Inwestycje w energetykę wiatrową mają sporo przeciwników. Po raporcie Najwyższej Izby Kontroli pewnie będzie im łatwiej.
  W całym kraju działa już niemal 900 elektrowni wiatrowych. Z danych Urzędu Regulacji Energetyk wynika jednak, że w naszym regionie jest ich zaledwie 20 - bardzo niewiele jak na liczbę mieszkańców i generowane przez nich zużycie energii.

  Firmy budują, mieszkańcy protestują

  Dlaczego tak się dzieje? Najprostsza odpowiedź jest taka, że w regionie "siedzącym" na węglu kamiennym trudno przebić się energetyce opartej na innych źródłach. Tyle, że wiatraków nie blokuje u nas lobby węglowe. Najgłośniej oponują przeciwko nim mieszkańcy miejscowości, w których te instalacje miałyby stanąć.

  Kilka tygodni temu opisywaliśmy akcję prowadzoną przez stowarzyszenie "Weto wiatrakom", które chce zablokować budowę parku elektrowni wiatrowych "Szczekociny". Wcześniej podobne protesty odbywały się w powiecie kłobuckim, lublinieckim i częstochowskim. Dopóki na tego typu inwestycjach gminy mogły zarobić niezłe "kokosy" (do września 2011 roku firmy musiały płacić podatek od całego wiatraku, po zmianie przepisów taką opłatą objęte są tylko fundamenty i maszt) samorządowcy skłonni byli raczej trzymać stronę inwestorów. Teraz bardziej kalkulują.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama