Rzecznik KZK GOP: Kiedy dziecko kasuje bilet

  Rzecznik KZK GOP: Kiedy dziecko kasuje bilet

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ekspert podpowiada: Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP w Katowicach
  Anna Koteras

  Anna Koteras

  Moja mama opiekuje się dzieckiem i czasami jeździ autobusami. Dziecko wkrótce skończy cztery lata. Czy będzie musiała za nie kasować bilet tuż po urodzinach, czy może jeździć bez biletu do końca roku. I jaki dokument pokazać kontrolerowi, skoro nie jest prawowitym opiekunem dziecka i nie ma żadnych jego dokumentów?
  Czytelniczka z Sosnowca

  Dzieci do 4. roku życia (do dnia urodzin) uprawnione są do przejazdów bezpłatnych (par. 3 pkt. 3 Taryfy KZK GOP). Po skończeniu czterech lat (czyli od dnia urodzin), dzieci uprawnione są do przejazdów ulgowych. W opisanym przypadku ulgowy bilet trzeba będzie kasować od dnia następującego po dniu czwartych urodzin dziecka.


  Zgodnie z Taryfą KZK GOP (par. 3, pkt. 3 oraz par. 4, pkt. 1a), podczas podróży dziecka - zarówno w przypadku przejazdów bezpłatnych (do 4 lat), jak i w przejazdach ulgowych (od 4 do 10 lat) - w razie kontroli nie trzeba pokazywać dodatkowych dokumentów; wystarczy ustne oświadczenie osoby opiekującej się dzieckiem podczas podróży. Natomiast od 10. roku życia dziecko, aby skorzystać przejazdu ulgowego, powinno okazywać legitymację szkolną.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo