W woj. śląskim nie wystarczy pieniędzy dla bezrobotnych

  W woj. śląskim nie wystarczy pieniędzy dla bezrobotnych

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bezrobotni miesiącami śledzą ogłoszenia w urzędach pracy

  Bezrobotni miesiącami śledzą ogłoszenia w urzędach pracy ©FOT. ANNA ARENT

  Choć w województwie śląskim w ostatnich miesiącach wzrosło bezrobocie, na aktywne jego zwalczanie w tym roku będzie o 40 proc. pieniędzy mniej niż w 2010 r.
  Bezrobotni miesiącami śledzą ogłoszenia w urzędach pracy

  Bezrobotni miesiącami śledzą ogłoszenia w urzędach pracy ©FOT. ANNA ARENT

  To fatalna wiadomość na początku roku dla śląskich pracodawców oczekujących wsparcia państwa przy tworzeniu miejsc pracy oraz dla bezrobotnych zakładających własny biznes.

  W październiku ubiegłego roku największy procentowo przyrost liczby bezrobotnych odnotowano w Zachodniopomorskiem - o 1,6 proc., czyli o 1,6 tys. osób, w Śląskiem - o 1,4 proc. i aż 2,5 tys. osób oraz w Małopolsce - o 1,1 proc. i 1,4 tys. osób.

  Jak tłumaczy Bożena Diaby, rzeczniczka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, było to spowodowane rejestracją osób, które wróciły po zakończeniu umów na czas określony, m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie oraz powrotami do rejestracji tych, którzy uczyli się aktywnych form poszukiwania pracy. Teraz m.in. na nie będzie mniej pieniędzy.

  - W projekcie budżetu na 2011 r. zapisano na nie 3,2 mld zł, podczas gdy cały kraj w 2010 r. miał na ten cel 7 mld złotych - wyjaśnia Aleksandra Zaręba z biura prasowego Wojewódzkiego U-rzędu Pracy w Katowicach.

  Wylicza, że województwo śląskie miało na aktywne formy, 392,9 mln zł, m.in. na staże, szkolenia, prace interwencyjne, przygotowanie zawodowe dorosłych. Do tego należy doliczyć 107,6 mln zł, jakie powiatowe urzędy pracy uzyskały z rezerw ministra na nagłe sytuacje, w tym zwalczanie skutków powodzi przez zatrudnionych w tym celu bezrobotnych.

  W 2011 r. PUP-y w województwie śląskim mogą liczyć na około 200-220 mln zł. To oznacza, że zarówno pracodawcy próbujący uzyskać wsparcie państwa na zatrudnienie bezrobotnego, jak i takie osoby, liczące na otwarcie firmy z pomocą państwa, mogą jej nie otrzymać.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POjechany kraj

   Bezrobotna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   jak młodzi mają zakładać rodziny kiedy młodzi po studiach nie mają pracy ?Gdzie ta obiecana Irlandia?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama