Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kupisz bez podatku VAT? Jak odzyskać podatek VAT? [EKSPERT PODPOWIADA]

Marcin Kolmas
Marcin Kolmas, doradca podatkowy w Grupie Gumułka
Marcin Kolmas, doradca podatkowy w Grupie Gumułka arc.
Przepisy poszczególnych krajów określają konkretnie, za jakie zakupy uda nam się odzyskać VAT. Ogólnie przyjęte jest, że możemy odzyskać podatek za zakup towarów, a nie usług. Jednak i w przypadku towarów poszczególne kraje stawiają pewne ograniczenia. W Norwegii nie dostaniemy zwrotu podatku za kupioną żywność, a w Tunezji dodatkowo za alkohol lub tytoń. Produkty, za które można otrzymać zwrot podatku, to np. odzież, zegarki, biżuteria, obuwie, kosmetyki i elektronika.

Ile wynosi minimalna kwota zwrotu podatku?

Minimalna kwota zakupów, która pozwoli nam ubiegać się o zwrot VAT-u, wynosi - w zależności od kraju - od 200 do ponad 1.000 złotych. Informację o wysokości uzyskamy w walucie narodowej odwiedzanego państwa. Np. w Rosji z wszelkich wydatków cudzoziemiec będzie mógł odzyskać przynajmniej 10 tysięcy rubli (ok. 900 zł). W Tajlandii podczas zakupów w sklepie wystarczy poprosić o oryginalną fakturę podatkową. Zakup ten musi być jednak co najmniej na poziomie 2000 bahtów (ok. 187,60 zł). W Norwegii wystarczającą kwotą dla indywidualnych klientów jest faktura na 250 NOK (ok. 123,98 zł).

W Szwajcarii turysta powinien wydać na zakupy w sklepie co najmniej 300 CHF (w tym VAT, co daje ok. 1.019 zł), lecz towary muszą być wywiezione z kraju w terminie 30 dni.

Jak praktycznie wygląda zwrot?

Warto zapoznać się ze stronami internetowymi poszczególnych ambasad, ministerstw lub organizacji turys-tycznych lub zapytać bezpośrednio w ambasadzie, ponieważ każde z państw zwracających VAT ma indywidualne przepisy w tym zakresie. Niektóre, np. Szwajcaria, umożliwiają zwrot już na granicy (należy pamiętać o podstemplowaniu przez szwajcarskich celników na granicy formularza Tax Free). Zupełnie inaczej jest w Norwegii - tam podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą sami wysyłamy na adres sklepu, a ten zwraca pieniądze bezpośrednio na podane konto bankowe.

Ten kraj jest członkiem sieci Global Refund, dlatego norweskie czeki Global Refund można zrealizować na niemal wszystkich większych lotniskach w Europie, a nawet w niektórych krajach Azji. W przypadku Republiki Południowej Afryki należy z rachunkami zgłosić się do specjalnego punktu na lotnisku. W tym kraju można ubiegać się o zwrot podatku z ostatnich trzech miesięcy pobytu. A jak wygląda sprawa zwrotu podatku VAT w Polsce?

Turyści spoza UE robiący zakupy w Polsce w specjalnie oznaczonych sklepach Tax Free też mogą liczyć na odzyskanie VAT. Mają na to sporo czasu, bo wywóz towarów poza UE musi nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Podstawą do zwrotu podatku cudzoziemcowi jest dokument wystawiony przez sklep, podbity przez urząd celny stemplem wywozu poza UE.

Minimalna kwota łącznych zakupów to 200 zł (w tym VAT). Zwrot jest dokonywany w złotych przez sprzedawcę lub podmiot, z którym sprzedawca ma zawartą umowę. Prawo dopuszcza obecnie dla zwrotu formę wypłaty gotówkowej, polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub zwrotu na kartę płatniczą.

Marcin Kolmas,
doradca podatkowy w Grupie Gumułka

Grupa Gumułka ma swoje biura w Katowicach, Warszawie i Krakowie. To jedna z wiodących polskich firm konsultingowych, świadcząca kompleksowe usługi dla biznesu i administracji publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty