Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie przychodnie w Częstochowie idą do likwidacji

Beata Marciniak, Janusz Strzelczyk
Ostatni dzień poradni w Częstochowie
Ostatni dzień poradni w Częstochowie Waldemar Deska
Mieszkańcom Częstochowy będzie trudno w tym roku dostać się do otolaryngologa i nefrologa. Miasto straciło dwie poradnie specjalistyczne.

Nie przeszły konkursu śląskiego NFZ i nie mają kontraktów pozwalających na ich finansowanie. Tymczasem najbliższa przychodnia otolaryngologiczna jest w odległym o 60 kilometrów Sosnowcu.

Z urologią jest trochę lepiej. NFZ skreślił przychodnię Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Bialskiej, ale zapłaci za funkcjonowane przychodni urologicznej tej samej lecznicy przy PCK. Jeden oddział nefrologii powstał po połączeniu dwóch szpitali wojewódzkich, przy Bialsklej i przy PCK.

- Od lat leczę się w poradni otolaryngologii w Częstochowie, tu są doskonali lekarze - zapewnia nas Ewa Taras. - Żeby dostać się do specjalisty będę musiała jechać do innego miasta.

- Fundusz brał pod uwagę warunki jakie spełnia dana poradnia. Dane weryfikował komputer i losował do kontraktów konkretne placówki - wyjaśnia Magdalena Sikora, rzeczniczka prasowa WSzS. - Mamy tylko jedną otolaryngologię w mieście i całym północnym regionie woj. śląskiego.

Dla pacjentów będzie to koszmar. Po zabiegu na oddziale otolaryngologicznym będą musieli szukać laryngologa, który zmieni im opatrunek, podejmie dalsze leczenie, ale o zabiegu nic nie będzie wiedział.
Szpital odwołał się od tych decyzji. - Szanse na kontrakty dla obu poradni są niewielkie - mówi Jacek Kopocz rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny traci dwie przychodnie, ale dostaje nowy zakład - dla przewlekle wentylowanych. Taką decyzję podjęli radni Sejmiku Śląskiego.

Będzie zajmował się pielęgnacją pacjentów przez całą dobę oraz kontynuacją leczenia przewlekle chorych, którzy nie wymagają dalszej hospitalizacji. Na oddziale będzie 16 łóżek, w tym 10 stanowisk dla wentylowanych mechanicznie. Planowo oddział ma udzielać świadczenia ok. 100 pacjentom rocznie. Koszt jego utworzenia to ok. 2,1 mln zł. Połowa pójdzie na adaptację pomieszczeń, reszta na zakup sprzętu medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!