Dwie przychodnie w Częstochowie idą do likwidacji

  Dwie przychodnie w Częstochowie idą do likwidacji

  Beata Marciniak, Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ostatni dzień poradni w Częstochowie

  Ostatni dzień poradni w Częstochowie ©Waldemar Deska

  Mieszkańcom Częstochowy będzie trudno w tym roku dostać się do otolaryngologa i nefrologa. Miasto straciło dwie poradnie specjalistyczne.
  Ostatni dzień poradni w Częstochowie

  Ostatni dzień poradni w Częstochowie ©Waldemar Deska

  Nie przeszły konkursu śląskiego NFZ i nie mają kontraktów pozwalających na ich finansowanie. Tymczasem najbliższa przychodnia otolaryngologiczna jest w odległym o 60 kilometrów Sosnowcu.

  Z urologią jest trochę lepiej. NFZ skreślił przychodnię Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Bialskiej, ale zapłaci za funkcjonowane przychodni urologicznej tej samej lecznicy przy PCK. Jeden oddział nefrologii powstał po połączeniu dwóch szpitali wojewódzkich, przy Bialsklej i przy PCK.


  - Od lat leczę się w poradni otolaryngologii w Częstochowie, tu są doskonali lekarze - zapewnia nas Ewa Taras. - Żeby dostać się do specjalisty będę musiała jechać do innego miasta.

  - Fundusz brał pod uwagę warunki jakie spełnia dana poradnia. Dane weryfikował komputer i losował do kontraktów konkretne placówki - wyjaśnia Magdalena Sikora, rzeczniczka prasowa WSzS. - Mamy tylko jedną otolaryngologię w mieście i całym północnym regionie woj. śląskiego.

  Dla pacjentów będzie to koszmar. Po zabiegu na oddziale otolaryngologicznym będą musieli szukać laryngologa, który zmieni im opatrunek, podejmie dalsze leczenie, ale o zabiegu nic nie będzie wiedział.
  Szpital odwołał się od tych decyzji. - Szanse na kontrakty dla obu poradni są niewielkie - mówi Jacek Kopocz rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny traci dwie przychodnie, ale dostaje nowy zakład - dla przewlekle wentylowanych. Taką decyzję podjęli radni Sejmiku Śląskiego.

  Będzie zajmował się pielęgnacją pacjentów przez całą dobę oraz kontynuacją leczenia przewlekle chorych, którzy nie wymagają dalszej hospitalizacji. Na oddziale będzie 16 łóżek, w tym 10 stanowisk dla wentylowanych mechanicznie. Planowo oddział ma udzielać świadczenia ok. 100 pacjentom rocznie. Koszt jego utworzenia to ok. 2,1 mln zł. Połowa pójdzie na adaptację pomieszczeń, reszta na zakup sprzętu medycznego.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszustwo

   nera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Na parkitce nigdy nie było przychodni urologicznej;były przymiarkido otwarcia oddziału.;ale Pankiewicz wszystko oddał do bytomia.Pani rzecznik jest mistrzem PR swojego szefa z PO;tak jak kiedyś...rozwiń całość

   Na parkitce nigdy nie było przychodni urologicznej;były przymiarkido otwarcia oddziału.;ale Pankiewicz wszystko oddał do bytomia.Pani rzecznik jest mistrzem PR swojego szefa z PO;tak jak kiedyś opowiadała piekne bajki o super przychodni na tysiacleciu dla reumatyków,wybierzcie sie tam i zobaczcie jak wnosza babcie na krzesłach do tych klitek na pierwsze pietrozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kopernika 38

   srt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   w przychodzni MSWiA na kopernika 38 w tym samym budynku co komistariat policji są wszyscy specjalisci o ktorych mowa w artykule. bez kolejek bez problemu.
   są limity ale bez problemu można się...rozwiń całość

   w przychodzni MSWiA na kopernika 38 w tym samym budynku co komistariat policji są wszyscy specjalisci o ktorych mowa w artykule. bez kolejek bez problemu.
   są limity ale bez problemu można się dostać w dzien w ktory chce sie wizyte
   polecam i do tego przychodnia jest dla wszystkich nie tylko jak kiedys dla mundurowych zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama