RAŚ i Związek Górnośląski zerwały współpracę. Koalicji...

  RAŚ i Związek Górnośląski zerwały współpracę. Koalicji wyborczej nie będzie

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  RAŚ i ZW zerwały współpracę. Nie będzie koalicji w sejmiku
  1/3
  przejdź do galerii

  RAŚ i ZW zerwały współpracę. Nie będzie koalicji w sejmiku ©Dziennik Zachodni

  Dwie największe śląskie organizacje społeczne Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski nie będą miały wspólnej listy wyborczej w wyborach samorządowych do Sejmiku Śląskiego. - Nie dogadaliśmy się, ważniejsze okazało się to co nas dzieli - powiedział Grzegorz Franki z ZW. - Szkoda- podsumował Jerzy Gorzelik z RAŚ.
  To już przesądzone. Dwie najsilniejsze śląskie organizacje regionalne - Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski nie wystawią wspólnej listy w listopadowych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego. ZG odstąpił od startu w wyborach.

  CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
  ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO


  Decyzja o rezygnacji ze startu w zbliżającym się wyborach, jak poinformował wiceprezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki, zapadła we wtorek wieczorem podczas posiedzenia zarządu ZG.


  POZNAJ PRAWDZIWE PRZYCZYNY ZERWANIA KOALICJI:
  KOALICJA RAŚ I ZW NIE ISTNIEJE, BO RAS CHCIAŁ ZA DUŻO


  Związek Górnośląski w ostatnich latach nie angażował się w politykę pod własnym szyldem. W swoich szeregach ma aktywnych polityków różnych partii ogólnopolskich - z PO, PiS, PSL, jego członkami są także niektórzy prezydenci miast. W mijającej kadencji postulujący znaczne rozszerzenie autonomii regionów w Polsce RAŚ po raz pierwszy wprowadził do śląskiego sejmiku swoich radnych - obecnie ma ich 4.

  Informacje o tym, że te dwie najsilniejsze śląskie organizacje regionalne rozważały wspólny start w wyborach pojawiły się pod koniec czerwca. Ich członkowie nie kryli jednocześnie, że mają przed taką koalicją również pewne obawy.

  Wśród przyczyn odstąpienia od udziału w wyborach, Franki wymienił m.in. brak porozumienia z RAŚ dot. np. rozkładu miejsc na listach. "Rozmowy z Ruchem Autonomii Śląska nie powiodły się, a i w Związku Górnośląskim zdania na temat tej współpracy były podzielone. Nie dogadaliśmy się, ważniejsze okazało się to co nas dzieli" - powiedział we wtorek Franki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (205)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze stalo sie

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dobrze stalo sie, ze RAS nie chce wspolpracowac z jakas polacka organizacja.
   Te polaczkowe organizacje (najczesciej "prezes" i kilku kumplow z kliki) tylko z nazwy sa slaskimi.

   Slazacy sa z...rozwiń całość

   Dobrze stalo sie, ze RAS nie chce wspolpracowac z jakas polacka organizacja.
   Te polaczkowe organizacje (najczesciej "prezes" i kilku kumplow z kliki) tylko z nazwy sa slaskimi.

   Slazacy sa z RAS-iem ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie ZW?

   ZG !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3


   Skrót od - Związek Górnośląski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZG

   hm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

   ZG to polaczkowaty syf, co nadol je pod wplywym PRL-owskego szajsu !!!! Wiynkszosc z nich je na listach wyplaty Agyncji Wywiadu PL !!!!!! Loni majom byc grzecznie po stronie PL a niy Slonska !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hm

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Właśnie dzięki takiemu syfowi i szajsowi jaki prezentuje "hm" nie ma mozliwości współpracy w ramach Agencji Wywiadu (.......?) RAŚ.
   Po jakiej stronie grzeczny jest RAS? Po stronie tak...rozwiń całość

   Właśnie dzięki takiemu syfowi i szajsowi jaki prezentuje "hm" nie ma mozliwości współpracy w ramach Agencji Wywiadu (.......?) RAŚ.
   Po jakiej stronie grzeczny jest RAS? Po stronie tak prostaczkowych wypowiedzi?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stad

   hm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   syf i szajs , to raczy twoja ulubiono sfera w kery sie poruszosz !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chopy, goroli za Brynica i momy raj na Szlonzki

   jaroń spod Stubiynki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   We rzykach bydzie gorzaua a na krzokach wursty i krupniole. Robić tysz niy bydzie cza, bo nom mniymtze dadzom, przeca to nosze braciki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mylący tytuł

   Uoberkormelowitchzecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   RAŚ zerwał współpracę? Raczej nie nawiązał współpracy, bo i z czym? Nie ma wśród swoich szeregów znaczących ludzi w regionie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17

   jak niyftore śląskie organizacje przestanom kombinowac z gorolami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   kiedy nasze Slaskie Organizacje beda dzialac razem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P-Wizjoner

   Gość z city K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   masz na myśli te Społeczne ,nie partyjne.? Powiem tak ,owszem niby Działają ,w Radzie Górnośląskiej podobno Wszystkie 11 ,ale jak Rada Górnośląska jest Rada, że jest Rada Górnośląska ,to nic z...rozwiń całość

   masz na myśli te Społeczne ,nie partyjne.? Powiem tak ,owszem niby Działają ,w Radzie Górnośląskiej podobno Wszystkie 11 ,ale jak Rada Górnośląska jest Rada, że jest Rada Górnośląska ,to nic z tego nie będzie ,a już miałem nadzieję że do wyborów Jesiennych,ta Rada Górnośląska przekształci się w Partię Górnośląską i weźmie udział w Wyborach Samorządowych i co ? i psinco. Do puki w tych organizacjach NIBY Społecznych na wysokich stołkach będą zasiadać Partyjniacy z obecnych Partii Politycznych z Sejmu i Senatu RP ,to żadne Koalicje ,wspólne starty w wyborach na wspólnych listach,to mrzonki .Nasze Górnośląskie Organizacje Społeczne będą działać razem wtedy ,jak się stworzy nowe woj. Zagłębie Dąbrowskie z ich 8-Miastami i nowe woj. Górnośląskie w granicach Regionu całego Górnego Śląska razem z Opolskim Woj. W tedy na Górnym Śląsku odświeżyć ( odpartyjnić ) te wszystkie Organizacje Społeczne pod jednym hasłem Partia R.A.Ś. i wystawić listę do Wyborów Samorządowych ,inaczej to nigdy Górnoślązacy nie dogadają się z Zagłębiakami, próbują to robić już od 45r. i co ? i nic. Mentalność Społeczna , Kulturowa ,Historyczna i Językowa jest tak różna , że tych dwu Nacji nie da się zintegrować razem .Komuna i RP próbują już 68-lat ,no i efekt jest coraz gorszy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PARTIA REGIONALNA ?

   Stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   Z RAS pod przewodnictwem Pana Gorzelika nigdy nikt nie zawiąże koalicji.
   Bo u Pana Gorzelika wasal mojego wasala jest moim wasalem. Nie masz prawa mieć swojego zdania. A jak był u "władzy" to...rozwiń całość

   Z RAS pod przewodnictwem Pana Gorzelika nigdy nikt nie zawiąże koalicji.
   Bo u Pana Gorzelika wasal mojego wasala jest moim wasalem. Nie masz prawa mieć swojego zdania. A jak był u "władzy" to czego dokonał?
   Wielka a mało istotna walka o kolor fotelików na Stadionie Śląskim, a tu mu się dach walił.
   Pyskowanie i napuszczanie o autonomii, walka o fotel Dyrektora nowego Muzeum Ślaskiego, a tu milionowa afera z Kolejami Ślaskimi Górnoślaskimi Wodociągami co to kolej z naszych piniędzy za wodę chciały ratować.
   Z czym do rządzenia? Podpuszczaniem ludzi by sie wzieły za łby? By "Hanys" na "Gorola"jak na wściekłego psa?
   Protestowali, a nawet wyśmiewali się "ślązakowcy" z uwag tych, którzy wskazywali, ze wszelkie dzielenie ludzi to niebezpieczna gra, prowwadząca do nikąd. Wskazywali na b. Jugosławię, a ostatnio na Ukrainę.
   No i co?Jeszce niedawno wszyscy na Ukrainie śpiewali że jedna i machali swoimi flagami na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Co teraz? Kto podpuścił? Kto i po co kieruje rakiety?
   Opamiętania!
   Co do dogadania sie z Zagłębiakami itp., itd. Trzeba wiedzieć po co i w czym.
   W sprawach kultury, zwyczajów, obrzędów, historii? Po co. Te elementy należy pokazywaćinnym, pielęgnować, bo chodzi właśnie o to by umiec się różnić.
   W sprawach gospodarczych?
   A po jakiego licha się trza dogadywać, jak każda gmina, powiat ma swój samorząd, i Hanys nie rządzi Zagłebiem a Zagłębiok Slaskiem. Chyba żeście sobie Hanysy wybrały w wolnych wyborach. Tylko po co pyszczysz?

   Cały problem polega na tym że"
   1. Nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Nie potrafimy podczas wyborów wybrać porządnych włodarzy. Sami się bardzo mało angazujemy
   w zycie polityczo - gospodarcze swoich gmin i powiatów( tam guzik co możemy bo jest chora ustawa o samorządzie powiatowym a i wojewódzkim też)
   Bardzo malo angażujemy sie wżycie społeczne .
   Jaki % mieszkańców należy do obojętnie jakiej rgionalnej organizacji?
   Najwygodniej jest nam klikać ( narzekając, plując i psiocząc), siedząc za komputerem.
   Ile razy byłes u swojego posła, radnego( przeciez ma swoje biuro) i mu powiedziałeś dlaczego głosuje przeciwko interesom swojego wyborcy?
   Odpowiada że to siła wyższa? Więc mu powiedz że inna siła wyższa już go więcej nie wybierze.
   Tylko by to zrobić trzeba mieć alternatywę.A tą jest społeczeństwo obywatelskie.
   Takiego na pewno nie zbuduje RAS z swoim przywódcą. Bo mogło go zbudować przez przez te 23 lata . Nie zbuduje go i Związek Górnośląski, dopóki bedą próbować nim kierować partie polityczne ( ZG wielokrotnie próbował stworzyc "PARTIĘ REGIONÓW" - były opory ).
   Wiec by to się zmieniło, mieszkańcy, i to nie tylko Ślązacy, muszą stać sie społeczeństwem obywatelskim. I należy przestać dzielić a łączyć .
   Ponownie pytam. To Gorole nam zawaliły dach na Stadionie Sląskim i powaliły Koleje? Przeca my wybrali ( WY też) Hanysow na stołki.

   Nie chodzi o Autonomia a podział pieniędzy. Do tego nie potrzeba ruchu autonomicznego. Wystarczy ustawa sejmowa o podziale funduszy, i koniec.
   Wiec zapytaj swojego posła co w tej dziedzinie zrobił, a jak nic, to go nie wybieraj. Koniec.
   No i chociaż połowę czasu z czytania niejednych bzdur i wypocin żurnalistów, będących czasami ie wiadomo na czyim garnuszku,klikania i zrzędzenia przed komputerem poświęć na działalność w jakiejś organizacji, stowarzyszeniu... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plecie jak bocian

   Kosa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prosze nie nalatywac na Gorzelika bo on jest Ok. A Sprawa dyrektora Museum gornoslaskiego Bela arcywazna, a Teraz Momy gorola jako szefa Muzeum gornoslaskiego Ale jaja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poleku sie to klaruje ?

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

   Kej Ślōnzŏki yntlich kapnōm,że ze Polokōma żodno ugodani sie je psinco we wercie. Jeszcze nikej we gyszichcie G.Śl. ôd nojdowniejszych czasōw ślōnskim prowajdyrōm plymiynnym a potyn ślōnskim...rozwiń całość

   Kej Ślōnzŏki yntlich kapnōm,że ze Polokōma żodno ugodani sie je psinco we wercie. Jeszcze nikej we gyszichcie G.Śl. ôd nojdowniejszych czasōw ślōnskim prowajdyrōm plymiynnym a potyn ślōnskim Piastōm, a we 1921 r."Korfanciorzōm" niy udało sie ze polskimi sie dorzōndzi a bestōż tyż RAŚ niy dogodo sie ze ZG bo ôba te ferajny majōm blank inksze cyle. RAŚ-to autōnōmijo dlo cołkigo G.Ś;lōnska,to broniyni naszyj slinskij inkszości etnicznej, to retowani ôd zatracynio
   śōinskij godki; ślōnskij kultury, naszej ślōnskij historiyje, to hofnōk/nadzieja dlo Ślōnzŏkōw samymu na G.Ślōnsku (a możno i cołkim Ślōnsku) sie wszyjstek poukłodać, coby Ślōnzŏk bōl gospodorzym we swojim Ślōnskim Dōmu. ZG.- to feraj, kery podlygo cołkym "panoczkōm".. ze"Warszawy", dostoł "namaszczyni polskigo rzōndu,prezydynta , błogosławiyństwo abp. W. Skworca, baji ôd polskigo kościoła narodowego a bestōż ZG musi brōnić sam ôdnich "gyszeftōw, baji gyszeftōw ô k u p a n ta (poczytej sie fto to je Widera i a inksi). Ślōnzŏki , Polŏki a a inksze nacyje, baji wszyjski miyszkańce G.Ślōnska juzajś stojōm przed welunkym, eli chcōm być gospodorzym i rzōndzić sie po swojimu, abo dali podpiyrać polski bajzel, we kerym prawo ukłodane je dlo wichlyrza, cygōna, cudzego gyszefciorza zlodzieja, bandziiora. Te miyszkańcy G.Ślōnska, kerzi nie popiyrajōm RAŚ chcōm dali żyć we tym piyknym polskim raju "kanciarzy, oszustów, gdzie uczciwie pracujący jest okradany przez wszystkich- pracodawcę i państwo -" jako szrajbnyl ftoś niżyj, we raju, we kerym prezesy "polskich spółek"" zarobjajōm po 80 tys (nikerzi wjyncyj) na miesiōnc a dokludziyli do upadłości niy jedna fyrma, lygajōm ślōnski gruby,, klynko sużba zdrowjo, bulōm sie ślōnski sztaty/miasta (Bytōń), lygo i biydnieje cołki G.Ślōnsk W takim chcesz Ślōnzŏku żyć "raju"? Taki "raj" podpiyrajōm prowajdyry ZG- polsko agynda ze Widerą na szpicy, kero mo zadani, coby ja Ślōnzŏki niy godali na jedna sztima. Kero ôpcyjo wygro? -niydugo ôboczymy. Yno pamiyntej Ślōnzŏku i ty "gorolu" fajnisty - ôd Ciebie zoleży, eli we takim raju chcesz dali żyć. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   och Feszter, Feszter

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Och Feszter, Feszter. Coś ta flinta nie naoliwiona, a ty łopaska na oczach i strzylosz na oślep. Mom nadzieja że nie strzylosz zza wyngła.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ i Związek Górnośląski zerwały współpracę. Koalicji wyborczej nie będzie

   Stały 59

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   Szkoda, ważne tylko aby w trakcie kampanii nie było niepotrzebnego podszczypywania, ponieważ nie ma
   wartości wyższej niż Śląsk.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do 59

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Autonomia podana nam w wydaniu RAŚ - nie do przyjęcia, bo nie ma co przyjmować. Ogólnikowe hasła... To dobry lep na muchy.
   Trzeba wiedzieć, by stworzyć obojętnie jaki organizm trza mieć...rozwiń całość

   Autonomia podana nam w wydaniu RAŚ - nie do przyjęcia, bo nie ma co przyjmować. Ogólnikowe hasła... To dobry lep na muchy.
   Trzeba wiedzieć, by stworzyć obojętnie jaki organizm trza mieć pieniądze.
   Skąd te autonomiczny Górny Śląsk je weźmie?
   Z węgla którego koszt wydobycia jest droższy od przywozu z Australii nie mówiąc o węglu z Ukrainy czy z Rosji...
   Możemy go nie importować, tylko kto go u nas kupi z takim kosztem wydobycia.
   No może za sprzedaż aut z Opla Gliwice, a może za stal z naszych hut ...
   RAS nie podał gospodarczej i finansowej alternatywy autonomii...
   Ale grzmi ze autonomia to lekarstwo na wszystkie nasze bolączki.
   A jak gdzies wspomniałem wystarczy dobra ustawa o finansach w państwie, i dobre społeczenstwo obywatelskie.
   A czy się będą szczypac? Co kto ma na myśli, i czym jest szczypanie?
   Bo zwolennicy RAS i Pana Gorzelika uznali,że szczypaniem jest zwrócenie uwagi, ze za rządów w Sejmiku Ślaskim koalicji PO -RAŚ doszło do przysłowiowego zawalenia dachu na "ŚLĄSKIM" , wykolejenia Kolei Śląskich, próby zawłaszczenia przez RAS Muzeum Ślaskiego, i tak dalej...
   A Związek Górnoślaski...
   Czy czegoś dokonał...Z jego szeregów wyszło wielu ludzi służących regionowi i to dobrze służących, a nawet próbujących naprawic co zawaliła koalicja PO-RAS. Nie występował pod własnym szyldem, bo jego członkowie są w róznych partiach, a te maja swoje partykularne interesy. To jest szkodliwe.
   Czy koalicja RAS ZWiazek Górnoślaski? Nie da rady. W demokracji nie można narzucać, a wasalizm RAS jest nie do przyjęcia
   Dobre podszczypywanie musi być, by nie rządziły dyktatorki...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Związku Górnośląskiego

   Ślązacy nie mają celu lizania waszego związku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

   Wasza walka o prym pierwszego na liście jest denerwująca...
   Ślązacy nie muszą powielać czynów Korfantych aby się przekonać
   że są teraz w roku 1920 gdzie na wasz wzór zostali deportowani
   z...rozwiń całość

   Wasza walka o prym pierwszego na liście jest denerwująca...
   Ślązacy nie muszą powielać czynów Korfantych aby się przekonać
   że są teraz w roku 1920 gdzie na wasz wzór zostali deportowani
   z czasów Korfantego do roku 2014.
   Cóż wam panowie szlachta przeniesiona na bagnetach jest dzisiaj
   brak rozumu nie populizmu.
   Ślązak robol w III RP jest niewolnikiem Związków Zawodowych
   gdzie ich chordy,,, tłum obiega cały stan coś na wzór
   międzynarodówki skąd ????

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   temu co to do ZG

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Powiedzioł co wiedzioł... tak moja starka godała o pleciuchach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak robol w III RP jest niewolnikiem Związków Zawodowych LIBER GLOBAL HAMIZACJA WY ZYSK 19w

   777 A FIRMOM GOROLI MAŁYM I SREDNIM ZZ PO TRZEBNE JAK WSZY S KO W RODZINNY MAFFUI ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   nie ma
   wartości wyższej niż Śląsk. ZAWSZE OBCY I NIY POLACKI.
   Jakie państwo... takie emerytury

   Już oceniłeś tę opinię. +4 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   zak1953 (gość) • 24.07.14,...rozwiń całość

   nie ma
   wartości wyższej niż Śląsk. ZAWSZE OBCY I NIY POLACKI.
   Jakie państwo... takie emerytury

   Już oceniłeś tę opinię. +4 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   zak1953 (gość) • 24.07.14, 12:25:07

   Problemem państwa polskiego jest nie przestrzeganie stanowionego przez siebie prawa oraz całkowita nieodpowiedzialność polityków za skutki ich decyzji - politycznie i ekonomicznie. Polski system emerytalny został zdemolowany przez polityków, w imię nie do końca jasnych zobowiązań i związków z kapitałem spekulacyjnym. I RP nie została rozebrana przez sąsiadów, ale sprzedana przez ówczesne polskie elity społeczne w imię ich prywatnych interesów.
   Podstawowe cechy charakteru ludzi wyprodukowanych w PRL...

   Już oceniłeś tę opinię. +2 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   ofiara układu w Magdalence (gość) • 20.07.14, 16:31:24

   Człowiek podporządkowany kolektywowi (organizacji partyjnej np.PZPR),
   dla jego postawy charakterystyczna jest ucieczka od wolności i odpowiedzialności,koniunkturalizm, oportunizm,
   agresja wobec słabszych, uniżoność wobec silniejszych,
   brak samodzielnego myślenia oraz działania,
   oczekiwanie że "ktoś coś załatwi",
   zniewolony intelektualnie,
   pozbawiony osobowości i godności,
   całkowicie podporządkowany władzy,
   izolacja od światowej kultury, stworzona poprzez ograniczanie w PRL podróży za granicą i ścisłą cenzurę informacji w mediach (a także wszechobecnością propagandy),
   brak respektowania wspólnej własności i skłonność do drobnych kradzieży w miejscu pracy, zarówno dla użytku osobistego jak i dla zysku, zgodnie ze słowami popularnej piosenki „Wszystko należy do kołchozu, wszystko należy do mnie” czy "jeden worek do ciężarówki, jeden worek sobie" ze wspomnień Stalina.
   Nie wzięło się z powietrza...

   Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   zak1953 (gość) • 12.07.14, 21:45:27

   ale z ciężkiej pracy wszystkich mieszkańców Śląska, a także pruskich rozwiązań prawnych dotyczących ubezpieczeń społecznych, których łącznym efektem było wspomniane bogactwo ziemi śląskiej. Jak wynika z treści artykułu, w ramach państwa polskiego Śląsk stopniowo obsuwał się, równając z biedniejszą resztą Polski. I tak doszliśmy do dnia dzisiejszego, którego nie warto nawet komentować. Żyjemy we wspaniałej wolnej Polsce - raju kanciarzy i oszustów, gdzie uczciwie pracujący jest okradany przez wszystkich - pracodawcę i państwo. Ponoć państwo prawa. Oczywiście według pobożnych życzeń naszych polityków wyrosłych na styropianie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo