Czy Pałac Kultury Zagłębia ma finansowe kłopoty?

  Czy Pałac Kultury Zagłębia ma finansowe kłopoty?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koncerty, filmy, kabarety, warsztaty dla dzieci - to oferta PKZ

  Koncerty, filmy, kabarety, warsztaty dla dzieci - to oferta PKZ ©FOT. LUCYNA NENOW

  Czy w Pałacu Kultury Zagłębia panuje bałagan finansowy, a szefostwu placówki zabrakło w grudniu pieniędzy na wypłaty dla pracowników, opłacenie podatków oraz ZUS-u? To wszystko ma wyjaśnić styczniowa kontrola, jaką skierował właśnie do tej placówki prezydent Dąbrowy Górniczej.
  Koncerty, filmy, kabarety, warsztaty dla dzieci - to oferta PKZ

  Koncerty, filmy, kabarety, warsztaty dla dzieci - to oferta PKZ ©FOT. LUCYNA NENOW

  O tym, że w Pałacu źle się dzieje, przekonana jest część jego pracowników, którzy przekazali radnym anonimowe pismo z prośbą o sprawdzenie wydatków i finansowych rozliczeń PKZ.

  Skarżą się w nim m.in., że nie dostali wypłat przed grudniowymi świętami, a na wszystkie zobowiązania finansowe zabrakło na koniec ubiegłego roku około pół miliona złotych.

  - Skontrolujcie dokładnie, zanim będziecie głosowali, co się stało z budżetem w tym roku - czytamy w piśmie skierowanym do dąbrowskich radnych.
  Te słowa odnoszą się do dodatkowego, 450-tysięcznego dofinansowania działalności PKZ, które nagle pojawiło się w porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na bieżącą działalność.

  - Dopłata w takiej wysokości jest ogromna. Trzeba faktycznie skontrolować, na co potrzebne są te pieniądze i jak wyglądają bieżące rozliczenia Pałacu - podkreśla Tomasz Pasek, radny PO. - To dziwne, że nagle zabrakło pieniędzy na wypłaty. Szkoda, że komisja rewizyjna rady miejskiej nie zdołała w poprzedniej kadencji dokończyć kontroli - dodaje.

  To, że nie wszystko w Pałacu wygląda różowo, potwierdziła także skarbnik miasta, Janina Bronikowska-Radosz, podkreślając, że problemy finansowe pojawiły się m.in. z powodu niewłaściwego nadzoru kierownictwa PKZ. Zdaniem dyrektora Pałacu, Grzegorza Perza, wszystkie zobowiązania finansowe wobec pracowników zostały wypłacone. Jednak budżet nie został najprawdopodobniej do końca dobrze oszacowany. Stąd konieczna była dopłata 450 tys. zł, na którą zgodzili się ostatecznie dąbrowscy radni.

  - Nie mamy nic do ukrycia. Czekamy na kontrolę - podkreśla Grzegorz Perz. - To fakt, że nie sprzedały się wszystkie bilety na organizowane przez nas imprezy i koncerty i 2010 rok nie był pod tym względem najlepszy. Prośba o dodatkową dotację nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, podobnie było w poprzednich latach. Utrzymanie tak ogromnego gmachu w dobrej kondycji też kosztuje, a do tego dochodzi Dom Kultury w Ząbkowicach i jedenaście świetlic środowiskowych. Na wszystko muszą się znaleźć pieniądze, a kultura nigdy nie była dochodowa - dodaje.

  Pałac Kultury Zagłębia został już wstępnie skontrolowany przez miasto, a pracownicy wydziału nadzoru właścicielskiego i kontroli wewnętrznej UM pojawią się tam ponownie w styczniu. - Nie ma zagrożenia płynności finansowej. Nie ma też zagrożenia dla zaplanowanych imprez i przedsięwzięć. Szczegóły sytuacji finansowej będą znane po kontroli - tłumaczy Robert Koćma, pełnomocnik prezydenta miasta.

  Ponad 50-letni Pałac Kultury Zagłębia czeka pierwsza w historii gruntowna modernizacja.
  Miasto pożyczyło już 50 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Projekty remontów zakładają m.in. wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, 36 zabytkowych drzwi, części okien. Po remoncie strychu, gdzie jest za niski strop, powstaną dodatkowe pracownie. Remont czeka elewację, tarasy, podjazdy i przybudówki. Pojawi się winda dla niepełnosprawnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama