Lista 10 najważniejszych polityków woj. śląskiego

  Lista 10 najważniejszych polityków woj. śląskiego

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lista 10 najważniejszych polityków woj. śląskiego
  Kto wygrał najwięcej w śląskiej polityce w minionym roku? Chociaż polityka to nie sport, w którym decydują punkty, bramki i ułamki sekund, w tym przypadku zwycięzców można wskazać z większą dokładnością niż np. w łyżwiarstwie figurowym.
  Lista 10 najważniejszych polityków woj. śląskiego
  Sprawdź wyniki wyborcze, które w glównej mierze zadecydowały o szczytach władzy w województwie śląskim
  Wydarzeniem dzielącym polityczne masy na zwycięzców i zwyciężonych były listopadowe wybory samorządowe. To za ich sprawą oglądaliśmy spektakularne triumfy Małgorzaty Mańki-Szulik w Zabrzu czy Jacka Krywulta w Bielsku-Białej. Wyborcy przesądzili o sensacyjnych wiktoriach Andrzeja Kotali (Chorzów) i Grażyny Dziedzic (Ruda Śląska) oraz o nieoczekiwanym sukcesie Edwarda Lasoka, który w Mysłowicach wysadził z siodła Grzegorza Osyrę.


  - Te rozstrzygnięcia są dowodem rosnącego fermentu intelektualnego na Śląsku. Wybory uatrakcyjniły naszą politykę - uważa dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  Słupik przyznaje, że autorem największego fermentu i zarazem najbardziej spektakularnego politycznego osiągnięcia był Jerzy Gorzelik. Na szczególną uwagę zasługuje też powrót do Częstochowy na białym koniu Krzysztofa Matyjaszczyka, jedynego spośród kilkunastu posłów, który wygrał wybory prezydenckie w województwie.

  No i last but not least - Piotr Duda. Obecnie to związkowiec numer jeden w całej Polsce.

  Jerzy Gorzelik


  Lider Ruchu Autonomii Śląska, członek zarządu województwa śląskiego.
  W trakcie kampanii wyborczej to za jego sprawą o autonomii Śląska dyskutowali wszyscy politycy, politolodzy i publicyści - od prawa do lewa. Wybory samorządowe na Śląsku były głównie sukcesem Gorzelika, co stało się powodem kilku głośnych politycznych kłótni w Warszawie.

  Piotr Duda


  Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, szef Komisji Krajowej S.
  Na Śląsku wygrał wybory w związku przez aklamację. Gdy w końcu zdecydował się walczyć o władzę w Solidarności, pokonał Janusza Śniadka i zapowiedział zmiany dotyczące choćby politycznego ukierunkowania S: Teraz to my będziemy potrząsać politykami, a nie odwrotnie.

  Małgorzata Mańka-Szulik


  Prezydent Zabrza.
  Rozdeptała obcasem polityczną konkurencję w wyborach, osiągając 75- proc. poparcie i miażdżące zwycięstwo w I turze. Miarą tego sukcesu jest ledwie 13 proc. głosów faworyta PO, Mirosława Sekuły. W równie efektownym stylu władzę w Bielsku-Białej przedłużył Jacek Krywult, choć akurat tam nikt nie spodziewał się innego scenariusza.

  Krzysztof Matyjaszczyk


  Poseł SLD, prezydent Częstochowy.
  W listopadzie poselska armia szturmowała samorządy w całym województwie, ale tylko jemu udało się wywalczyć prezydenturę. To niejedyny fenomen tego zwycięstwa. Polityk SLD na szczycie władzy w Częstochowie? Do łupów Matyjaszczyka dodajmy silną autonomię w obrębie śląskich struktur Sojuszu.

  Andrzej Kotala


  Radny, prezydent Chorzowa.
  Wygrana Kotali była niewiarygodną sensacją, nawet dla niego samego (ponoć przed wyborami liczył najwyżej na honorową przegraną). Wszak Marek Kopel rządził Chorzowem przez 19 lat. Po-dobnymi, choć nie tak efektownymi wyczynami mogą pochwalić się Grażyna Dziedzic w Rudzie Śl. i Edward Lasok w Mysłowicach.

  Łukasz Komoniewski (Będzin), Zbigniew Podraza (Dąbrowa G.), Kazimierz Górski (Sosnowiec)


  Prezydenci miast
  Lewica nie tylko obroniła swoją największą w kraju twierdzę, ale powiększyła ją o Będzin, czyniąc swoje zwycięstwo nad PO w Zagłębiu pełnym i efektownym. Niespodzianką była wygrana Komoniewskiego z Radosławem Baranem.

  Piotr Uszok


  Prezydent Katowic.
  Mówią, że siłą Uszoka jest słabość jego przeciwników, ale nikt nie broni im przedstawić w końcu sensownego kontrkandydata. Podobno to hamulcowy rozwoju miasta, ale może katowiczanie nie lubią szalonej jazdy? Uszok, wspierając się już pewnym sukcesem w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, znów się obronił.

  Adam Matusiewicz


  Wicewojewoda, marszałek województwa śląskiego.
  Bardzo dobry wynik w wyborach do sejmiku, a potem awans - mimo rodzinnych przeciwności ze stanowiska wicewojewody na marszałka województwa. Współtwórca trudnej wcześniej do wyobrażenia koalicji z PSL i Ruchem Autonomii Śląska.

  Marek Migalski


  Eurodeputowany PiS/PJN.
  Rok 2010 przywitał w PiS-ie, później był zaangażowany w kampanię J. Kaczyńskiego, a gdy ten obrócił się tyłem do swojej ludzkiej twarzy, Migalski z coraz bardziej monokulturowym PiS-em się pożegnał. Dziś jeden z liderów PJN. W pełni trafność tych decyzji zweryfikują dopiero wybory do Sejmu.

  Tomasz Tomczykiewicz


  Lider PO na Śląsku, szef klubu PO.
  Na Śląsku utrzymał władzę w PO bez głosu sprzeciwu, w Warszawie awansował na kluczowe stanowisko w partii. A w wyborach prezydenckich Śląsk przesądził o triumfie Komorowskiego. Pełen sukces. Nieco gorzej z walką o samorządy, przed którą PO popełniła w regionie sporo błędów.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "w śląskiej polityce"

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   "Kto wygrał najwięcej w śląskiej polityce w minionym roku?" --> Bedzin, Dabrowa G., Sosnowiec
   DZIEKUJE, juz nie czytam dalej ! :((((((((((((((((((((((((((

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruszyła maszyna, RAŚ'u już nikt nie zatrzyma.

   Darkanzali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

   Ślązacy otwarli oczy i tak łatwo wszelkie POPiS'y ich nie zamydlą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nalezy podkreslic

   baske (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ze RAS wydal na kampanie wyborcza tylko 70 tys. zl,trzeba miec argumenty zeby tak wyszybowac inne patiie centralistyczne wydaly po 10 mln.zl !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki sondaż tacy politycy

   honorata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Matyjaszczyk, Gorzelik................

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama