Ważne
  Pilnuj karty do bankomatu jak źrenicy oka! Bułgarzy skanują...

  Pilnuj karty do bankomatu jak źrenicy oka! Bułgarzy skanują karty płatnicze

  Magdalena Fraj

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W niektórych bankomatach montowane są już tak zwane antyskimmery. Mogą to być np. specjalne nakładki, które uniemożliwiają nałożenie urządzenia kopi
  1/2
  przejdź do galerii

  W niektórych bankomatach montowane są już tak zwane antyskimmery. Mogą to być np. specjalne nakładki, które uniemożliwiają nałożenie urządzenia kopiującego ©arc.

  Wybierasz pieniądze z bankomatu? Uważaj, żebyś nie padł kolejną ofiarą skimmingu. Właśnie zatrzymano w Zabrzu szajkę Bułgarów skanujących karty płatnicze.
  O tym, że każdy, kto korzysta z bankomatu, może stracić pieniądze z konta, zrobiło się szczególnie głośno po zatrzymaniu w tym tygodniu w centrum Zabrza czterech Bułgarów, którzy w bankomatach instalowali urządzenia do skanowania paska magnetycznego i odczytywania kodów PIN. Mając te dane, można wykonać duplikat karty, która działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela konta. Takie przestępstwo nazywa się skimmingiem.

  - Jak wynika z prowadzonego śledztwa, urządzenia służące do odczytywania kodów PIN zostały zainstalowane w ubiegłym tygodniu na kilku bankomatach w województwie śląskim, w tym w dwóch bankomatach na terenie naszego miasta - informuje Marek Wypych z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

  Informację o szajce skimmerów funkcjonariusze otrzymali w piątek, a w niedzielę zatrzymali przestępców.

  - Prawdopodobnie w chwili, gdy chcieli opuścić teren Śląska - mówi Wypych. Na wniosek prokuratury zabrzański sąd zdecydował o aresztowaniu ich na trzy miesiące - dodaje rzecznik policji.

  Przyjrzeliśmy się zjawisku skimmingu, by dowiedzieć się co robić, by uchronić się przed ban-komatowymi oszustami.
  Skimming bankomatowy to jednak niejedyna odmiana tego przestępstwa. Na skopiowanie karty jesteśmy narażeni wszędzie tam, gdzie dokonujemy nią płatności - na przykład w sklepach czy na stacjach benzynowych. Nasze wątpliwości powinny budzić sytuacje, gdy karta wkładana jest do więcej niż jednego terminala oraz gdy tracimy z nią kontakt wzrokowy. Jednak to właśnie skimming bankomatowy jest o wiele groźniejszy - nie tylko montowane zostają specjalistyczne urządzenia (na bankomatach oraz w ich wnętrzu), które służą do pozyskiwania danych z kart oraz kodów PIN, ale również instalowane są kamery, które odczytują wprowadzany PIN.

  - Raczej nie ma znaczenia, czy bankomat znajduje się na terenie placówki banku, czy jest zawieszony przy ścianie budynku. Jedynym czynnikiem, który decyduje o wyborze bankomatu, jest obrót pieniędzy - im większy obrót, tym bankomat jest bardziej narażony na działania skimmerów - dodaje Marek Wypych z zabrzańskiej policji.

  Adam Pochel z Departamentu Przeciwdziałania Oszustwom ING Banku Śląskiego, przekonuje, że należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd bankomatu - między innymi, czy klawiatura nie wystaje ponad poziom obudowy, czy w pobliżu czytnika kart istnieją pozostałości po kleju, zarysowania lub opiłki metalu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama