Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilnuj karty do bankomatu jak źrenicy oka! Bułgarzy skanują karty płatnicze

Magdalena Fraj
W niektórych bankomatach montowane są już tak zwane antyskimmery. Mogą to być np. specjalne nakładki, które uniemożliwiają nałożenie urządzenia kopiującego
W niektórych bankomatach montowane są już tak zwane antyskimmery. Mogą to być np. specjalne nakładki, które uniemożliwiają nałożenie urządzenia kopiującego arc.
Wybierasz pieniądze z bankomatu? Uważaj, żebyś nie padł kolejną ofiarą skimmingu. Właśnie zatrzymano w Zabrzu szajkę Bułgarów skanujących karty płatnicze.

O tym, że każdy, kto korzysta z bankomatu, może stracić pieniądze z konta, zrobiło się szczególnie głośno po zatrzymaniu w tym tygodniu w centrum Zabrza czterech Bułgarów, którzy w bankomatach instalowali urządzenia do skanowania paska magnetycznego i odczytywania kodów PIN. Mając te dane, można wykonać duplikat karty, która działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela konta. Takie przestępstwo nazywa się skimmingiem.

- Jak wynika z prowadzonego śledztwa, urządzenia służące do odczytywania kodów PIN zostały zainstalowane w ubiegłym tygodniu na kilku bankomatach w województwie śląskim, w tym w dwóch bankomatach na terenie naszego miasta - informuje Marek Wypych z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

Informację o szajce skimmerów funkcjonariusze otrzymali w piątek, a w niedzielę zatrzymali przestępców.

- Prawdopodobnie w chwili, gdy chcieli opuścić teren Śląska - mówi Wypych. Na wniosek prokuratury zabrzański sąd zdecydował o aresztowaniu ich na trzy miesiące - dodaje rzecznik policji.

Przyjrzeliśmy się zjawisku skimmingu, by dowiedzieć się co robić, by uchronić się przed ban-komatowymi oszustami.
Skimming bankomatowy to jednak niejedyna odmiana tego przestępstwa. Na skopiowanie karty jesteśmy narażeni wszędzie tam, gdzie dokonujemy nią płatności - na przykład w sklepach czy na stacjach benzynowych. Nasze wątpliwości powinny budzić sytuacje, gdy karta wkładana jest do więcej niż jednego terminala oraz gdy tracimy z nią kontakt wzrokowy. Jednak to właśnie skimming bankomatowy jest o wiele groźniejszy - nie tylko montowane zostają specjalistyczne urządzenia (na bankomatach oraz w ich wnętrzu), które służą do pozyskiwania danych z kart oraz kodów PIN, ale również instalowane są kamery, które odczytują wprowadzany PIN.

- Raczej nie ma znaczenia, czy bankomat znajduje się na terenie placówki banku, czy jest zawieszony przy ścianie budynku. Jedynym czynnikiem, który decyduje o wyborze bankomatu, jest obrót pieniędzy - im większy obrót, tym bankomat jest bardziej narażony na działania skimmerów - dodaje Marek Wypych z zabrzańskiej policji.

Adam Pochel z Departamentu Przeciwdziałania Oszustwom ING Banku Śląskiego, przekonuje, że należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd bankomatu - między innymi, czy klawiatura nie wystaje ponad poziom obudowy, czy w pobliżu czytnika kart istnieją pozostałości po kleju, zarysowania lub opiłki metalu.
- Montowane są przez właścicieli bankomatów tzw. anty-skimmery. W ING Banku Śląskim są to zielone nakładki, które uniemożliwiają nałożenie urządzenia kopiującego. Bank prowadzi całodobowy monito-ring transakcji kartowych za pomocą odpowiednich algorytmów. Jeśli transakcje są niestandardowe, karta jest blokowana i nawiązywany jest kontakt z klientem w celu potwierdzenia autentyczności transakcji - mówi Pochel.

Pracownicy departamentu opowiadają także o innych metodach przeciwdziałających skimmingowi - np. można ustawić blokadę wybierania pieniędzy za granicą, gdy nie planuje się żadnych podróży poza Polskę - oraz rekomendują przysłonięcie klawiatury dłonią.

Jednak kiedy zdarzy się tak, że pomimo zachowania środków ostrożności, zorientujemy się, że prawdopodobnie możemy być ofiarą skimmingu, należy jak najszybciej powiadomić bank w celu zgłoszenia reklamacji oraz odzyskania skradzionych kwot.
Tomasz Gogolin ze śląskiej policji radzi też, by poza zachowaniem czujności podczas transakcji kartą systematycznie kontrolować swoje wydatki.

- Przestępcy wyciągają zwykle bardzo małe kwoty, ale za to wielokrotnie, które przy dużym ruchu na rachunku trudno zauważyć - kończy.

Uważajcie na karty

Trop prowadzi do Bułgarii

Jeden z naszych dziennikarzy padł ofiarą skimmingu podczas wakacji. W terminie podobnym do ostatnich aresztowań w Zabrzu. Skimmerzy "pracują" znacznie więcej wtedy, gdy bankomaty są bardziej oblegane, jak podczas wakacji czy godzin szczytu. Nasz dziennikarz korzystał z bankomatu, który znajdował się w placówce banku. Wydawałoby się zatem, że bankomat spełniał wszystkie normy dotyczące zabezpieczeń. Jednak niedługo po tym okazało się, że z jego karty wypłacono pieniądze w... Bułgarii. Karta posiadała jednak limit wypłat, więc została zablokowana. Bank zwrócił utracone 900 zł.

Trzy ważne zasady

  • Przed włożeniem karty do czytnika zwróćmy uwagę na wygląd bankomatu lub terminala - gdy wydaje się on zdemontowany, na powierzchni znajdują się resztki kleju, opiłki czy liczne zarysowania, to znak, że mógł paść ofiarą skimmingu.
  • Zasłońmy klawiaturę bankomatu dłonią przy wpisywaniu kodu PIN. Nie trzymajmy karteczki z zapisanym kodem w portfelu czy w innym łatwo dostępnym miejscu oraz nie powtarzajmy kodu PIN głośno.
  • Przy płaceniu kartą nie traćmy jej z oczu. Nasze wątpliwości powinny budzić sytuacje, gdy karta wkładana jest do więcej niż jednego terminala.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera