Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Kup Dziennik Zachodni z płytą o Powstaniu Warszawskim TRAILER

B. Kubica, A. Król
Dziś wraz z "Dziennikiem Zachodnim" niezwykła płyta o kulisach filmu "Powstanie Warszawskie".
Dziś wraz z "Dziennikiem Zachodnim" niezwykła płyta o kulisach filmu "Powstanie Warszawskie". DZ
Dzisiaj w kiosku kup Dziennik Zachodni z płytą "Powstanie Warszawskie. Kulisy powstania filmu". Dziś o godzinie 17 zawyły syreny w całym województwie śląskim. Przygotowano wystawy i projekcje filmów o Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia o godz. 17 oddamy wspólnie hołd powstańcom warszawskim, którzy wzięli udział w heroicznym boju o wyzwolenie stolicy Polski. Serwis www.polskatimes.pl wspiera akcję "70 sekund ciszy na 70. rocznicę Powstania". Bądźcie z nami w tej szczególnej chwili!

KUP KONIECZNIE DZIENNIK ZACHODNI W PIĄTEK 1 SIERPNIA:
PŁYTA Z FILMEM O POWSTANIU WARSZAWSKIM DZISIAJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

SKOMENTUJ, JAK POWSTANIE WARSZAWSKIE UCZCI ŚLĄSK I WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE:
70. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - 70 SEKUND CISZY I TYLKO SYRENY

Z piątkowym wydaniem Dziennika Zachodniego DVD „Powstanie Warszawskie. Kulisy powstawania filmu”

Razem z piątkowym wydaniem Dziennika Zachodniego dostaną Państwo płytę "Powstanie Warszawskie. Kulisy powstawania filmu". Znalazły się na niej komentarze i wywiady z jego twórcami, historykami i pasjonatami pracującymi przy żmudnej rekonstrukcji ocalałych kronik z 1944 r. „Powstanie Warszawskie” to film, który jest fenomenem na skalę światową. Sami twórcy mówią, że to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.

Jak wyglądał proces tworzenia tego niezwykłego filmu, tłumaczą m.in. producent Jan Ołdakowski, będący dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz producent wykonawczy Piotr C. Śliwowski, kierownik Sekcji Historycznej MPW.

„Tu nie ma miejsca na aktorstwo. Wszystko, co widzimy, działo się naprawdę. Jeśli ci ludzie się cieszą, to się cieszą. Jeśli widzimy śmierć, to niestety jest śmierć” - tak w Polskim Radiu Ołdakowski tłumaczył kulisy produkcji.

Na płycie znajduje się ponad półtorej godziny unikalnych materiałów o kulisach powstawania filmu oraz autentycznych materiałów historycznych z powstania.Konsultanci historyczni pracujący przy rekonstrukcji kronik opowiadają między innymi o powstańczej Warszawie i dzisiejszym wyglądzie miejsc znanych z filmu, broni, jakiej używali powstańcy, oraz organizacji życia mieszkańców stolicy w tamtym czasie.

Na płycie zamieszczony został także teledysk muzyczny o powstaniu warszawskim „Nad ranem” (słowa: Tadeusz Gajcy, muzyka: Marek Wiński, wykonanie: Szymon Goldberg, produkcja: Breakthru Films). Jest to premiera pierwszego w historii teledysku muzycznego wykonanego w technice animacji malarskiej. Piosenka powstała do słów Tadeusza Gajcego - poety i żołnierza Armii Krajowej. Teledysk stanowi alegorię losu Gajcego, który zginął w drugim tygodniu powstania warszawskiego.
Przy produkcji teledysku przez pół roku pracował kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów, którzy przy pomocy pędzla przenieśli obraz żywych aktorów na ekran (każda sekunda teledysku to 12 namalowanych odręcznie obrazów).
Patronem płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej mecenasem Bank Zachodni WBK.

Dziś punktualnie o godz. 17 w całym województwie zawyły wszystkie syreny alarmowe. W ten sposób nasz region włączył się w obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Katowicach na placu przed kościołem Mariackim od wtorku podziwiać można wystawę plenerową "Polska Walcząca". Także w Katowicach jeszcze dziś w kinie Światowid odbędzie się pokaz filmów Aliny Czerniakowskiej. Zobaczyć będzie można dwa obrazy: "Minęła rocznica" oraz "Dziewczyny z tamtych lat". Początek o 18.30.

Filmy "Warszawa 1935", "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" i "Powstanie Warszawskie" pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, będą mogli zobaczyć mieszkańcy Tarnowskich Gór w Miejskim Kinie Olbrzym (początek o 17).

Obchody zaplanowano też w Częstochowie, gdzie o 17 rozpoczeła się msza św. w Kościele Akademickim, po czym nastąpi przemarsz pod Pomnik Grób Nieznanego Żołnierza. Potem odbędzie się jeszcze kameralny koncert Chóru "Cantate Deo" w Parku im. S. Staszica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo