Ważne
  Przebudowa drogi z Bielska do Cieszyna?

  Przebudowa drogi z Bielska do Cieszyna?

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grudzień 2010 roku. Karambol na S1 sparaliżował ruch na ekspresówce na wiele godzin

  Grudzień 2010 roku. Karambol na S1 sparaliżował ruch na ekspresówce na wiele godzin ©fot. materiały policji

  Kierowców ucieszyła w poniedziałek informacja o możliwości utworzenia dodatkowych zjazdów na drodze ekspresowej S1 z Bielska-Białej do Cieszyna.
  Grudzień 2010 roku. Karambol na S1 sparaliżował ruch na ekspresówce na wiele godzin

  Grudzień 2010 roku. Karambol na S1 sparaliżował ruch na ekspresówce na wiele godzin ©fot. materiały policji

  Z takim wnioskiem miała wystąpić policja po niedawnym karambolu w Międzyświeciu. Okazuje się, że do budowy ewentualnych zjazdów jeszcze daleka droga.

  - Policja nie zwraca się ani nie wnioskuje o przebudowę drogi ekspresowej S1. My jedynie możemy poprzeć wniosek, który kiedyś się pojawił w fazie projektowania - wyjaśnia Ireneusz Korzonek, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego cieszyńskiej policji.


  Taki wniosek, dotyczący dodatkowych zjazdów w Międzyświeciu, jest już przygotowany w gminie Skoczów. Jak się dowiedzieliśmy, nie zostanie jeszcze złożony.

  - Nie chcemy popełnić falstartu - tłumaczy Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. - Droga ekspresowa S1 jest inwestycją unijną i przez pierwsze pięć lat od jej uruchomienia nie można dokonywać zmian. Poczekamy, aż ten czas minie.

  Korzonek zwraca uwagę, że każdy dodatkowy wjazd lub zjazd nie wpływa bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie - stanowi zagrożenie dla kierowców. Jednak na podstawie grudniowego karambolu, do którego doszło w Międzyświeciu, można powiedzieć, że takie zjazdy ułatwiłyby pracę służbom ratunkowym i usprawniłyby ewakuację samochodów niebiorących udziału w karambolu.

  - Trzeba na spokojnie rozpatrzyć wszelkie "za" i "przeciw". Wniosku o przebudowę drogi nie składamy, ale jeśli taki się pojawi, na pewno go poprzemy - zaznacza Korzonek.
  Do zderzenia blisko 60 samochodów doszło 8 grudnia. W wyniku karambolu jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych.

  Nie można dowolnie robić wjazdów  Wyjazdy ewakuacyjne dla służb ratunkowych lokalizowane są przy drogach o ograniczonym dostępie, tj. ekspresowych i autostradach. Dorota Marzyńska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, przypomina, że droga S1 została wybudowana zgodnie z zatwierdzonym i wcześniej opiniowanym przez gminy oraz służby ratunkowe projektem. Dotyczy to także dojazdu służb ratunkowych do miejsca kolizji. Na drogach ekspresowych nie można dowolnie wykonywać wjazdów czy zjazdów - są to drogi o ograniczonym dostępie podróżnych, dla ruchu tranzytowego. Z uwagi na duże prędkości wjechać i zjechać można tylko przez węzły drogowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama