Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 130 uczestników Pucharu Polski w Dogtrekkingu na Śląsku [FOTO]

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Nocny Puchar Polski w Dogtrekkingu odbył się w Kaletach
Nocny Puchar Polski w Dogtrekkingu odbył się w Kaletach Tomasz Klyta
Rekreacja z elementami rywalizacji sportowej i biegu na orientację w towarzystwie psa - tak w skrócie wygląda definicja Dogtrekkingu. W sobotę nad zalewem Kalety - Zielona, odbyła się III tegoroczna eliminacja Pucharu Polski tej dyscypliny. Były to jedyne w tym roku zawody rozgrywane w godzinach nocnych

Puchar Polski w dogtrekkingu rozgrywany jest w Polsce od 5 lat. W tym roku zawody odbyły się już w Jerzmanowicach (woj. małopolskie), Złotym Stoku (woj. dolnośląskie). Kolejne planowane są na 30 sierpnia w Przesiece (woj. dolnośląskie) oraz 4 października w Wiśle (woj. śląskie), gdzie rozegrany zostanie finał całego cyklu.

Zawody rozgrywane w Kaletach były jedynymi w tegorocznym cyklu, które rozgrywano w nocy.

Czym jest dogtrekking?

Najkrócej mówiąc, dogtrekking to rodzaj turystyki z psem, która łączy w sobie elementy sportowej rywalizacji i biegu na orientację. W zawodach może wziąć udział każda zdrowa osoba. Pies również powinien być zdrowy i mieć aktualne szczepienia. Organizatorzy na każde zawody przygotowują trzy trasy: 15 km, 25 km i 45 km. To uczestnicy decydują, którą trasę wybiorą.

Przed startem, zawodnicy otrzymuja mapkę, na której znajdują się punkty kontrolne - trzeba dotrzeć do każdego z nich. Ponadto trzeba się zaopatrzyć w latarkę, kompas i zapasy wody oraz prowiantu dla siebie i psa. - Część uczestników traktuje zawody typowo rekreacyjnie maszerując przez całą trasę. Tylko najlepsi decydują się na bieg. - mówi Paweł Bonk, organizator zawodów. - Orientację w terenie można uznać za drugorzędną. Trasy są na tyle łatwe, że poradzi sobie z nimi praktycznie każdy turysta. - dodaje.

Na zawody w Kaletach zgłosiło się 130 osób. Spotkaliśmy osoby ze Śląska, Mazowsza, Podbeskidzia czy Dolnego Śląska. Nie ma wymogów co do rasy psów. Choć z zawodami dogtrekkingowymi najlepiej radzą sobie duże psy typu husky lub owczarki niemieckie, w Kaletach pojawiły się również niewielkie czworonogi takie jak chiuaua lub boston terier.

Zawody w Kaletach były pierwszymi w tym roku i jednymi z nielicznych w ramach Pucharu Polski, które były rozgrywane w nocy. Zazwyczaj zawody są rozgrywane za dnia, ale gorąca temperatura w ciągu dnia mogłaby zagrozić zdrowiu psów.


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ponad 130 uczestników Pucharu Polski w Dogtrekkingu na Śląsku [FOTO] - Dziennik Zachodni