Klara Zdebel z Rudy Śląskiej ma 100 lat, a śpiewa i gra w...

  Klara Zdebel z Rudy Śląskiej ma 100 lat, a śpiewa i gra w kabarecie [ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Klara Zdebel ma 100 lat. To okazja do wspólnego świętowania przy lampce szampana
  1/4
  przejdź do galerii

  Klara Zdebel ma 100 lat. To okazja do wspólnego świętowania przy lampce szampana ©UM Ruda Śląska

  Klara Zdebel ma 100 lat. Mimo sędziwego wieku, pani Klara to istny wulkan energii. Śpiewa w zespole i gra w kabarecie "Kogel-Mogel". Jaką ma receptę na długowieczność? - Trzeba być zawsze wesołym i uśmiechniętym – zdradziła jubilatka.
  Klara Zdebel z Rudy Śląskiej ma 100 lat

  Dokładnie 100 lat temu w Rudzie Śląskiej urodziła się Klara Zdebel. Całe swoje życie związała z tym miastem – tutaj uczyła się, wyszła za mąż i wychowała swoje dzieci. – W imieniu wszystkich rudzian życzę pani pogody ducha, uśmiechu i wszelkiej pomyślności – przekazywała Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

  Wzruszonej jubilatce życzenia składali przede wszystkim mieszkańcy DPS „Senior”, w którym Klara Zdebel mieszka od 3 lat.
  - Dane było pani przeżyć cały wiek naszej historii, doświadczyć trudów i radości z tym związanych. Tak długie życie jest skarbnicą dla wielu pokoleń Polaków, a pani sędziwy wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem – mówiła Jolanta Kaczmarczyk – Całek, dyrektor DPS „Senior”.

  Klara Zdebel urodziła się równe 100 lat temu w ówczesnej Nowej Wsi, czyli dzisiejszej Rudzie Śląskiej – Wirku. Jedyny okres, kiedy mieszkała poza Rudą Śląska, to czas, kiedy uczyła się w niemieckiej szkole w Roszowicach, w dawnym województwie opolskim. W 1936 roku jubilatka wyszła za mąż i od tamtej pory opiekowała się domem, ogrodem i 4 dzieci. – Miałam bardzo dobrego i pracowitego męża – podkreśla. – Nasz dom był zawsze pełen życzliwości i otwarty dla gości. Mimo upływu lat nie brakuje mi radości i entuzjazmu.

  Jak mówią znajomi, Pani Klara nigdy się nie poddaje, jest zawsze pełna energii i zapału i z nadzieją patrzy w przyszłość. Receptą Pani Klary na długowieczność jest prosta dieta i optymizm. – Jak byłam dzieckiem to piłam tylko kozie mleko, a do tego jadłam chleb. Poza tym jedliśmy przede wszystkim kapustę i ziemniaki, chociaż mama hodowała świnie. Nawet teraz nie przepadam za mięsem. Najbardziej lubię po prostu chleb ze smalcem. Poza tym nigdy nie należy się złościć. Trzeba być zawsze wesołym i uśmiechniętym – zdradziła jubilatka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   200 lat !!!! Ale :

   ELWIRA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Tak długie życie jest skarbnicą dla wielu pokoleń Polaków"

   Watpie, ze tak jest. Gdyby zaczela opowiada prawde, z perspektywy jej zycia, to Polacy, którzy i tak sa egocentrycznymi nacjonalistami i...rozwiń całość

   "Tak długie życie jest skarbnicą dla wielu pokoleń Polaków"

   Watpie, ze tak jest. Gdyby zaczela opowiada prawde, z perspektywy jej zycia, to Polacy, którzy i tak sa egocentrycznymi nacjonalistami i i tak nei chca niczego slyszec, co odbiega od ich "linii", by dostali szczekoscisku i odebrali Jej mikrofon. Tym bardziej, ze wszystko wskazuje na fakt, ze pochodzi z rodziny bardziej proniemieckiej (m.in. szkola po niem. stronie G.Sl.)

   I pewnie, wczesniej, tez smiala sie albo dostawala gesiej skórki slyszac takie dziwne slowa jak "ziemniaki" i "dowcipy". DD

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama