Tour de Pologne 2014: Wyścig w liczbach robi wrażenie

  Tour de Pologne 2014: Wyścig w liczbach robi wrażenie

  Patryk Trybulec, LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tour de Pologne
  1/6
  przejdź do galerii

  Tour de Pologne ©Dziennik Zachodni

  Mobilne miasteczko Tour de Pologne powstanie ze 160 ton sprzętu i różnych elementów scenografii. Dziś od świtu pod Spodkiem, gdzie znajduje się meta IV etapu, trwa wielkie budowanie
  Tour de Pologne 2014 w Katowicach:

  Tour de Pologne to nie tylko wielka sportowa impreza zaliczana do kolarskiej ligi mistrzów, ale także ogromne, logistyczne przedsięwzięcie i wyzwanie dla organizatorów. Dziś nad ranem pod Spodek przyjechało blisko 20 ciężarówek (w trakcie całej imprezy przemierzą ok. 1000 km), które przywiozły ze sobą 160 ton sprzętu i elementów scenografii. To m.in. 13 kilometrów barierek, 15 km przewodów elektrycznych, 450 elementów scenografii przestrzennej (balony, bramy, namioty).

  ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS DZIENNIKA ZACHODNIEGO:
  Tour de Pologne 2014 na Śląsku i Zagłębiu


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  TOUR DE POLOGNE 2014: TRASA 71 TOUR DE POLOGNE, MAPKA, ETAPY, TRASY


  KLIKNIJ I ZOBACZ:
  TOUR DE POLOGNE 2014 W KATOWICACH: MAPA UTRUDNIEŃ

  ZOBACZ TAKŻE:
  PLAN TRANSMISJI TELEWIZYJNYCH TOUR DE POLOGNE 2014


  ZOBACZ KONIECZNIE: JAK BĘDĄ KURSOWAŁY AUTOBUSY I TRAMWAJE KZK GOP I PKM JAWORZNO:
  TOUR DE POLOGNE 2014 UTRUDNI RUCH KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ - MAPKA I ZMIANY TRAS

  Kliknij w poniższy link i czytaj o przejeździe peletonu Tour de Pologne 2014 przez konkretne miasto. Sprawdź, o której godzinie jadą kolarze i dowiedz się o utrudnieniach w komunikacji.

  * TOUR DE POLOGNE 2014: DZIENNIK ZACHODNI NA TRASIE TOUR DE POLOGNE
  * TOUR DE POLOGNE 2014 W MYSŁOWICACH
  * TOUR DE POLOGNE 2014 W SOSNOWCU
  * TOUR DE POLOGNE 2014 W JAWORZNIE
  * TOUR DE POLOGNE 2014 W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH
  * TOUR DE POLOGNE 2014 W KATOWICACH


  Od rana przy rondzie powstają trybuny, meta, podium, biuro prasowe, studio telewizyjne, czy pomieszczenie dla VIP-ów i ogromny telebim. Wszystko zasilą agregaty prądotwórcze. To musi robić wrażenie, biorąc pod uwagę, że jeszcze wczoraj dokładnie to samo mobilne miasteczko Tour de Pologne stało w Rzeszowie, gdzie kolarze finiszowali na mecie III etapu z Kielc. Nad wszystkim czuwa 300 osób z ekipy technicznej, która nie tylko musi zdążyć przed przyjazdem peletonu, ale już na godzinę 12 przygotować wszystko dla dzieci biorących udział w Nutella Mini Tour de Pologne. W tym samym czasie inna ekipa walczy z czasem na starcie w Tarnowie, ale tam sprzętu do rozłożenia mają zdecydowanie mniej. O godz. 10.20 w stronę Katowic wyruszy prawdziwa karawana. W kolumnie wyścigu jedzie blisko 1000 osób w 420 samochodach. W sumie peleton pokona 236 km - to najdłuższy etap tegorocznego wyścigu.

  Cały ten odcinek także musi być dokładnie zabezpieczony. W trakcie całej imprezy ekipa Lang Teamu wykorzysta nawet 400 km taśmy zabezpieczającej. Podobno własny zapas wozi ze sobą odpowiedzialny za zabezpieczenie i przygotowanie trasy Lech Piasecki. To dyrektor ds. sportowych Lang Teamu ustala przebieg kolejnych etapów TdP i do ostatniej chwili dba o bezpieczeństwo zawodników. Jeśli zobaczycie pędzące auto z kogutami, które wyprzedza nawet pilota wyścigu, to najpewniej właśnie Piasecki, były lider Tour de France. W Katowicach pomoże blisko 150 wolontariuszy. Nie wszystko jednak da się przewidzieć.

  - Dwa lata temu jednemu z zawodników po upadku w Katowicach zalecono chodzenie o kulach - wspomina główny specjalista ds. organizacji imprez strategicznych w Katowicach, Krzysztof Pieczyński. - Było już późno i Lang Team nie miał gdzie ich zakupić. Z racji tego, iż byłem świeżo po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych w kolanie i kule cały czas woziłem w bagażniku swojego samochodu, to niejako uratowałem sytuację - śmieje się Pieczyński

  Granicę naszego województwa kolarze przekroczą w Jaworznie ok. godz. 14.10. Z Tarnowa zmierzają do nas zawodnicy 18 najmocniejszych ekip zawodowych, zaliczanych do kolarskiej ekstraklasy. Poza tym dziką kartę otrzymały reprezentacja Polski, CCC Polsat Polkowice oraz rosyjska grupa Rusvelo. Wśród uznanych nazwisk, które będziemy mogli zobaczyć, na ulicach naszych miast należy wymienić Fabio Aru (Włochy, Astana - III miejsce w generalnej klasyfikacji tegorocznego Giro d'Italia), Thora Hushovda (Norwegia, BMC Racing Team - mistrz świata z 2010 r., zwycięzca dwóch etapów w ubiegłorocznym TdP i kilku etapów w TdF), Christopha Riblona (Francja, Ag2r-La Mondiale - zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszych kolarzy ubiegłorocznego TdF), Juliana Arredondo (Kolumbia, Trek Factory Racing - zwycięzca klasyfikacji górskiej tegorocznego Giro d'Italia). W peletonie nie zabraknie także zwycięzców dwóch poprzednich edycji Tour de Pologne - Moreno Mosera (Włochy, Cannondale) oraz Petera Weeninga (Holandia, Green Edge, wygrał również w tym roku 2 etapy Giro d'Italia).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama