Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus Ebola już w Europie: Jak się bronić? Na Śląsku na Ebolę mamy maseczki i ulotki

Justyna Przybytek, Paweł Pawlik
Lekarze mający kontakt z chorymi noszą specjalne kombinezony. Wirus Ebola w Afryce atakuje coraz większa liczbę mieszkańców
Lekarze mający kontakt z chorymi noszą specjalne kombinezony. Wirus Ebola w Afryce atakuje coraz większa liczbę mieszkańców EPA/AHMED JALLANZO
Wirus Ebola zabił już prawie tysiąc osób w Afryce. Już jest w Europie. Do Polski wirus dotąd nigdy nie przywędrował. A co jeśli się przedostanie i mieszkańcy woj. śląskiego zaczną chorować na Ebolę? W Bytomiu na zakaźnym rozkładają ręce, w Sosnowcu mają... maseczki sprzed dwóch lat

Wirus Ebola dziesiątkuje mieszkańców Afryki. Choć epidemie w Afryce już występowały, wirus ebola do Europy nigdy przywleczony nie został, choć akurat wczoraj... przyleciał. Dokładniej przyleciał z Liberii zarażony nim duchowny Miguel Pajares. Samolot, na pokładzie którego się znajdował, wylądował na lotnisku w Madrycie.

Polskie służby sanitarne przekonują, że na potencjalne zagrożenie jesteśmy przygotowani, trudno jednak dać im wiarę. Sprawdziliśmy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WIRUS EBOLA: POLSKI MSZ ODRADZA WYCIECZKI DO AFRYKI

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej znajduje się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. - Nie jesteśmy przygotowani do przyjmowania pacjentów zarażonych wirusem ebola, bo nie mamy odpowiedniego sprzętu ani tak wyposażonych sal, które gwarantowałyby bezpieczeństwo osób mających kontakt z chorym - wyjaśniła nam ordynator oddziału prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

W wojewódzkim Szpitalu w Sosnowcu oddziału zakaźnego nie ma, ale na oddziale ratunkowym nadal mają... maski zgromadzone przed dwoma laty przy okazji wystąpienia ptasiej grypy. Niestety, nawet jeśli sprawne, na niewiele się zdadzą, bo ebola nie przenosi się przez powietrze...

W lecznicy w Chorzowie znów rozczarowanie. - Na oddziałach chorób zakaźnych absolutnie nie jesteśmy przygotowani na takie zagrożenie. Nie ma odpowiednich pomieszczeń, izolatek, procedur - mówi Szymon Dworniczak z Zespołu Szpitali Miejskich. Dodał, że 99,9 proc. szpitali w Polsce nie jest przygotowanych do izolowania chorego zarażonego wirusem ebola.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie uspokaja.

- Epidemia nam nie grozi - zapewnia Jan Bondar.

Na wszelki jednak wypadek GIS przygotowuje ulotki, które pod koniec tygodnia mają się pojawić na międzynarodowych lotniskach z informacją, że jeśli ktoś wraca z Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone, powinien mieć się na baczności i kataru nie bagatelizować.
- Jak na razie Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca screeningu termicznego pasażerów wracających z Afryki, a jedynie wylatujących z tych trzech krajów afrykańskich - dodaje Bonczar.

Uspokaja też, że każde międzynarodowe lotnisko w Polsce ma ustalone procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że dana osoba może przenosić groźnego wirusa. M.in. chory może zostać poddany przymusowej kwarantannie. Zdarzyła się np. na lotnisku w Krakowie w czasie Euro 2012.

- Przez dwa dni był izolowany pasażer z Azji z dziwnymi objawami. Gdy okazało się, że nic mu nie dolega, został wypuszczony. Prawo w Polsce zezwala na przymusową kwarantannę i leczenie w interesie społecznym - dodaje rzecznik.

Było też już w Polsce podejrzenie zachorowania na gorączkę krwotoczną. Przed dwoma laty. - Marynarz wrócił z Afryki i miał objawy choroby. Okazało się, że noc po powrocie spędził na plaży z dziewczyną i po prostu się przeziębił - wspomina Bondar. A gdyby jednak trafił się ebola?

- Mamy w Polsce miejsca, gdzie chorzy mogą być izolowani. W Warszawie jest oddział z pełną izolacją oddechową - odpowiada Bonczar.

Tymczasem na Śląsku mamy... maseczki. - To kwestia przystosowania oddziałów zakaźnych - przekonuje rzecznik.
Na szczepionkę liczyć nie możemy. - Amerykanie ogłosili, że za miesiąc rozpoczynają testy nowej szczepionki, ale sprawa jest na tyle niepewna, że nie wiadomo, kiedy powstanie - ocenia Paweł Grzesiowski, wakcynolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Problemy ze znalezieniem szczepionki na wirusa są spowodowane jego specyfiką.

- Jest tak zjadliwy, że nie można go użyć do produkcji szczepionki. Jest też piekielnie sprytny, bo wnikając do organizmu najpierw paraliżuje układ odpornościowy człowieka, a dopiero potem się rozwija - dodaje.

Tysiąc ofiar wirusa

Do dnia 1 sierpnia 2014 r. w Gwinei, Sierra Leone i Liberii odnotowano łącznie 1603 zachorowania, w tym 887 śmiertelnych, przy czym w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odnotowano łącznie 163 nowe zachorowania.
a Ebola, czyli...

Gorączka krwotoczna powodowana przez wirusy z rodziny Filoviridae. Charakteryzująca się bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90 proc. Przeniesienie wirusa ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkową. Transmisja wirusa ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Po okresie inkubacji, trwającym w przypadku eboli od 2 do 21 dni, pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, osłabienie), które szybko się nasilają. Następnie pojawiają się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne).


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wirus Ebola już w Europie: Jak się bronić? Na Śląsku na Ebolę mamy maseczki i ulotki - Dziennik Zachodni