Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwia Kaczan: Ucieczka jest sygnałem, że młody człowiek ma problemy, z którymi sobie nie radzi

Sylwia Kaczan
Dziewczyny uciekają z domu częściej niż chłopcy. Do ucieczek dochodzi najczęściej pod koniec i na początek roku szkolnego.
Dziewczyny uciekają z domu częściej niż chłopcy. Do ucieczek dochodzi najczęściej pod koniec i na początek roku szkolnego. 123rf
Wakacyjne ucieczki z domów. Rozmowa z Sylwią Kaczan, psychologiem, szefową zespołu poszukiwań i identyfikacji Fundacji Itaka.

Czy okres wakacji sprzyja ucieczkom młodych osób?
Ucieczek jest więcej, ale nie jest to jakiś drastyczny wzrost. Z naszych obserwacji wynika, że dochodzi do nich najczęściej pod koniec i na początek roku szkolnego.

Jakie działania podjąć, kiedy do ucieczki dojdzie?
Przede wszystkim wykorzystajmy wszystkie możliwe dostępne środki kontaktu z nastolatkiem. Sprawdźmy jego aktywność na portalach społecznościowych, potencjalne miejsca, gdzie może przebywać, zarówno wśród przyjaciół, jak i rodziny. Warto też sprawdzić, czy nie uległ on jakiemuś wypadkowi. Przede wszystkim próbujmy skontaktować się z nim telefonicznie. Warto pamiętać, że jeżeli telefon jest czynny, a młody człowiek nie odbiera, to należy poprzestać na 2- 3 próbach a później napisać smsa z prośbą o kontakt. Ważne, aby aktywność telefonu była utrzymana jak najdłużej, bo to pomaga w pracy policji. Jeśli te działania nie przyniosą żadnych ustaleń, a zachowanie nastolatka jest nietypowe, to jak najbardziej jest to rozsądny moment, aby zgłosić jego zaginięcie na policji.

Jakie są cechy wspólne osób, które uciekają z domu?
Najczęściej są to osoby zamknięte w sobie, które nie dzielą się swoimi problemami i przeżyciami z najbliższymi, bywa że powodem ucieczki jest ostrzejszy konflikt w domu. Uciekająca osoba poprzez kontakt z innymi próbuje znaleźć zrozumienie.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko ucieczki?
Najważniejsza jest bliska więź i relacja, a także czujność na to, co z młodym człowiekiem się dzieje, czy np. nie ma jakichś problemów. Dbajmy o relacje z nim, a jednocześnie miejmy świadomość, że jego dorastanie to czas, kiedy na nowo musimy zbudować system rodzinny i w potrzebach rodzica i nastolatka znaleźć złoty środek. Tak, aby każdy miał w nim swoje miejsce i był akceptowany.

Jak zachować się, kiedy młody człowiek wróci już do domu?
Musimy zadbać o to, aby został przyjęty w sposób umożliwiający stworzenie płaszczyzny do rozmowy. Zacznijmy od zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak jedzenie, czy sen, a dopiero potem rozmawiajmy o tym, co się stało i co zrobić, by taka sytuacja nie powtórzyła się.

Rozmawiał: Jakub Marcjasz

Aby uniknąć błędów, nieodpowiednich decyzji i zachowań podczas wakacji uruchomiono akcję społeczną "Beznuda na wakacjach". Specjalnie na jej potrzeby uruchomiono infolinię, gdzie pod nr 516 129 150 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 14) można uzyskać informację o miejscach, w których można uzyskać pomoc i fachowe wsparcie o zagrożeniach. Szczegóły na stronie www.metis.pl.


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!