Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa ma plan ratunkowy, ale trzyma go w tajemnicy

Aldona Minorczyk-Cichy
Co czeka Kompanię Węglową? Jest plan ratunkowy, bez zwolnień i likwidacji kopalń. Będą spółki pracownicze, łączenie zakładów. Kompania nie zdradza jednak szczegółów zmian. Plan ratunkowy to na razie wielka tajemnica. Dlaczego Zarząd Kompanii Węglowej nie chce ujawnić szczegółów?

Zarząd Kompanii Węglowej, największej spółki górniczej w Europie, ma plan naprawczy do 2020 roku. "Podstawowym celem restrukturyzacji jest uzyskanie płynności finansowej i odbudowa kapitału własnego Kompanii do 2016 roku oraz budowa wartości spółki, poprzez wzrost efektywności w latach 2017-2020" - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

Szukanie pieniędzy poza Kompanią, maksymalna ochrona miejsc pracy, zmiany organizacyjne, w tym również przekształcenie wytypowanych zakładów w spółki prawa handlowego. Słowem wielkie oszczędzanie. To na początek.

Spółka rozpoczyna walkę o rentowność. Będą cięcia...

Szczegóły? Tego Kompania Węglowa - póki co - nie chce ujawnić. Tymczasem w najbliższą środę związkowcy spotkają się już po raz kolejny w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Być może wtedy będzie więcej informacji na ten temat. - Prace nad planem naprawczym prowadziliśmy wariantowo, symulując różne wersje osiągnięcia zamierzonych celów. Przyjęte założenia programu restrukturyzacji Kompanii muszą być teraz przedmiotem konsultacji z właścicielem i stroną społeczną. Wdrożenie proponowanych przez nas rozwiązań wymaga porozumienia wszystkich stron - mówi Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej.

Dodaje, że to jest warunek powodzenia całego przedsięwzięcia, czyli ocalenia spółki przed groźbą likwidacji. Ta zaś, niestety, jest nadal bardzo realna. Zaczyna się walka o rentowność.

"Poprawa wyników finansowych warunkowana będzie ograniczeniem stałych kosztów osobowych i świadczeń pozapłacowych oraz zobowiązań wobec byłych pracowników" - czytamy w komunikacie. Co to może oznaczać dla górników i ich rodzin? Zapewne cięcie przywilejów, w tym choćby deputatu węglowego i różnego rodzaju dopłat, np. ołówkowego.

Spółki prawa handlowego i łączenie kopalń

Przekształcenie wytypowanych zakładów Kompanii w spółki prawa handlowego - to jeden z punktów planu naprawczego. O co chodzi? Prawdopodobnie o kopalnię Piekary. O tym, że może ją przejąć spółka pracownicza głośno jest od dłuższego czasu. Chcą tego górnicy i związkowcy. Inicjatywie sprzyja też lokalny samorząd.

Mówi się też nieoficjalnie o łączeniu kopalń Brzeszcze i Pokój. Ma się to odbyć bez większych niepokojów. Kopalnie są w jednym mieście, wydobywają na tym samym terenie, w tym samym obszarze.

- Nie przywiązywałbym się do tych informacji, bo dzisiaj sytuacja w spółce jest taka, że jednego dnia pada jedna propozycja, następnego zupełnie inna. Wszystko wciąż jeszcze się kotłuje. Pewne i nadal obowiązujące jest jedno: naprawa Kompanii ma się obyć bez likwidacji kopalń i bez zwolnień ludzi. Mam nadzieję, że naprawa kopalń, każdej z osobna, będzie przypominać to, co trzy lata działo się w Halembie-Wirek. Tam program naprawczy był skuteczny, przyniósł dobre rezultaty - podkreśla Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Spółka zdradza także, że aktualna jest budowa elektrowni Czeczott oraz budowa kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Rewolucja czeka politykę sprzedażową firmy. Nowa ma być oparta m.in. o rozwój sieci autoryzowanych dealerów i ofertę sprzedaży węgla wraz z transportem. Co jeszcze?

- Zarząd spółki chciałby pójść dalej. Redukcja zatrudnienia, likwidacja nierentownych kopalń. Rząd na to nie pójdzie. A przynajmniej nie teraz przed wyborami i w obliczu spadających notowań Platformy - podkreśla informator DZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera