Kocham Cię jak Irlandię

  Kocham Cię jak Irlandię

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kocham Cię jak Irlandię
  Dużą rolę w zbliżeniu Irlandii i Polski, w tym naszego regionu, odegrały tanie linie lotnicze
  Kocham Cię jak Irlandię
  Niemal równo 10 lat temu toruński zespół rockowy Kobra-nocka nagrał piosenkę zatytułowaną "Kocham Cię jak Irlandię". Żaden z twórców nie przewidywał zapewne, że stanie się ona wielkim przebojem, a jego tytuł będzie miał zgoła prorocze znaczenie. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Zielona Wyspa stała się bowiem przystanią, portem i przytułkiem dla tysięcy rodaków poszukujących pracy i lepszego życia poza krajem.
  Tak jak niegdyś dumni lecz biedni Irlandczycy podróżowali do Ameryki, uciekając od beznadziei życia w ojczyźnie, tak w nieodległej przeszłości, pamiętając własne losy, potrafili udzielić schronienia polskim wędrowcom.

  Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Zielona Wyspa stała się prawdziwą przystanią, portem i przytułkiem dla tysięcy rodaków poszukujących pracy i lepszego życia poza krajem

  Irlandia przez dziesięciolecia słabo funkcjonowała w świadomości Polaków. Na prasowe czołówki przebijały się przede wszystkim dramatyczne doniesienia o terrorze Irlandzkiej Armii Republikańskiej w północnej części wyspy znajdującej się w granicach Wielkiej Brytanii, zamachach bombowych, w których ginęli ludzie i okrucieństwach tej lokalnej wojny domowej. Mało kto wie, że polski socjolog Stefan Czar-nowski napisał w 1911 r. interesującą pracę o patronie wyspy - świętym Patryku, opiekunie surowej katedry ulokowanej w centrum Dublina.

  Sytuacja uległa fundamentalnej zmianie w ostatnich dekadach. Oto bowiem zacofany i biedny kraj nabrał niebywałego rozpędu rozwojowego, stał się liderem zmian gospodarczych i zasłużył na dumne miano celtyckiego tygrysa. Pisano o tych sukcesach także w Polsce, zestawiając na wyrost losy Irlandii i pożądane w przyszłości przeobrażenia województwa śląskiego.

  Podobna liczba ludności nie może jednak przesłaniać zasadniczych różnic między tymi dwoma światami społecznymi. Zielona Wyspa znajduje się bowiem, mimo kryzysu, w zupełnie już innym punkcie cywilizacyjnym. Wszak uważna jest za najbardziej liberalną i otwartą gospodarką w Europie i 5. na świecie - po Hongkongu, Singapurze, Australii i Nowej Zelandii. Irlandczycy wyspecjalizowali się w handlu elektronicznym, usługach świadczonych przez internet, tworzeniu oprogramowania komputerowego, telekomunikacji, nowoczesnych usługach bankowych i finansowych. Życzę takiej struktury gospodarczej nie tylko naszemu regionowi, ale i całej najjaśniejszej, ale mam świadomość, że to śpiewka dalekiej jeszcze przyszłości.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesia vorawer

   sildock (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   A my na Slasku mozemy jeszcze 40-lat czekac i jak nie ruszymy naszych zyci do walki to bedziemy nadal podregjonem w europie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama