Katowice Airport: ILS nie działa, ale gigantyczny Boeing 777...

  Katowice Airport: ILS nie działa, ale gigantyczny Boeing 777 wylądował bez przeszkód [ZDJĘCIA]

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wielkiego samolotu dwusilnikowego lotnisko w Pyrzowicach jeszcze nie gościło. Od połowy przyszłego roku ma się to zmienić
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak wielkiego samolotu dwusilnikowego lotnisko w Pyrzowicach jeszcze nie gościło. Od połowy przyszłego roku ma się to zmienić ©Tomasz Klyta

  System ILS w Pyrzowicach nie działa. Mimo to port lotniczy notuje rekordy odpraw, a w ostatnią sobotę wylądował tam gigantyczny samolot pasażerski Boeing 777 ZOBACZ ZDJĘCIA
  Katowice Airport:

  Boeing 777-200ER linii lotniczych Japan Airlines, który w sobotę wylądował na lotnisku w Pyrzowicach, jest największym na świecie samolotem dwusilnikowym. Może zmieścić na swoim pokładzie ponad 300 pasażerów, a średnica jego silników wynosi 3,5 m. Przyleciał prosto z Japonii, przywożąc grupę turystów.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PRZYLOTU BOEINGA 777:
  BOEING 777 SAMOLOT GIGANT PO RAZ PIERWSZY NA LOTNISKU KATOWICE AIRPORT


  Dla lotniska w Pyrzowicach było to duże wydarzenie, bo śląski port lotniczy po raz pierwszy w swojej historii przyjął tego typu samolot.

  - Japończycy byli u nas już kilkanaście dni wcześniej, żeby upewnić się, że boeing 777 może u nas bezpiecznie wylądować. Jego przyjęcie wymagało od nas dodatkowego wysiłku - przyznaje Cezary Orzech, rzecznik prasowy katowickiego lotniska.
  Lądowanie powietrznego kolosa było również nie lada gratką dla spotterów. Wokół lotniska można było zobaczyć kilkuset pasjonatów lotnictwa z aparatami w rękach.

  - Jest to wydarzenie bezprecedensowe, a dla spotterskiego środowiska wręcz elektryzujące - mówi podekscytowany Jacek Birnbach, spotter. - Boeing 777 jest dużo większy niż inne samoloty, które regularnie odwiedzają lotnisko w Pyrzowicach. I do tego ciekawszy, bo japońskich linii lotniczych. Największe wrażenie robi średnica silników - opowiada.

  Samolot na zamówienie


  Boeing 777 jest wyjątkowy z kilku powodów. Poza tym, że jest największym na świecie dwusilnikowcem, był również pierwszym samolotem, który powstał na szczegółowe zamówienie linii lotniczych.

  - Kiedyś to producent po zbudowaniu samolotu szukał chętnego do zakupu. Poza tym boeing 777 obsługuje trasy o długości około 17 tys. kilometrów i do niego należy również rekord lotu bez międzylądowania. W eksperymentalnym locie przeleciał ponad 20 tys. kilometrów, czyli połowę długości równika. Mało tego, był jednym z pierwszych samolotów z wbudowanym elektronicznym systemem sterowania - wylicza Cezary Orzech.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama