Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa powieść Janoscha o Ślązakach "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka". Premiera 28 sierpnia

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Szczęśliwy kto poznał Hrdlaka
Szczęśliwy kto poznał Hrdlaka Wydawnictwo Znak
28 sierpnia premiera nowej książki Horsta Eckerta, czyli Janoscha pt. Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1994 r. w Niemczech. W Polsce to pierwsze wydanie. To kolejna satyra na śląską prowincję i jej mieszkańców pióra urodzonego w Zabrzu autora słynnego Cholonka.

28 sierpnia, nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak, ukaże się pierwsze polskie wydanie książki Janoscha "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka". Ta 176-stronicowa książka to kolejna, po słynnym "Cholonku, czyli dobrym Panu Bogu z gliny" (1970 r.) śląska opowieść Horsta Eckerta, tworzącego pod pseudonimem Janosch.

Używając grubej kreski, Janosch szkicuje panoramę małomiasteczkowych charakterów, ludzkiej zbieraniny, która przez lata tworzyła niepowtarzalny klimat śląskiej prowincji, mrowiła się w familokach, podwórkach i ogródkach przykopalnianych osiedli. Odnajdziemy tu klimat i Janoschowe spojrzenie na świat znane z "Cholonka". Akcja rozgrywa się w miejscowości Kłodnica, na granicy polsko-niemieckiej, przed II wojną światową, gdzie wszyscy piją brązowy fuzel (podły gatunek gorzały).

Nierozgarnięta Elza podkochuje się we fryzjerze, jej przyszły mąż, Hannek – lokalny spryciarz, uwodzi każdą napotkaną kobietę, Dziubowa – głowa rodziny i kamieniczniczka, sieje postrach, Dziuba staje się niemym świadkiem rodzinnej farsy. Na granicy tego karykaturalnego świata Janosch umieszcza Hrdlaka – miejscowego głupka, który tak naprawdę wie więcej niż inni. Jego magiczną mądrość doceniają tylko dzieci i obcy. Do czasu.
Dewocja, gorzała, groteska i konwenanse – Hrdlak (a może sam Janosch?) pozwala nam zobaczyć siebie w krzywym zwierciadle i serdecznie choć gorzko zaśmiać się z własnego losu.

Pisarz czułym okiem, ale z charakterystycznym dla siebie dystansem i drapieżnością, przygląda się Śląskowi, którego chore piękno jest jednocześnie straszne i urzekające. Tę magiczną krainę możemy odnaleźć już tylko w powieściach Janoscha.

Janosch urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu. W 1945 r. razem z rodzicami został wysiedlony do Niemiec. Jest niemieckojęzycznym pisarzem tworzącym głównie książki dla dzieci (napisał ich ponad 300) oraz grafikiem. Zasłynął z cyklu opowieści o Misiu i Tygrysku, który przetłumaczono na ponad 30 języków. Obecnie mieszka na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Czuje się Ślązakiem.


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!