Szkielety żołnierzy z 1914 roku przyciągają turystów na...

  Szkielety żołnierzy z 1914 roku przyciągają turystów na zamek w Smoleniu [ZDJĘCIA]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zamek w Smoleniu przyciąga turystów
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dorota Niećko

  Podczas renowacji zamku w Smoleniu, w pobliżu Pilicy, archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki. To najprawdopodobniej żołnierze z armii austro-węgierskiej. Informacja poszłą w świat i od razu na miejscu pojawiły się rzesze turystów. Takiego najazdu turystów nie było tu od lat ZOBACZ ZDJĘCIA
  Sensacyjne odkrycie na zamku w Smoleniu, w gminie Pilica. Robotnicy natrafili tam na ludzkie szczątki, a wczoraj znaleziony został już trzeci szkielet. Wszystko wskazuje na to, że pochowano tam żołnierzy armii austro-węgierskiej.

  - Podczas obniżania poziomu dziedzińca trafiliśmy na pochówki. W piątek dokopaliśmy się do szczątków dwóch rozczłonkowanych żołnierzy oraz fragmentów innych osób. Widać, że zginęli podczas jakiegoś bombardowania lub ostrzeliwania artyleryjskiego - mówi nam Błażej Muzolf z zespołu badań archeologicznych i konserwatorskich z Lutomierska.


  - Dzisiaj (w poniedziałek) trafiliśmy na trzeciego żołnierza oraz szczątki następnych, całkowicie pokiereszowanych. Znaleźliśmy wyposażenie wojskowe, w tym guziki, okucia, sprzączki, szkaplerze czy też fragment buta. Oczywiście nie brakuje też olbrzymiej ilości amunicji - dodaje Błażej Muzolf.

  Prace mimo wolnych dni od pracy idą pełną parą. Obserwują je turyści, którzy w piątek zjeżdżają z najdalszych zakątków woj. sląskiego.

  Podczas prac znaleziono między innymi ikonkę z brązu przedstawiającą świętego Mikołaja Cudotwórcę w otoczeniu kilku innych osób. Na ikonie, która należała do jednego z pochowanych żołnierzy, widać napisy cyrylicą. - Najprawdopodobniej żołnierze, których szczątki dzisiaj odkryliśmy, pochodzili z pułku bałkańskiego - podkreśla Błażej Muzolf. Po tym, jak odkryto ludzkie szkielety, na zamku - zgodnie z procedurami - pojawiła się policja.

  Zabezpieczone zostały przez nią zwłoki oraz naboje. Decyzję w sprawie dalszych losów szczątków podejmie teraz prokuratura.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żołnierze

   Tomasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W tej sprawie nie ma nic sensacyjnego, no może dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o historii tego terenu. W czasie I w. św., na przełomie 1914/15 roku, rozgrywały się tu ciężkie walki. Ich...rozwiń całość

   W tej sprawie nie ma nic sensacyjnego, no może dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o historii tego terenu. W czasie I w. św., na przełomie 1914/15 roku, rozgrywały się tu ciężkie walki. Ich świadectwem był szereg cmentarzy żołnierskich. Takim przykładem jest cmentarz w Biskupicach k/Pilicy. Po tych walkach ale i później czyli po I wojnie pojedyncze groby ekshumowano i przenoszono na budowane cmentarze. W latach 30-tych XX w część cmentarzy zlikwidowano bo były zaniedbane i dewastowane (np. w Łutowcu czy oba w Przewodziszowicach), a groby przeniesiono na zbiorcze cmentarze. Na zamku w Smoleniu był projektowany cmentarz, ale go nie wybudowano pewnie z powodu upadku Austro-Wegier w 1918. Ta ziemia kryje jeszcze wiele nieznanych nam grobów żołnierzy z I i II wojny światowej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama