Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepewna wycieczka. Imprezy fakultatywne nie mogą być tylko pustą obietnicą biura

Jadwiga Jenczelewska
Jeżeli biuro podróży ma w swojej ofercie fakultatywne zwiedzanie Akropolu, musi ten punkt wypełnić
Jeżeli biuro podróży ma w swojej ofercie fakultatywne zwiedzanie Akropolu, musi ten punkt wypełnić 123RF
Imprezy fakultatywne nie mogą być tylko pustą obietnicą biura. Konsument może to uznać za niezrealizowany fragment umowy

Pan Stanisław K. z Będzina od lat marzył o wycieczce do Grecji. - Bardzo chciałem zobaczyć Akropol, bo to kolebka naszej cywilizacji. Dlatego wybrałem takie biuro podróży, które w swojej ofercie miało właśnie zwiedzanie Akropolu - mówi nasz Czytelnik.

Podczas pobytu w Grecji okazało się jednak, że aby uczestniczyć w tej fakultatywnej wycie-czce, trzeba wstać o 4 rano i jechać kilka godzin, by dotrzeć do celu. No i zapłacić odpowiednią kwotę, bo ten wyjazd nie był wliczony do kosztów pobytu.

- Być może z tego powodu zgłosiło się niewielu chętnych. Inni twierdzili, że już kiedyś zwiedzali Akropol i nie chciało im się
jechać tak daleko. Woleli opalać się nad basenem. Wycieczka, na którą tak liczyłem, została odwołana - skarży się.

Pan Stanisław postanowił domagać się od biura zadośćuczynienia za niezrealizowany, a dla niego najważniejszy punkt programu. - Gdybym wiedział, że tak się stanie, wybrałbym inne biuro podróży. Ale nie wiem, czy mam szanse na jakąkolwiek rekompensatę, bo to była przecież wycieczka fakultatywna. Podpowiedzcie mi, co mam teraz zrobić - prosi czytelnik. a

Wycieczka fakultatywna jest dobrowolna dla klienta, lecz obowiązkowa dla biura

  • W języku potocznym słowo "fakultatywny" rozumiemy jako "nieobowiązkowy", "dowolny" - i tak należy traktować organizowane przez biura podróży wycieczki fakultatywne - jako pozostawione do wyboru, opcjonalne - ale tylko dla konsumenta.
  • Dla biura umożliwienie skorzystania z wycieczki jest obowiązkowe, a jej brak będzie rodził po stronie turysty możliwość domagania się odszkodowania za nienależyte wykonanie imprezy turystycznej. Może się bowiem okazać, że właśnie wycieczka fakultatywna była elementem wyróżniającym biuro spośród konkurencji i zdecydowała o wybraniu właśnie tej, a nie innej propozycji. Odwołując wycieczkę fakultatywną, którą biuro umieściło w ofercie, może spowodować u klienta utratę ważnej dla niego wakacyjnej atrakcji.
  • Charakterystyczną cechą wycieczek fakultatywnych jest dodatkowa płatność oraz to, że uczestnik decyduje podczas wyjazdu, czy weźmie w niej udział. Stanowi element oferty i jej niezorganizowanie grozi odpowiedzialnością za nienależyte wykonanie umowy. Oto przykład.
  • Klient wykupił w biurze turystycznym wycieczkę do Egiptu. Program imprezy przewidywał, że uczestnicy będą mogli - po dodatkowej opłacie - wziąć udział w wycieczkach do świątyni Abu Simbel oraz do Aleksan-drii. Okazało się jednak, że mimo zgłoszenia się kilku osób, wycieczki zostały odwołane. Sąd zasądził kwotę na rzecz konsumenta tytułem zadośćuczynienia (wyrok SA w Warszawie, sygn. V CA 2387/05).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!