Menu Region

W Żorach 13-latek

W Żorach 13-latek zatruł się czadem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

KAKA

1Komentarz Prześlij Drukuj
13-letni żorzanin z objawami podtrucia tlenkiem węgla trafił do szpitala. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań bloku przy ulicy Bocznej w dzielnicy Kleszczówka, kiedy chłopak brał kąpiel w łazience.
- Prawdopodobnie przyczyną zatrucia była zbyt mała powierzchnia nawiewu w klatce wentylacyjnej, która znajdowała się w łazience. Dlatego był zablokowany dopływ świeżego powietrza i doszło do nagromadzenia się czadu - mówi st. kapitan Marek Zdziebło, rzecznik żorskiej straży pożarnej.

Do mieszkania przybył też kominiarz i specjalista od instalacji gazowej z Zarządu Budynków Miejskich w Żorach, administratora bloku. Mieszkanie było już jednak przewietrzone i nie stwierdzono podwyższonego poziomu tlenku węgla.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zaczadzenia

+49 / -46

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czaders (gość)  •

UWAGA!!!
90 % zaczadzeń jest z winy pieców podgrzewających wodę ( tzw. junkersów) umieszczonych w zbyt szczelnym pomieszczeniu, np. łazience. Czad powstaje gdy w procesie spalania jest zbyt mało tlenu. Jest on bezbarwny i bezzapachowy ( to nie dym, ani sadza). Nawet sprawnie dzialajacy piec i instalacja wydechowa nie gwarantuje, że nie powstanie czad.Szczelne plastikowe okna w mieszkaniu, szczelnie zamknięte łazienki podczas brania prysznica to najczęstsza przyczyna zaczadzeń. Zbyt szczelne mieszkania to brak ciagu w kominie i np. tzw. cofka, zjawisko smiertelnie grozne[ związane z ciśnieniem atmosferycznym i konstrukcją komina]. Najważniejsze jest dopuszczenie tlenu do paleniska i odprowadzenie spalin. Zle rozumiana oszczędność ciepła ( szczelne okna, drzwi, zlikwidowane kratki podokienne w kuchniach) to początek tragedii. Jest jeszcze chroniczne podtrucie czadem powodujące, np. otępienie intelektualne [ szczególnie narażone są na to dzieci] i inne ciezkie choroby.Wiekszosc ofiar pozarw ginie tez przez czad.
Potrzebna jest masowa akcja uświadamiająca.Pamietajcie i mowcie o tym innym!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj