Elity znad Brynicy: Małgorzata Tkacz-Janik

  Elity znad Brynicy: Małgorzata Tkacz-Janik

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elity znad Brynicy: Małgorzata Tkacz-Janik

  ©fot. MARZENA BUGAŁA

  Że jest bojową feministką, że organizuje Manify, że walczy ze szklanym sufitem - to wszystko wiedzieliśmy od dawna.
  Elity znad Brynicy: Małgorzata Tkacz-Janik

  ©fot. MARZENA BUGAŁA

  Ale odkąd jesienią 2010 zasiadła w wojewódzkim sejmiku, dowiedzieliśmy się także, że w Polsce istnieje partia o nazwie Zieloni 2004 o tak szlachetnym statucie równouprawnieniowym, iż zawsze ma dwoje współprzewodniczących: jedną z chromosomami XX i jednego z zestawem XY. W statucie nie sprecyzowano, jak dobierać skład rządzącego duumwiratu w przypadku transseksualności, ale z pewnością będzie to przedmiotem debaty. Wprawdzie partia ta podróżuje zwykle na grzbiecie SLD, ale to nic zdrożnego, wszak w naturze nie brak stworzonek, które przyssane do wieloryba dumnie krzyczą: płyniemy.
  Chce uszczęśliwiać wszystkich, ciekawe, czy także zagubionych felietonistów

  Urodzona w 1965 roku w Zabrzu, absolwentka literaturoznawstwa na UŚ, tamże w 2000 roku obroniła doktorat. Ponieważ gros śląskich feministek to żony baaaardzo zamożnych mężów, których aktywność jest swoistym hobby finansowanym z mężowskich fortun - dlatego Małgorzata Tkacz-Janik zawsze pryncypialnie podkreśla swoją intelektualną i materialną niezależność. A to lokuje ją nieco poza regionalnym mainstreamem. Wyrosła ze środowiska kulturoznawczyń, a tam prym wiodą panie, które od dzieciństwa marzyły o karierze gwiazd filmowych, jednak w porę stwierdziły u siebie brak talentu. Aby więc choć trochę ogrzać się ciepłem lokalnego Hollywoodu, kręcą się wokół audycji telewizyjnych, uczonych konferencji i pogadanek w domach kultury na temat "Stopniowanie szarości obrazu filmowego we wczesnych fabułach Federico Felliniego" albo "Konfrontacja wizji polskiego patriotyzmu na podstawie analizy obrazów Andrzeja Wajdy i Kazimierza Kutza".

  Konsekwentnie milczy na temat bodźców, które skierowały ja na drogę walczącego feminizmu (urody jest przedniej, więc ten argument odpada). Trudno spekulować, że była to cecha genetyczna, gdyż zaistniała na tym polu dość późno, gdzieś w okolicach ostatniego fin de siecle`u. Jest faktem, że zawsze podążała własnymi drogami: próbowała sił w akademickiej dydaktyce, w reklamie i PR, zaistniała jako rzeczniczka prasowa. Kilkakroć startowała do różnych ciał przedstawicielskich, w tym do sejmu i europarlamentu, jednak bez powodzenia. Być może zadziałała potrzeba szerszego zaistnienia na publicznym forum, w każdym razie głośno stało się o niej dopiero wówczas, gdy rozpoczęła swoje zmagania i ostre polemiki z męskim szowinizmem i utartymi poglądami na lokalną obyczajowość. Nie wahała się nawet podważyć dogmat o śląskim matriarchacie, który był tu świętością wyznawaną przez autorytety różnego wieku i stanu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poziom pisania redaktorów (pseudo?) w lokalnych gazetkach - kiedyś "Dziennik Zachodni" miał wyższy p

   K.K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W artykule stoi tak: "Nie wahała się nawet podważyć dogmat o śląskim matriarchacie". Czyżby szanowny redaktor piszący ten tekst nie potrafił gramatycznie się wysławiać? Boć przecież poprawnie...rozwiń całość

   W artykule stoi tak: "Nie wahała się nawet podważyć dogmat o śląskim matriarchacie". Czyżby szanowny redaktor piszący ten tekst nie potrafił gramatycznie się wysławiać? Boć przecież poprawnie powinno brzmieć w ten sposób: "Nie wahała się nawet podważyć dogmatu o śląskim matriarchacie". Co innego gdyby "on chciał podważyć dogmat". Kłania się redaktorkowi odmiana rzeczowników. Niech bierze wzór z Pani Małgorzaty o której pisze bo miałam okazję z Nią rozmawiać i wiem że mówi nader poprawną polszczyzną.
   Pokusiłam się o ten komentarz nie w obronie Pani Tkacz - Janik ale dlatego że denerwują mnie niedouki, piszące artykuły w gazetach, popisujące się mało finezyjną ironią - a powinni również, a może przede wszystkim popisywać się "poprawnym pisaniem po polskiemu". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do iw i hani

   mj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 26

   IW - żałosna? Nie powiedziałbym. Promuje się z sensem i szczerze. Nie pokazuje sobą kogoś, kim naprawdę nie jest. Wyciąganie brudów typu "czy policja złapała szefa MTJ?" jest żałosne, bo ani to...rozwiń całość

   IW - żałosna? Nie powiedziałbym. Promuje się z sensem i szczerze. Nie pokazuje sobą kogoś, kim naprawdę nie jest. Wyciąganie brudów typu "czy policja złapała szefa MTJ?" jest żałosne, bo ani to brud, ani to warte uwagi. Jak dziadek Tuska z Wermachtu. Oto robienie szumu, byle by tylko dopiec, choć po prawdzie nie ma czym.
   Haniu - nie, nie z mężczyznami. Z brakiem równouprawnienia. Czyli z całą gamą przeróżnych problemów, które dotyczą naszej rzeczywistości. Sugeruję nie oceniać tematu bez zagłębienia się weń.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo mtj!

   nina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 41

   Gratuluję sukcesu i trzymam kciuki za skuteczne działania w sejmiku! Zrównoważony rozwówj wreszcie ma swoją rzeczniczkę w Katowicach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MTJ

   iw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 47

   jest zalosna w tej swojej autopromocji. jak zwykle bedzie duzi piaru wokol swojej osoby robic, to jej immanentna cecha. a swoja droga to jakiez trzeba miec parcie do koryta, aby sie sqrwic i pojsc...rozwiń całość

   jest zalosna w tej swojej autopromocji. jak zwykle bedzie duzi piaru wokol swojej osoby robic, to jej immanentna cecha. a swoja droga to jakiez trzeba miec parcie do koryta, aby sie sqrwic i pojsc na uklad z czerwonymi z sld?
   a przy okazji - czy policja juz zlapala bylego szefa Gosi tkacz-janik, niejakiego witolda izdebskiego?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram

   K.K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A Ty ? Co sobą prezentujesz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bojowa feministka?

   hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 56

   z kim one niby walczą? z mężczyznami? Głupie baby i tyle, nie mają pomysłu na życie - kto bogatym czegoś zabroni? Nikogo na siłę nie uszczęśliwi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama