Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej: Skąpo w Katowicach. Główne uroczystości w Węgierskiej Górce

Agata Pustułka
Trzy lata temu, z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej kwiaty pod Wieżą Spadochronową złożył prezydent RP Bronisław Komorowski, który wygłosił też przemówienie
Trzy lata temu, z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej kwiaty pod Wieżą Spadochronową złożył prezydent RP Bronisław Komorowski, który wygłosił też przemówienie Marzena Bugała-Azarko
W stolicy Górnego Śląska obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej będą skromne. Główne uroczystości zaplanowano w Węgierskiej Górce.

1 września w Katowicach zawyją syreny, a prezydent Piotr Uszok ma się spotkać z kombatantami. Tydzień później, w pierwszy wrześniowy weekend, pod Wieżą Spadochronową, symbolicznym stałym punktcie rocznicowych obchodów, odbędzie się inscenizacja przygotowana przez harcerzy.

- Wojewódzkie centralne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się w tym roku w Węgierskiej Górce, gdzie miała miejsce bitwa obronna. Nie możemy obchodów ograniczać tylko do Katowic - wyjaśnia Katarzyna Kuczyńska-Budka, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Pustułka: Historio, bądź nauczycielką życia!

- W tym roku mamy wprawdzie nagromadzenie okrągłych rocznic, np. i wybuchu I wojny światowej i I powstania śląskiego, ale szczególnie tu, na Śląsku, nie możemy zapominać wydarzeniach 1939 roku, które doprowadziły Polskę do katastrofy i spowodowały przejście z jednego totalitaryzmu w drugi - mówi Czesław Sobierajski, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, należy edukować kolejne pokolenia, by znów nie znalazły się w geopolitycznym klinczu. - Nie mówię oczywiście o kolejnej wojnie, ale o tym, żebyśmy uczyli się na błędach. Tym bardziej, że wiedza historyczna jest na niskim poziomie - ocenia Sobierajski.

W tym roku ranga wydarzeń rocznicówych wydaje się zdecydowanie mniejsza niż dawniej. W 2011 r. w obchodach pod Wieżą Spadochronową wziął udział sam prezydent RP Bronisław Komorowski, który mówił o miejscu "uświęconym harcerską krwią". Jak się dowiadujemy, w tym roku też będzie zaproszony, ale czy przyjedzie do Węgierskiej Górki, trudno powiedzieć. W samej Warszawie planowanych jest przecież kilkaset różnych imprez związanych z upamiętnieniem inwazji niemieckich wojsk na Polskę.

W przebiegu wojny obronnej 1939 roku na terenie Górnego Śląska doszło do kilku ważnych potyczek. Stacjonujące na Śląsku wojska były dobrze uzbrojone, ale zostały zgodnie z rozkazami wycofane. Gdyby nie te decyzje, polskich generałów mogłoby dojść w regionie do większych zniszczeń. Autonomiczne województwo śląskie było dla Niemców łakomym kąskiem. Działała tu rozbudowana sieć tajnych współpracowników Gestapo.

- To tu powstała także pierwsza antyniemiecka partyzantka i pierwsza konspiracyjna organizacja "Orła Białego", co stało się już 12 września 1939 roku - przypomina prof. Zygmunt Woźni- czka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Opór Niemcom stawiło niewielu, ale ich czyny obrosły legendami wykorzystywanymi chętnie przez propagandystów PRL-u, gdy obawy podsycał niepewny status tzw. ziem odzyskanych oraz, dla części, wątpliwa lojalność rdzennych mieszkańców.

Zdaniem prof. Woźniczki obrona Węgierskiej Górki była traktowana jak obrona Westerplatte, a walka o Wieżę Spadochronową jak czyn lwowskich orląt, bo na Śląsku były też symbolami polskiej racji stanu.

- Z czasem władzom zależało na "odfajkowaniu rocznic i unikaniu trudnych pytań - dodaje prof. Woźniczka.

Obecnie prawicowe ugrupowania, ale też środowisko polityczne bliskie prezydentowi Komorowskiemu, grają podobne nuty, powielając stereotyp.

- Rocznica II wojny powinna być upamiętniana, bo w jej konsekwencji na wiele dziesięcioleci ukształtowały się granice w Europie. Ważne jest jednak to, jak upamiętniamy. Niestety, skupiamy się częściej na pielęgnowaniu mitów, jakim w wersji lokalnej są wydarzenia związane z Wieżą , zaś w wersji ogólnopolskiej klęska Powstania Warszawskiego - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, który na Śląsku promuje inną optykę oceny często niejednoznacznych historycznych wydarzeń. - Obchody ważnych rocznic powinny przede wszystkim skłaniać do refleksji, do empatii wobec bohaterów wydarzeń, a nie powielać znane od lat wzory płytkiej celebry - dodaje Gorzelik.

Co sądzicie o tegorocznych obchodach rccznicowych? Dyskutujcie z autorką


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!