W Bielsku kierowcy są oślepiani migającymi reklamami

  W Bielsku kierowcy są oślepiani migającymi reklamami

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ekrany ledowe pojawiają się w naszych miastach jak grzyby po deszczu

  Ekrany ledowe pojawiają się w naszych miastach jak grzyby po deszczu ©Fot. Jacek Drost

  Jeśli jesteś kierowcą, to wiesz w czym rzecz - dojeżdżasz po zmroku do większego skrzyżowania, wpatrujesz się w sygnalizację świetlną, a tu nagle potężny błysk.
  Ekrany ledowe pojawiają się w naszych miastach jak grzyby po deszczu

  Ekrany ledowe pojawiają się w naszych miastach jak grzyby po deszczu ©Fot. Jacek Drost

  Przez ułamki sekund nie bardzo wiesz, co się dzieje. Jesteś oślepiony i zdezorientowany. Dopiero po chwili uświadamiasz sobie, że nic się nie stało, ale twoją uwagę przyciąga wielki, świecący, kolorowy billboard, reklamujący np. damską bieliznę. Reklamy ledowe, bo o nie chodzi, wyrastają na ulicach naszych miast jak grzyby po deszczu i wielu kierowcom dają się we znaki.

  - W Bielsku-Białej są takie m.in. na Hulance i skrzyżowaniu alei Andersa z Partyzantów. Tak "biją" po oczach, że trudno wypatrzyć, jakie jest akurat światło - zielone czy czerwone - narzeka bielszczanin Piotr Pająk.

  Ewa Łajczak, instruktorka i właścicielka Ośrodka Szkolenia Kierowców Proffesional, potwierdza, że reklamy ledowe rozpraszają kierowców. - Wiele osób się na to skarży - dodaje.

  Problem znają policjanci bielskiej drogówki. - Zgłaszają się do nas kierowcy, którzy narzekają na zbyt duże natężenie światła czy zbyt jaskrawe kolory takich reklam. W ubiegłym roku sygnalizowaliśmy to w Miejskim Zarządzie Dróg, ale te billboardy zazwyczaj powieszone są poza pasem drogowym, więc nie ma podstaw prawnych, by coś zrobić. Prawo nie nadąża za nowinkami technicznymi - podkreśla nadkom. Krzysztof Gałuszka, naczelnik bielskiej drogówki.

  Właściciel jednej z firm, zajmujących się montowaniem reklam ledowych, wyjaśnia, że istnieje możliwość automatycznego ustawienia natężenia światła w zależności od pogody. Nie wszyscy to robią.
  - Najlepiej nie patrzeć do góry, tylko przed siebie i śledzić, co się dzieje na drodze - radzi póki co instruktor Andrzej Pytlik, właściciel szkoły nauki jazdy.

  Reklamy powodują efekt olśnienia  Tadeusz Przerwa-Tetmajer z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej tłumaczy, że takie ekrany mogą powodować tzw. efekt olśnienia, czyli człowiek może zostać oślepiony, a na pewno przez chwilę odwraca się jego uwaga.
  - Nie bez powodu są normy, które dokładnie określają, jak powinna być oświetlona i oznakowana droga, bo to ma wpływ na bezpieczeństwo. Tymczasem dynamiczne reklamy przeszkadzają, mogą także być niebezpieczne, bo często są źle ustawione, maksymalnie podkręcone, by były widoczne z kilometra. Nie są w pasie drogowym, ale i tak oddziałują na kierowców i pieszych. Należałoby wprowadzić jakieś rozwiązania prawne, żeby nie były tak uciążliwe - podkreśla Przerwa-Tetmajer.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniano

   Blink (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Zapomniano o ulicy Piłsudskiego czyli "za mostem" oraz o rondzie przy Sferze.
   Ciąg reklam na tablicy przy Piłsudskiego zawiera regularny błysk jak z lampy błyskowej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antyreklama

   Feriia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   W Będzinie na skrzyżowaniu pod Stadionem jest zainstalowane takie cudo. Jadąc z którejkolwiek strony, nie da się nie zauważyć tego badziewia. Nie ważne czy podróżujesz samochodem czy innym środkiem...rozwiń całość

   W Będzinie na skrzyżowaniu pod Stadionem jest zainstalowane takie cudo. Jadąc z którejkolwiek strony, nie da się nie zauważyć tego badziewia. Nie ważne czy podróżujesz samochodem czy innym środkiem lokomocji, dostajesz gratis olśnienia. Reklama jest tak wstrętnie jaskrawa,że widać ją nawet w gęstej mgle. Gdyby ktokolwiek chciał wdrapać się na szczyt pobliskich osiedli- Górki Małobądzkie (widok) czy też Syberka (widok z wieżowców) ma zagwarantowaną w polu widzenia tą antyreklamę. Anty, bo nie da się na nią patrzeć a co dopiero przeczytać, co też takiego winniśmy kupić, ponadto psuje krajobraz. Gratuluje głupoty, każdemu kto decyduje się na zamieszczanie na nich swoich ogłoszeń. Może nasz nowy pan prezydent miasta i jego świta ruszyliby chociaż palcem w tej sprawie, bo przecież reklama stoi na terenie stadionu miejskiego?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zróbmy porządek

   wart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Trzeba uporządfkować reklamy przy drogach. Nie ma innego wyjścia, bo i tak nie da się już żyć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ekrany led

   Justyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Olbrzymi, oślepiający kierowców i bardzo uciążliwy dla okolicznych mieszkańców ekran reklamowy led znajduje się na skrzyżowaniu DK-1 i ulicy Bytomskiej w Siewierzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nikomu to niepotrzebne

   PjK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Po co te uciążliwe reklamy montują? Nie dość że oślepią i rozpraszają, to szpecą widok miasta. Jedna ustawa załatwiła by sprawę, reklamy tylko w wyznaczonych miejscach, takich które nie będą...rozwiń całość

   Po co te uciążliwe reklamy montują? Nie dość że oślepią i rozpraszają, to szpecą widok miasta. Jedna ustawa załatwiła by sprawę, reklamy tylko w wyznaczonych miejscach, takich które nie będą rozpraszać kierowców. Właśnie wróciłem z Holandii i tam w bardzo niewielu miejscach są reklamy! Bierzmy wzorce od lepszych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupoty

   kciN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Kolejne głupoty.
   Więcej szkody robią auta ze źle ustawionymi światłami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo