Zespół Śląsk ma nowego szefa

  Zespół Śląsk ma nowego szefa

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół Śląsk ma nowego szefa

  ©Fot. ARC

  Historyk Tomasz Janikowski pełni od stycznia obowiązki dyrektora zespołu "Śląsk" do czasu wyłonienia nowego menedżera w drodze konkursu.
  Zespół Śląsk ma nowego szefa

  ©Fot. ARC

  Jego poprzednik odszedł z dnia na dzień, bo nowy zarząd woj. śląskiego, nie zgodził się, by pozostał na tym stanowisku bez konkursu. Taka jest oficjalna wersja zdarzeń.

  Na poprzednim dyrektorze Adamie P. ciąży przeszłość, z której się nie oczyścił i nigdy publicznie nie wytłumaczył. Jest oskarżony w głośnym procesie byłych rektorów AWF w Katowicach, a także niektórych założycieli Fundacji AWF. Prokuratura zarzuciła im oszustwa.

  Na odchodnym stary zarząd przedłużył Adamowi P. kontrakt do 2015 r. i posłał pismo powiadamiające o tym ministra kultury. Jednak nowy zarząd wycofał je z Warszawy. Gdy umowa z Adamem P. dobiegła końca, do Koszęcina posłał bezrobotnego Janikowskiego. Wcześniej Janikowski był dyrektorem Centrum Sztuki w Bytomiu i Centrum Kultury w Katowicach, to miłośnik sztuki współczesnej, dalekiej od skansenu.
  Czterech dziennikarzy wystosowało w obronie Adama P. list protestacyjny, ale na niewiele się to zdało. Ocena artystycznych dokonań "Śląska" pod jego kierownictwem jest względna. Jednym się podoba, innym już nie. Na pewno nie było w ostatnich latach żadnego artystycznego wydarzenia, z wyjątkiem koncertu z Goranem Bregoviciem. Wyraźnie brakuje pomysłu, co dalej z zespołem.

  Pieniądze, jakie płyną z publicznej kasy do Koszęcina, nie są małe. W 2009 roku zespół otrzymał ponad 15 mln zł, w 2010 roku dotacja wyniosła 13,5 mln zł. Z unijnej kasy dostał ponad 6 mln zł. "Śląsk" wypracowuje około 30 proc. swoich potrzeb.

  Nie zatańczymy hip-hopu  Tomasz Janikowski, pełniący obowiązki dyrektora zespołu "Śląsk":
  Jako historyk jestem konserwatystą i doceniam to, co robi "Śląsk". Sztuki wizualne wolę współczesne. Nie znaczy to, że zespół będzie teraz tańczył w rytm hip-hopu. Folkloru nie można radykalnie zmieniać, ale można wizualnie poprawiać. Myślę, że zespół takich korekt wymaga. Zapoznałem się z opiniami dotyczącymi funkcjonowania zespołu oraz strony artystycznej. Trzeba się nad nimi zastanowić.
  "Śląsk" pracuje w normalnym rytmie i moim zadaniem jest utrzymanie tej kondycji. Rewolucyjnych zmian na razie nie przewiduję, także kadrowych, a jedynie korekty.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ino nazwa je slonsko :(

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   jw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama