Ważne
  Kamienicznik vs Galeria Katowicka i Strabag. Sprawa wraca do...

  Kamienicznik vs Galeria Katowicka i Strabag. Sprawa wraca do Sądu Rejonowego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Właściciel uszkodzonej kamienicy domaga się naprawy szkód
  1/2
  przejdź do galerii

  Właściciel uszkodzonej kamienicy domaga się naprawy szkód ©Justyna Przybytek

  Sprawa kamienicznik z Katowic kontra Galeria Katowicka wróci do Sądu Rejonowego. Tak w środę zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach. Paweł Siwiński, właściciel zabytkowego, zrujnowanego budynku z ulicy Słowackiego 24 nie ukrywał zaskoczenia postanowieniem. - Po raz pierwszy widzę, że sąd zaczyna brać pod uwagę ochronę praw społecznych – komentował.
  Siwiński złożył do SO zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego w Katowicach, który uznał złożony przez niego subsydiarny akt oskarżenia przeciwko przedstawicielom inwestora z pl. Szewczyka oraz generalnego wykonawcy galerii – firmie Strabag - za bezskuteczny z powodu błędów formalnych. SO nakazał ponowne rozpatrzenie aktu oskarżenia w sądzie rejonowym

  CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
  KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU


  Kamienicznik zapowiedział, że decyzję, co dalej podejmie, gdy otrzyma uzasadnienie środowego postanowienia. Być może trzeba będzie przygotować nowy akt oskarżenia, albo poprzedni poprawić. Odpuścić nie zamierza. Jedną sprawę w sądzie, tyle że cywilnym już ma. Jednocześnie chce, aby sprawcom, jak twierdzi „sprowadzenia zagrożenia zdrowia i życia” na mieszkańców jego kamienicy, postawiono zarzuty z kodeksu karnego. Prokuratura postępowanie w sprawie już umorzyła, dlatego też kamienicznik walczy na własną rękę.

  - Nadal uważam, że to prokuratura powinna prowadzić postępowanie przeciwko Strabagowi i Galerii Katowickiej, będę pisał kolejne pisma, także, aby sprawa o wyjaśnienie odpowiedzialności za zniszczenia 11 kamienic w centrum Katowic nabrała odpowiedniego tempa, bo do dnia dzisiejszego nie wiemy, co się z nią dzieje – wyjaśnia właściciel.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Zrujnowana kamienica w Katowicach to efekt budowy Galerii Katowickiej?


  Konflikt na linii Siwiński – Galeria Katowicka – Strabag ma swoje początki w lipcu 2011 roku. To wówczas inspektor nadzoru budowlanego nakazał wysiedlenie uszkodzonej budowli przy Słowackiego 24. Pół roku wcześniej zakończyła się rozbiórka hali dworca kolejowego, a rozpoczęła budowa nowego dworca oraz Galerii Katowickiej na placu Szewczyka. Nowe obiekty powstawały w ścisłym sąsiedztwie istniejącej w centrum Katowic zabudowy. Siwiński uważa, że w ciągu pół roku, od czasu rozpoczęcia wykopów pod fundamenty na pl. Szewczyka, jego budynek i stojące za nim oficyny zostały zrujnowane.

  Wspomina, że w kamienicy zaczęły pękać stropy, a w końcu zniszczeniu uległy także ściany nośne. Zarzuty odpierali już wielokrotnie przedstawiciele generalnego wykonawcy, podnosząc, że budowla już wcześniej była w fatalnym stanie technicznym.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda gadać

   art (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   to jedna z najpiękniejszych naszych kamienic, powinna być ozdoba centrum, a tak jak inne przyczynia się do oszpecenia, oczywiście prawdziwi Polacy czekają aż podzieli los śp.kamienicy ze Słowackiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bojkot Wagina Center

   mirekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Jak w tytule

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kamieniczna telenowela cd.

   OBserwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Tak naprawdę to kontynuacja starej waśni o Kamienicę. Trudno się dziwić, właściciel próbuje wyciągnąć to co wpakował.. pieniędzy i nerwów. Teraz już mu chyba obojętnie od kogo. Szkoda tylko pięknej...rozwiń całość

   Tak naprawdę to kontynuacja starej waśni o Kamienicę. Trudno się dziwić, właściciel próbuje wyciągnąć to co wpakował.. pieniędzy i nerwów. Teraz już mu chyba obojętnie od kogo. Szkoda tylko pięknej kamienicy. Z jej dachu też był dobry widok. Takie budynki powinny być w rękach odpowiednich ludzi. Czasem lepiej żeby to nie były władze miasta.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nastepna Seifert'iada ,tylko czekać na odpowiedni cyklon

   Kattowitzer'ka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Porządku w tym . . . ,nawet za fajkę końskiego * brak .Aby sytuację nazwać poprawnie trzeba by się b. niepoprawnie wyrazić , a co najmniej językiem klientów ''Przyjacieli Sowy" .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama