Wybory samorządowe 2014: Wewnętrzne konsolidacje i nieudane...

  Wybory samorządowe 2014: Wewnętrzne konsolidacje i nieudane negocjacje. PO i SLD przed kampanią

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Partie od prawa do lewa szykują się do wyborów samorządowych. Lewica ustami Leszka Millera zwraca się do wszystkich formacji lewicowych w sprawie wspólnych list i utworzenia komitetu wyborczego SLD-Lewica Razem.

  - Główną siłą lewicy jest SLD. I w tym duchu została podjęta uchwała przez zarząd krajowy, która konstruuje podstawę programową - powiedział szef SLD Leszek Miller. Jak zapewnił, propozycje Sojuszu opierają się na dorobku Kongresu Polskiej Lewicy.


  SLD ze swojej strony deklaruje gotowość oddania połowy wszystkich miejsc na listach komitetu organizacjom i działaczom ruchów samorządowych.

  - Mamy nadzieję, że nasz apel spotka się z życzliwym przyjęciem - skwitował Leszek Miller. Życzliwie jednak nie było. - Usłyszeliśmy, że ma być tworzony komitet wyborczy SLD, a nie SLD i Twojego Ruchu. To jest tak samo podszyta dobrymi intencjami propozycja jak słynny biały konwój Putina. Ładnie wygląda, a nie wiemy, co jest w środku - stwierdził Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. I dorzucił: - Sojusz Lewicy Demokratycznej odmawia porozumienia.

  W ostatnim czasie Sojusz i Twój Ruch prowadziły rozmowy w sprawie utworzenia wspólnych list w jesiennych wyborach samorządowych. Miller zapytany, czy o środowych decyzjach zarządu Sojuszu poinformował już szefa TR Janusza Palikota, odparł, że przekaże te ustalenia telefonicznie.

  Miller uważa, że nie ma powodu, by w nazwie komitetu wyborczego znalazło się odniesienie do Twojego Ruchu. Jak podkreślił, w samorządach terytorialnych Twój Ruch jest ugrupowaniem reprezentowanym śladowo.

  Z wielkiego zjednoczenia na lewicy najprawdopodobniej znów nic nie wyjdzie. I obie partie będą startowały z oddzielnych list.
  Wewnętrzną konsolidację przeżywa za to Platforma Obywatelska. Premier od zeszłego poniedziałku prowadził konsultacje z władzami regionalnymi Platformy na temat przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych. Celem spotkań było wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa.

  Szef sztabu wyborczego PO w wyborach samorządowych Robert Tyszkiewicz mówił, że środowe spotkanie szefa rządu z władzami świętokrzyskiej PO to ostatnie spotkanie w ramach cyklu konsultacji. - Bez jakichś kontrowersji, nie ma jakichś wewnętrznych napięć w regionie dotyczących przygotowań do kampanii samorządowej. Największy nacisk na sejmik, rzecz jasna, to jest klucz kampanii w regionie świętokrzyskim - relacjonował po spotkaniu Tyszkiewicz.

  Pytany o kandydatów na prezydentów miast w regionie odparł, że jeśli chodzi o Kielce, to tu Platforma wystawi własnego kandydata na prezydenta.

  W Kielcach od 2002 r. rządzi Wojciech Lubawski (bezpartyjny, prezes stowarzyszenia Samorząd 2002, który będzie zabiegał o czwartą kadencję).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama