Ważne
  W Siemianowicach powstają nie tylko Rosomaki, ale także...

  W Siemianowicach powstają nie tylko Rosomaki, ale także jachty [ZDJĘCIA]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Siemianowicach powstają nie tylko Rosomaki, ale także jachty [ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Fot. Dalpol yacht

  Firma Dalpol Yacht od kilkunastu lat buduje jachty w naszym mieście. To jedna z nielicznych stoczni na Śląsku, która została założona w 1998 roku przez mieszkańca Siemianowic - Tomasza Paliona. Jego jachty pływają po całej Europie.
  Stocznia jachtowa "Dalpol Yacht" została założona w 1998 roku przez Tomasza Paliona, siemianowiczanina z krwi i kości. W województwie śląskim jest niewiele stoczni jachtowych, znajdziemy je poza Siemianowicami m.in. w Mysłowicach i w Jaworznie (w Tychach natomiast produkują motorówki). Początki stoczni to przede wszystkim remonty i zabudowa różnych typów jachtów na zlecenie klienta. Dopiero po trzech latach, po nabraniu doświadczenia, zdecydowano się na własną produkcję.

  - Produkujemy dziewięć modeli jachtów - jeden motorowy i osiem żaglowych - mówi Tomasz Palion, właściciel stoczni, który na jachtach pływa od dziecka. - Na Śląsku są duże tradycje żeglarskie. Kiedyś każdy zakład pracy miał swój klub żeglarski. Zakłady zostały zlikwidowane, ale żeglarze pozostali - dodaje.

  Jachty sprzedawane są jednak nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale i w całej Europie. "Dalpol Yacht" ma na naszym kontynencie 10 dealerów, poprzez których sprzedaje swoje jachty. Wzięcie na nie jest spore, co nie dziwi, ponieważ ich jachty należą do jednych z najlepszych, o czym świadczą liczne zebrane nagrody i wyróżnienia m.in. w czasie targów "Boatshow" w Łodzi, gdzie dwukrotnie wyróżniono jacht "Phobos 24".

  Stocznia zresztą stale się rozwija. Od 2006 roku na rynek wprowadziła sześć różnych modeli jachtów m.in. do żeglugi śródziemnomorskiej i regatowej. Co ciekawe, by pływać na części z nich, nie trzeba posiadać żadnych uprawnień.

  - Istnieje przepis mówiący o tym, że na jachtach do 7,5 metra długości kadłuba można pływać bez uprawnień. Oczywiście ktoś kto wynajmuje taki jacht powinien zrobić sobie kurs żeglarski by wiedzieć, jak nim sterować i jak się zachować na wodzie - podkreśla Palion.

  Wśród jachtów cieszących się największym zainteresowaniem w naszym kraju są te większe, których szerokość przekracza 2,5 metrów. Ceny jachtów zaczynają się od 35 tysięcy i dochodzą do 120 tys. zł. Stocznia rocznie jest w stanie wyprodukować około 60 jachtów, z czego jeden, w zależności od wielkości, powstaje od dwóch tygodni do około 30 dni. Firma nie ma na stanie ani jednego jachtu. Każdy jest produkowany typowo pod zamówienie danego klienta.


  *Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
  *Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
  *Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepi jacht jak japko!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Coby polcko flota mogla po Dniystrze gibcij zaplynonc na zdobywanie i ujazmianie Rosji!
   A wiela knefli wlezie na taki jacht (do niyoddanio)?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama