Ważne
  Cud nad Wisłą. Bitwa, która zmieniła polską historię

  Cud nad Wisłą. Bitwa, która zmieniła polską historię

  Lucjan Strzyga

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Józef Piłsudski
  1/6
  przejdź do galerii

  Józef Piłsudski ©Wikipedia

  Trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby Polska, gdybyśmy w sierpniu 1920 r. nie rozgromili bolszewików pod Warszawą. Każdy polski uczeń powinien wynieść ze szkoły przekonanie, że Bitwa Warszawska to powód do narodowej dumy, podobnie jak Grunwald, Kłuszyn czy Wiedeń.
  Historycy mogą się spierać, kto był autorem stoczonego w połowie sierpnia 1920 r. krwawego boju o Warszawę, ale w niczym nie zmieni to faktu, że dzięki temu zwycięstwu Polska zachowała niepodległość i powstrzymała pochód Armii Czerwonej na Zachód. Świadom tego był nawet Stanisław Stroński, gdy pisał o Cudzie nad Wisłą, co miało być propagandowym uderzeniem w Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza w wojnie z bolszewikami. Sierpniowe zwycięstwo nad Armią Czerwoną to data w historii Polski, której po prostu nie sposób pominąć.

  Przypomnijmy tamte dramatyczne wydarzenia: 13 sierpnia nastąpiło gwałtowne natarcie dwóch sowieckich związków taktycznych, jednej dywizji z 3 Armii Łazarewicza i jednej z 16 Armii Sołłohuba.
  Nacierały one na Warszawę z kierunku północno-wschodniego. Dwie rosyjskie dywizje, które w ostatnim czasie pokonały forsownym marszem przeszło 600 km, uderzyły pod Radzyminem, przełamały obronę 11. Dywizji pułkownika Bolesława Jaźwińskiego i zdobyły Radzymin. Następnie jedna z nich ruszyła na Pragę, a druga skręciła w prawo - na Nieporęt i Jabłonnę.

  Następnego dnia zacięte walki wywiązały się już wzdłuż wschodnich i południowo-wschodnich umocnień przedmościa warszawskiego - na odcinku od Wiązowny po rejon Radzymina. Siły polskie stawiały wszędzie twardy opór i nacierające wojska rosyjskie nie uzyskały poważniejszych sukcesów. Bardziej stabilna sytuacja w rejonie przedmościa warszawskiego, miała miejsce w rejonie położonym na południe od Radzymina na odcinku od Starej Miłosnej poprzez Wiązownę, Emów aż po Świerk. 15 sierpnia koncentryczne natarcie odwodowych dywizji polskich (10. Dywizji generała Żeligowskiego i 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej generała Jana Rządkowskiego), po całodziennych zażartych bojach przyniosło duży sukces. Odzyskany został Radzymin i polskie oddziały wróciły na pozycje utracone przed dwoma dniami. 16 sierpnia na liniach bojowych przedmościa warszawskiego toczyły się nadal intensywne walki.

  Przełamanie sytuacji nastąpiło 16 sierpnia, gdy rozpoczęło się polskie kontrnatarcie. Nasze dywizje grupy uderzeniowej już w drugim dniu natarcia dotarły do szosy Warszawa-Brześć. Rokowało to wyjście na tyły wojsk sowieckich pod Warszawą. Prawe skrzydło natarcia osłaniała 3. Dywizja Piechoty Legionów maszerująca na Włodawę i Brześć. Pod Warszawą wojska sowieckie zostały związane energicznym zwrotem zaczepnym sił polskich przedmościa, wspartych czołgami atakującymi w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Postępy uzyskane już w pierwszym dniu natarcia były znaczne. Można powiedzieć, że w tym momencie bitwa o Warszawę została wygrana. Zawieszenie broni podpisano dopiero 15 października w Rydze. Na traktat pokojowy czekaliśmy do marca 1921 r. Wtedy też uregulowano stosunki polsko-sowieckie i wytyczono granicę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bitwa jak bitwa, parę lat później Sowieci i tak zagarnęły pół Europy

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   „uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata”. Poproszę listę tych bitew i źródło kto to ustalał? Niech zgadnę: listę ułożyła Jedynie Prawdziwa Wysoka Komisja Patriotyczna. Na czołowych...rozwiń całość

   „uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata”. Poproszę listę tych bitew i źródło kto to ustalał? Niech zgadnę: listę ułożyła Jedynie Prawdziwa Wysoka Komisja Patriotyczna. Na czołowych miejscach na pewno Grunwald, Wiedeń, Westerplate, Monte Casino i bitwy uliczne z lat 1980-tych. Podkreślę: chwała naszym polskim żołnierzom, że pokonali bolszewicką dzicz z barbarzyńskiego wschodu ale nie róbmy megalomanii i centrum świata z Warszawy.

   Bitwa jak bitwa, parę lat później Sowieci i tak zagarnęły pół Europy.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama