Nadchodzi generacja Z. Dzisiejsze nastolatki mają wielkie...

  Nadchodzi generacja Z. Dzisiejsze nastolatki mają wielkie plany i chcą zmieniać świat

  Rhys Blakely

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Chodzą jeszcze do szkoły, lecz już mają wielkie plany. Generacja Z - dzisiejsze nastolatki - nie zamierzają, jak ich starsi koledzy oraz rodzice, żyć w postawie roszczeniowej. Są pragmatykami, stawiają na siebie i chcą zmieniać świat.
  Moja córka może czuć się niepewnie w tłumie, lecz bez lęku wspina się na drzewa. Uwielbia meksykańskie jedzenie, woli Lego od Barbie i potrafi świetnie odróżniać, co jest fair.

  Lecz czy możemy pójść dalej? Evelyn ma zaledwie pięć lat, lecz czy ona i jej rówieśnicy mają nosić piętno "pokoleniowej persony"? Czy nasze charaktery są w jakimś sensie produktem masowym? Czy jesteśmy naznaczeni czasami, w których żyjemy?
  Z pewnością są o tym przekonani światowi specjaliści od marketingu - środowiska antropologów, ludzie reklamy i ekspertów od wielkich liczb. Nagłaśniają oni ideę, że jesteśmy w przededniu gruntownej społecznej przemiany: nadejścia czasów generacji Z.

  Granice są nieostre, lecz generacja Z obejmuje tych, którzy urodzili się po około 1995 r., i należą do tej grupy dwa miliardy osób. Kulturowe ramy, w których osadzeni byli ludzie z pokolenia wyżu demograficznego (mający obecnie po pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat) - z ich podziałami rasowymi, płciowymi czy seksualnymi - raczej niewiele dla nich znaczą. Według sondaży są oni mniej narcystyczni, niż obsesyjni na własnym punkcie milleniści (w wieku pomiędzy 20 i 36 lat).

  Nowy rodzaj buntowników


  Według badań osoby należące do generacji Z są przedsiębiorcze, społecznie świadome i (wśród nastolatków) zaskakująco purytańskie. Ich optymizm sprawia, że guru z Madison Avenue drapią się po głowach. W przeciwieństwie do leniwych cyników z generacji X (obecnie późnych trzydziesto- i czterdziestolatków), większość uczestników generacji Z chce mieć pracę, która będzie miała wpływ na losy świata. "Powstaje nowy rodzaj buntowniczości, który polega na podejmowaniu ryzyka... ale tylko świadomego i mającego określony cel", podaje raport sporządzony przez firmę Intelligence Group zajmującą się badaniem rynku. Generacja Z przyglądała się starszym, którzy postępowali według zasad, aby w końcu utonąć w długach na smętnym rynku pracy. Nie zamierzają więc iść tą samą ścieżką.Generacja Z jest wyczulona na długi, z jakimi zmagają się ich rodzice. Sami nie liczą na etaty, chcą robić własny biznes
  Modelową bohaterką generacji Z jest 17-letnia Malala Yousafzai, pakistańska działaczka na rzecz edukacji - buntowniczka za sprawę. Była ona postrzelona przez talibów, przez co stała się aktywistką znaną na całym świecie. "Stwierdziłam, że mam przed sobą dwie drogi - wyjaśniała później - albo siedzieć cicho, żyć w terrorze i być zabitą, albo mówić o tym głośno i być zabitą".

  Dorośli mogą się uczyć od dzieci


  16-letnia aktywistka i autorka Adora Svitak jest kolejną postacią generacji Z. Jej twórczość pisarska uczyniła z niej gwiazdę mediów, gdy miała sześć lat. Obecnie prowadzi ona kampanię na rzecz promocji nauki pisania i wartości feministycznych. Uważa, że stare metody nie odnoszą już skutku i świat potrzebuje "myślenia dziecięcego, dzikiej kreatywności, optymizmu". Prelekcja, jaką wygłosiła na temat: "Czego dorośli mogą się nauczyć od dzieci", została obejrzana w internecie przez ponad 3 mln osób.

  Olbrzymia liczba prezentacji strategii agencji reklamowych uznaje, że internet jest tym czynnikiem, który wyznacza ten podział. Większość pokolenia generacji Z to ludzie młodsi niż Google. Są oni "pierwszym plemieniem prawdziwie cyfrowym" (nawet milleniści mają krztynę akcentu analogowego). Przeciętny brytyjski sześciolatek może mieć kłopoty z zawiązaniem sznurowadeł, ale jest bardziej technicznie sprawny niż przeciętny 45-latek, powiedział Ofcom w zeszłym tygodniu. Generacja Z oczekuje ciągłego dostępu do internetu, będącego rodzajem dodatkowego mózgu, twierdzi Dan Gould, strateg kulturowy w Sparks & Honey, nowojorskiej agencji reklamowej. Rodzaj opartej na sieci wszechwiedzy oznacza, że zdolność do przypadkowych okryć stanie się coraz rzadsza, twierdzi Gould. "Będzie niemal niemożliwością, aby być czymś zaskoczonym". Inne możliwe strony ujemne: dzięki mapowaniu online źródła stają się przepastne w wyznaczaniu kierunków - lecz przyciągają one czyjąś uwagę jedynie przez osiem sekund.

  Wolą być raczej mądrzy niż ładni


  Wielu denerwuje to, że ich rodzice wklejają do sieci zdjęcia swoich dzieci, podczas gdy około połowa generacji Z woli być w sieci niewidzialna. Wygląda na to, że fotki są dla frajerów. Jedna czwarta tej grupy opuściła Facebook w 2014 r., gdyż preferują media incognito, w rodzaju Snapchat. O ile starsze generacje były uczone, aby nie rozmawiać z nieznajomymi, "ekranolatki" z generacji Z trzeba ponaglać, aby skasowały ich własne cookies.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piszecie bzdury

   Generacja "Z" od '98 rocznika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Głupoty... Niby dlaczego akurat po '95 roku to generacja "Z"? Przecież czym niby różni się taki rocznik '95 od '96? Niczym. Dlatego głupie jest takie gadanie. "Ktoś tak kiedyś napisał" to teraz...rozwiń całość

   Głupoty... Niby dlaczego akurat po '95 roku to generacja "Z"? Przecież czym niby różni się taki rocznik '95 od '96? Niczym. Dlatego głupie jest takie gadanie. "Ktoś tak kiedyś napisał" to teraz każdy tę głupotę powiela. Są opinie naukowców którzy uważają, że generacja "Z" to pokolenie urodzone po 1993 roku jeśli już i z dwojga złego chociaż z tym się zgodzę. Jednak prawda jest taka, że generacja "Z" to tak naprawdę pokolenie Google i internetu, czyli pokolenie urodzone najwyżej po '97 roku. Roczniki od '84 do (najwyżej) '97 to generacja "Y" (zachęcam do czytanki: Generacja Y wikipedia). Zawiodłam się, kolejna strona na której powielają głupie i absurdalne błędy, już nie wspominając że cały ten cyrk z "generacjami" jest bez sensu. Pozdrawiam!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   sa tak rozni

   Zgłoś naruszenie treści

   ze traktowac mozna juz jako nowy gatunek :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama