Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Powstanie Śląskie: Rekonstrukcja w Parku Śląskim [ZDJĘCIA + WIDEO]

Kamila Rożnowska, zdjęcia: Lucyna Nenow
I Powstanie Śląskie: Rekonstrukcja bitwy powstańców z niemiecką strażą graniczną
I Powstanie Śląskie: Rekonstrukcja bitwy powstańców z niemiecką strażą graniczną Lucyna Nenow
I Powstanie Śląskie: Powstańcy z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia "Powstania Śląskie 90" stoczyli w sobotę na terenie Parku Śląskiego zaciętą walkę z posterunkiem Grenzschutzu, czyli z niemiecką strażą graniczną. Była to rekonstrukcja jednej z niewielu wygranych bitew podczas I powstania śląskiego, którego 95. rocznicę obchodzimy w tym roku. ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA I WIDEO:
REKONSTRUKCJA W RYBNIKU: POWSTAŃCY ŚLĄSCY WALCZĄ Z NIEMCAMI

Huk wystrzałów, umundurowanie i uzbrojenie z okresu powstań śląskich – wszystko to można było zobaczyć dzisiaj na Dużej Łące w Parku Śląskim. Stowarzyszenie Powstania 90. przygotowało z okazji 95. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, rekonstrukcje bitwy z tamtego okresu.

- Wygraliśmy, nie mogło być inaczej – mówił po widowisku Tomasz Olejniczak, który wcielił się w powstańca w funkcji szeregowego, o czym miała świadczyć biała przepaska, którą nosił na ramieniu. – Mimo, że pierwsze powstanie przegraliśmy, to postanowiliśmy przedstawić scenkę „ku pokrzepieniu serc”. Ale globalnie wszystkie trzy powstania należy uznać jako zwycięskie – dodał.

Oddział powstańczy próbował odbić pojmanego przez Niemców jeńca. W trakcie ucieczki powstaniec został ranny, ale dzięki udzielonej pomocy, udało się go uratować. Po zaciętej walce ostatecznie powstańcy zdobyli obóz niemiecki i potrzebną broń.

ZOBACZ TAKŻE:
Bieg Powstań Śląskich w Parku Śląskim [ZOBACZ ZDJĘCIA]

– Udało się nam dosyć głośno przypomnieć mieszkańcom Śląska wydarzenia sprzed 95 lat. Myślę, że mieszkańcy sąsiedniego osiedla Tysiąclecia chyba wszystko słyszeli – mówił po walce Krystian Szulc ze stowarzyszenia Powstania 90., którego dziadkowie brali udział w walkach powstańczych.

Przygotowania takiej inscenizacji zajmuje około dwóch, trzech miesięcy. – Musi być gotowy scenariusz, trzeba to poćwiczyć. Zaangażowanych jest w to bardzo dużo ludzi – mówi Tomasz Olejniczak.

Publiczności podobało się przedstawiona rekonstrukcja walki. - Pierwszy raz widziałem taką inscenizację. Poza tym to duża atrakcja dla dzieci – mówi Rafał Kaszuba z Siemianowic Śląskich. Podobnego zdania byli Marzena i Piotr Gałuszkowie z Chorzowa. – Najbardziej podobały się nam stroje z epoki. To bardzo dobry pomysł, żeby w ten sposób przedstawiać wydarzenia historyczne, bo dzięki temu dzieci być może je zapamiętają i czegoś się nauczą – mówili.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KOMPENDIUM WIEDZY O PIERWSZYM POWSTANIU ŚLĄSKIM

I powstanie śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Było bez szans na powodzenie, a jednak śląscy Polacy poderwali się do walki. Poprzedziła je fala strajków, a iskrą zapalną było otwarcie ognia przez Grenz-schutz do górników kopalni Mysłowice, którzy 15 sierpnia przyszli po wypłatę. Zginęło 7 osób, w tym dwie kobiety i 13--letni chłopak. Stał w kolejce po wypłatę ojca.


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: I Powstanie Śląskie: Rekonstrukcja w Parku Śląskim [ZDJĘCIA + WIDEO] - Dziennik Zachodni