Jaskinia Szachownica zamknięta! Jest groźnie, bo może runąć...

  Jaskinia Szachownica zamknięta! Jest groźnie, bo może runąć kamienny strop

  ET

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stop: nie wchodzić! W Szachownicy mogą teraz być tylko nietoperze. Dla ludzi jaskinia to groźna pułapka
  1/4
  przejdź do galerii

  Stop: nie wchodzić! W Szachownicy mogą teraz być tylko nietoperze. Dla ludzi jaskinia to groźna pułapka ©arc. rdoś/d. czechowski

  W pobliżu jaskini Szachownica na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można zobaczyć żółte tablice ostrzegawcze z takim napisem: "Zakaz wstępu! Wejście do jaskini grozi śmiercią lub kalctwem". Jest też dodatkowa informacja, która ma powstrzymać amatorów "ekstremalnych przygód" przed łamaniem prawa i - mimo zakazu - wchodzeniem do jaskini.
  Jaskinia Szachownica zamknięta!

  Wyraźnie przestrzega, że "Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody, zgodnie z art. 127 ustawy o ochronie przyrody, podlega karze aresztu albo grzywny". Ale mimo to bezwzględny zakaz wchodzenia do Szachownicy bywa ignorowany. A sprawa jest poważna i nie jest urzędniczym wymysłem, lecz koniecznością.

  Pięć jaskiń Szachownicy pod ścisłą ochroną


  Szachownica nie jest jedną, odrębną jaskinią. To kompleks kilku jaskiń, których powstanie związane było z intensywnym odprowadzaniem wód roztopowych na przedpolu lodowca. Ten wyjątkowy system jaskiń został odsłonięty w czasie eksploatacji wapienia. Pozyskiwanie tego kamienia spowodowało jednak zniszczenie znacznej części korytarzy i rozczłonkowanie pierwotnie jednolitego systemu jaskiniowego. Obecnie znajduje się tu pięć oddzielnych jaskiń, które dla łatwiejszego rozróżnienia oznaczono kolejnymi numerami od I do V. Ich korytarze rozgałęziają się i przecinają pod kątem prostym, tworząc charakterystyczną siatkę pól, przypominającą szachownicę. Stąd właśnie nazwa pięciu jaskiń. Prowadzi do nich 12 otworów usytuowanych w ścianach kamieniołomu oraz pionowa studnia z wierzchowiny.

  Strop pęka, sypią się sale

  Specyficzne warunki mikroklimatyczne sprawiają, że Szachownica jest domem licznych gatunków nietoperzy, w tym czterech gatunków chronionych prawem unijnym. Największym zagrożeniem dla zachowania systemu jest proces niszczenia stropu głównego ciągu jaskini, wynikający z prowadzonej tu kiedyś eksploatacji wapienia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oznaczenia

   agusia33! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Okolice są przepiękne ale znaleźć cokolwiek to sztuka. Nie ma żadnych opisów oznaczeń kierunków. W Szachownicy jak i w Wężach nie ma żadnej informacji a warto zobaczyć te okolice.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama