Mysłowice: Bliżej na dializę

  Mysłowice: Bliżej na dializę

  MCH

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dobra wiadomość dla wszystkich chorych na nerki. Przy Szpitalu nr 2 otwarto pierwszą w mieście stację dializ. Jest tu dwanaście stanowisk, które oczyszczają krew z toksyn.
  Dotychczas cierpiący na problemy z nerkami mysłowiczanie na dializy musieli dojeżdżać do ościennych miast. - To bardzo uciążliwe, bo sam dojazd do Katowic zabiera około godziny. Jeżdżę tam kilka razy w tygodniu. Zabiegi trwają kolejne od czterech do pięciu godzin - opowiada pacjentka katowickiej poradni nefrologicznej, Katarzyna Kowalczyk. Swoje placówki miały dotąd Katowice, Sosnowiec i od listopada Jaworzno.

  Nowa stacja zwiększy komfort życia chorym mieszkańcom. Co prawda, jej właścicielem jest prywatny inwestor, firma Nefrolux z Siemianowic Śląskich, ale usługi medyczne świadczyć będzie naszym pacjentom nieodpłatne.

  - Od stycznia mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie w Mysłowicach - mówi Katarzyna Kita z Nefroluksu. Wraz ze stacją dializ firma prowadzić będzie w mieście poradnię nefrologiczną, w której zatrudniła już dwóch wykwalifikowanych lekarzy, specjalizujących się w leczeniu osób cierpiących na przewlekłą lub ostrą niewydolność nerek. Pracownicy stacji dializ i poradni będą korzystali odpłatnie z zaplecza diagnostycznego miejskiego szpitala. Chodzi m.in. o dostęp do rentgena czy zaplecza internistycznego. Mogą także liczyć na konsultacje z chirurgami.

  Szpital już od września czerpie korzyści z wynajmowania powierzchni siemianowickiej firmie. Nefrolux zaadaptował bowiem na potrzeby stacji dializ stare pomieszczenia po szpitalnej pralni. W sumie wynajmuje 422 mkw powierzchni.

  - Miesięcznie mamy z tego tytułu 15 tys. zł przychodu - wylicza dyrektor dwójki, Narcyz Wojtowicz. Z pierwszych pieniędzy w ten sposób zarobionych, szpital zakupił jeszcze w minionym roku nowy sprzęt endoskopowy.

  Oficjalne otwarcie stacji dializ zaplanowano na poniedziałek. Rejestracja pacjentów ruszyła w tym tygodniu.

  Nefrolux prowadzi już kilka ośrodków w województwie śląskim. Stacje dializ znajdują się w Raciborzu, Rudzie Śląskiej i Jaworznie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama