Rafał Bajko
Podopieczni Mike'a Taylora przegrali niespodziewanie z Austriakami 81:83 w trzecim meczu el. do ME w 2015 r. W środę zagrają z Niemcami.

Reprezentacja Polski pojechała do Austrii po trzecie zwycięstwo w grupie C. We wcześniejszych pojedynkach biało-czerwoni pokonali Niemców 68:67, a następnie rozgromili na wyjeździe Luksemburg 113:61.
Dzięki tym triumfom Polacy zostali samodzielnymi liderami grupy, będąc na dobrej drodze do awansu na mistrzostwa Europy (W 2015 roku miała je organizować Ukraina, ale ze względu na sytuację polityczną w tym kraju, z pomysłu zrezygnowano).
Austriacy w pierwszych spotkaniach pokonali Luksemburg 84:76 oraz przegrali z Niemcami 64:77. O porażce z tymi drugimi zdecydowała szczególnie fatalnie rozegrana czwarta kwarta (9:29).

Podopieczni Wernera Sallomona mają w swoim składzie zawodnika, który w naszym kraju jest dość dobrze znany. Mowa o Rasidzie Mahalbasiciu, podporze Asseco Gdyni w sezonie 2012/2013. Austriak wówczas nie osiągnął w Tauron Basket Lidze nic wielkiego, bo zajął z drużyną Davida Dedka dopiero siódme miejsce. W eliminacjach do EuroBasketu 2015 notował jednak przed pojedynkiem z Polakami świetne statystyki, zdobywając średnio 14 punktów na mecz.

W wyjściowej piątce biało-czerwonych pojawił się już tradycjnie rozgrywający Śląska Wrocław Robert Skibniewski. W meczowej dwunastce zabrakło z kolei kontuzjowanego Przemysława Karnowskiego. Pierwszą kwartę wygrali podopieczni Mike'a Taylora, po dość zaciętej walce. Chwilę przed końcowym gwizdkiem rzuty wolne wykonywali jeszcze Austriacy, ale nie zmieniło to już rezultatu tej części gry.

Kolejną odsłonę lepiej rozpoczęli Polacy, którzy w pewnym momencie prowadzili już nawet siedmioma punktami. Niestety spora ilość błędów własnych oraz liczne zbiórki w ataku Austriaków doprowadziły do niekorzystnego wyniku po pierwszej połowie (44:45). Swoje duże umiejętności potwierdził szczególnie Mahalbasić, który zdobył aż 13 punktów.

W trzeciej kwarcie nadal trwał koncert gry wyżej wymienionego, co utrzymywało gospodarzy w grze. Po dwóch "trójkach" Skibniewskiego i Waczyńskiego Polacy wrócili jednak na prowadzenie (55:52). Do zdobywania punktów włączyli się także podkoszowi Szymon Szewczyk i Damian Kulig (PGE Turów Zgorzelec), dzięki czemu udało się dowieźć korzystny wynik do końca tej części meczu.

Ostatnia część tego emocjonującego pojedynku to nadal walka kosz za kosz. Właśnie ze względu dużą nerwowość obie drużyny notowały liczne straty. Więcej zimnej krwi zachowali Austriacy, którzy po nieudanej akcji biało-czerwonych mieli ostatnie 24 sekundy do tego, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Udało się po szalonej akcji Klepeisza. Porażka Polaków oznacza, że do walki o awans z grupy włączają się również nasi niedzielni rywale.

Eliminacje do ME 2015
Grupa C

Austria - Polska 83:81 (24:26, 21:18, 20:23, 18:14 )
Austria- Lanagger 1, Schreiner 6, Hasenburger 6, Murati 18, Mahalbasić 24, Klepeisz 13, Maresch 7, Hopfgartner, Rados, Koch 8.
Polska- Skibniewski 12, Waczyński 11, Hrycaniuk 9, Zamojski 7, Cel 14, Kulig, Ponitka 11, Gielo, Szewczyk 8, Kulig 9.

Niemcy - Luksemburg 109 :49 (29:17, 26:18, 27:5, 27:9)
Niemcy - Zirbes 12, Harris 12, Seiferth 12, Staiger 12, Tadda 12, Schaffartzik 9, Schroder 9, Voigtmann 9, Benzing 6, Theis 6, Doreth 5, Vargas 5.
Luksemburg - Jones 12, Schumacher 9, Laurent 9, Birenbaum 7, Rodenbourg 3, Grun 3, Arbaut 2, Melcher 2, Delgado 2, Benseghir 0, Koster 0, Kox 0.
1.Niemcy 3 5 253-181
2.Polska 3 5 225-215
3.Austria 3 5 231-234
4.Luksemburg 3 3 186-306

Następna seria spotkań (20.08): Luksemburg - Austria (godz. 19.30), Niemcy - Polska (godz. 20.00, transmisja w Polsacie Sport News).

Materiał oryginalny: Koszykówka. Austriacy pokonują Polaków w nerwowej końcówce. Czeka nas mecz o wszystko z Niemcami - Gazeta Wrocławska