Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści wybierają studia pod wpływem reklam

Katarzyna Piotrowiak
Młodzi chcą mieć indeksy kierunków ważnych na rynku pracy
Młodzi chcą mieć indeksy kierunków ważnych na rynku pracy fot. jakub popiel
Potrzeba inżynierów! - mówi minister. Proszę bardzo, przedsiębiorcza młodzież ze Śląska wybiera kierunek budownictwo, by w przyszłości mieć dobrze płatną pracę.

Za kilka lat na rynku pracy pojawi się zdecydowanie więcej absolwentów budownictwa - jednego z kierunków, które znalazły się na liście najbardziej pożądanych przez pracodawców.

Taki odzew to efekt szerokiej kampanii zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz popularyzacji kierunków inżynieryjnych i technicznych. Spoty telewizyjne odegrały tu niemałe znaczenie. Reklama się opłaciła - po raz pierwszy w historii szkolnictwa wyższego liczba kandydatów na jedno miejsce na uczelniach technicznych była większa niż na uniwersytetach (stosunkiem 3,9:3,5). Ten ranking powstał na podstawie danych zebranych we wszystkich uczelniach w kraju. W dwóch największych szkołach wyższych w województwie śląskim proporcje na studiach stacjonarnych są podobne: 2,2 osoby na miejsce w Uniwersytecie Śląskim oraz 2,4 w Politechnice Śląskiej. Okazuje się, że są kierunki techniczne, które wypadły rekordowo nie tylko w porównaniu z rokiem minionym, ale też w tegorocznym zestawieniu z innymi uczelniami w kraju.

Niekwestionowanym numerem jeden, jeśli chodzi o przyrost studentów, jest budownictwo, które po raz pierwszy w historii pokonało... krajową liderkę: pedagogikę. W Politechnice Śląskiej o indeks na budownictwo starało się 4,4 kandydata (średnia krajowa to 4,2). Ogromnym powodzeniem cieszyła się w Gliwicach logistyka. O miejsce walczyło 5-6 osób, w kraju 3,3. Niesłabnące powodzenie ma też nadal architektura i urbanistyka. W Politechnice Śląskiej po taki indeks sięgało średnio 4,06 osoby, w kraju 3,5.
- Te statystyki to efekt działań medialnych, na które ministerstwo przeznacza niemałe pieniądze. Dzięki nim wskazuje zawody, jakie ich zdaniem gwarantują absolwentom lepszą przyszłość. Budownictwo było jednym z tych kierunków, o którym mówiło się najczęściej - zauważa prof. Dariusz Rott z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Budownictwo znalazło się też na drugim miejscu w kraju pod względem liczby kandydatów.

- Coraz częściej tłumaczy się im, że po kierunkach humanistycznych będą nauczycielami z groszową pensją. Nie mogę się z tym zgodzić, uważam że w tym miejscu polityka jest niespójna. Nie można zapominać o humanistyce - dodaje prof. Rott.

Ranking obleganych kierunków

Dane Politechniki Śląskiej (liczba chętnych oraz liczba osób na 1 miejsce):
logistyka: 682 - 5,68
budownictwo: 1728 - 4,43
biotechnologia (wydział chemiczny): 253 - 4,21
architektura i urbanistyka: 731 - 4,06
architektura wnętrz: 146 - 3,24
zarządzanie: 514 - 3,42.

Ranking obleganych kierunków - na podstawie danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w skali kraju):

zarządzanie: 37743
budownictwo: 30944
pedagogika: 30414
prawo: 26943
informatyka: 25435
ekonomia: 24539
finanse: 19997
inżynieria środowiska:
19370
administracja: 19255
psychologia: 19021
filologia angielska: 17529
zarządzanie i inżynieria produkcji: 16806
turystyka i rekreacja: 15339
mechanika i budowa maszyn: 15192
automatyka i robotyka: 14207
geodezja i kartografia: 13857
biotechnologia: 13836
dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 13621
gospodarka przestrzenna: 13087
Oprac. KATP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!