Radny z Częstochowy proponuje: darmowe parkingi w centrum...

  Radny z Częstochowy proponuje: darmowe parkingi w centrum dla kobiet w ciąży

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Łukasz Kot, częstochowski radny, próbuje przekonać władze miasta do tego, aby płatna strefa parkowania nie obowiązywała kobiet w ciąży.
  Kobiety w ciąży nie powinny płacić za parkowanie w płatnej strefie parkingowej. Byłoby to kolejne działanie miasta na rzecz przeciwdziałania ujemnemu przyrostowi naturalnemu - twierdzi radny Łukasz Kot, który teraz próbuje przekonać do swojego pomysłu władze miasta.

  - Ten pomysł rzuciła mi jedna z pań, która była w ciąży, a twierdziła, że byłoby to dla kobiet wielkim ułatwieniem, które już obowiązuje w innych miastach - mówi Kot.


  Jego zdaniem z technicznego punktu widzenia nie byłoby żadnych problemów z wdrożeniem tego pomysłu. Miejski Zarząd Dróg i Transportu wydawałby specjalne karty na podstawie orzeczenia lekarskiego.

  Naturalnie przyszłym rodzicom pomysł radnego bardzo się podoba. Niektórzy dodają, że warto byłoby taką kartę przedłużyć również na okres tuż po narodzinach, bo podróż z malutkim dzieckiem jest również uciążliwa.

  Urząd Miasta i Miejski Zarząd Dróg i Transportu oceniają pomysł radnego Kota sceptycznie. Stanisław Sosnowski, wicedyrektor MZDiT, przypomina, że w przeszłości bezpłatny parking przysługiwał osobom niepełnosprawnym. I to rozwiązanie w ogóle się nie sprawdziło. Szybko okazało się bowiem, że większość miejsc w płatnej strefie parkowania zajęły samochody z kartami informującymi o niepełnospraw-ności ich właścicieli. Dlatego przepisy zmieniono.

  Dzisiaj niepełnosprawni nie muszą płacić za parkowanie, ale tylko pod warunkiem, że stoją na miejscu dla niepełnosprawnych, oznaczonym odpowiednim znakiem i "kopertą".

  - Naszym zdaniem wprowadzenie darmowych miejsc dla kobiet w ciąży pociągnęłoby za sobą określone konsekwencje - mówi Stanisław Sosnowski. - Wtedy o darmowe miejsca upomniałyby się kolejne grupy społeczne, na czele z niepełnosprawnymi, którym kiedyś ten przywilej ograniczono. Poza tym ciężko byłoby kontrolować sposób wydawania takich kart.

  Z prawnego punktu widzenia wprowadzenie zmian też nie byłoby łatwe. Wymagałoby rozporządzenia prezydenta w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz nowej uchwały Rady Miasta o płatnej strefie parkowania.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sa plusy ale sa tez minusy...

   yksy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   o tak, zaraz dzieci narobimy bo bedzie mozna za darmo parkowac... :) a tak szczerze to... kobieta w ciazy by byla zwolniona czy pojazd na nia zarejestrowany? bo zaraz by sie okazalo ze wszyscy w...rozwiń całość

   o tak, zaraz dzieci narobimy bo bedzie mozna za darmo parkowac... :) a tak szczerze to... kobieta w ciazy by byla zwolniona czy pojazd na nia zarejestrowany? bo zaraz by sie okazalo ze wszyscy w rodzinie jezdza z ta kobieta w ciazy... a pani ktora sie wypowiedziala ze w innych miastach takie cos funkcjonuje, radze skorzystac z internetu i poszukac info na ten temat... tylko jedno miasto wprowadzilo takie ulatwienie dla kobiet w ciazyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama