Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk doczekał się hejnału odgrywanego codziennie o 12.00 [POSŁUCHAJ i SKOMENTUJ]

Łukasz Klimaniec
Trombity to charakterystyczny instrument beskidzkich górali.  Hejnał Szczyrku nawiązuje do hejnałów pasterskich
Trombity to charakterystyczny instrument beskidzkich górali. Hejnał Szczyrku nawiązuje do hejnałów pasterskich Arkadiusz Ławrywianiec
Szczyrk doczekał się hejnału odgrywanego codziennie o 12.00. To tradycja, którą pielęgnuje wiele miast w naszym regionie. POSŁUCHAJ HEJNAŁU i NAPISZ, CZY CI SIĘ PODOBA

Pod Skrzycznem od kilkunastu dni codziennie, w samo południe, rozlegają się dźwięki góralskich trombit - melodia dobiegająca z wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła w centrum miasta to hejnał Szczyrku, który do niedawna był odgrywany tylko przy okazji ważnych uroczystości miejskich, m.in. Jakubowego Święta, Tygodnia Kultury Bes-kidzkiej. Teraz słyszą go turyści wypoczywający nad Żylicą.

- Wielu z nas słuchając go nie było świadomych, że jest tak znaczącym utworem - przyznaje Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku, który odwiedzając wiele miejscowości miał okazję wysłuchiwać różnych melodii płynących z wież ratuszów lub kościołów, gdzie hejnały połączono z funkcjonowaniem zegarów i dzwonów. Dzięki współpracy z proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła, ks. Andrzejem Lorancem, udało się wkomponować hejnał Szczyrku w istniejący system uruchamiający dzwony kościelne z zegarem.POSŁUCHAJ HEJNAŁU SZCZYRKU

Hejnał został skomponowany przez Antoniego Gluzę i jego syna Rafała Gluzę, wielokrotnie nagradzanych na ogólnopolskich festiwalach folklorystów ze Szczyrku. Powstał na bazie dawnych hejnałów pasterskich odgrywanych w okolicach Szczyrku i na Żywiecczyźnie.

- Hejnał jest typowo góralski - wykorzystuje tzw. skalę wołoską. Charakteryzuje się pomniejszoną ilością dźwięków, bo jest wygrywany na trombicie, na której nie da się zagrać każdej melodii. Dzięki temu zachowuje góralski charakter - przyznaje Mateusz Kurowski z Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku.

Szczyrk dołączył do grona kilkunastu miast województwa, które mogą pochwalić się swoim hejnałem. W Chorzowie hejnał wygrywany jest od 16 lat. Autorami utworu są bracia Tomasz i Maciej Kałwakowie.

- Hejnał grany jest codziennie o godzinie 12.00 z wieży Urzędu Miasta od 22 sierpnia 1998 r. Utwór rozpoczyna także każdą sesję Rady Miasta - przyznaje Karolina Skórka z biura prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

W Rybniku natomiast od 2003 roku melodia hejnału miasta rozbrzmiewa o każdej pełnej godzinie między 6.00 a 21.00 z kuranta zainstalowanego na ratuszowej wieży.

Władysław Grzyb, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie, podczas XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich przyznał, że w rejestrach stowarzyszenia są nuty około 150 hejnałów. Co ciekawe, hejnałów ciągle przybywa.

- Hejnały to piękna tradycja, warto ją kultywować. Kiedyś, gdy nie było mediów, pełniły ich rolę. Obwieszczały ważne wydarzenia, zawiadamiały o pożarze, śmierci ważnej osoby czy przyjeździe poborcy podatkowego - zaznaczył Grzyb.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!