Szczyrk doczekał się hejnału odgrywanego codziennie o 12.00...

  Szczyrk doczekał się hejnału odgrywanego codziennie o 12.00 [POSŁUCHAJ i SKOMENTUJ]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trombity to charakterystyczny instrument beskidzkich górali. Hejnał Szczyrku nawiązuje do hejnałów pasterskich
  1/2
  przejdź do galerii

  Trombity to charakterystyczny instrument beskidzkich górali. Hejnał Szczyrku nawiązuje do hejnałów pasterskich ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Szczyrk doczekał się hejnału odgrywanego codziennie o 12.00. To tradycja, którą pielęgnuje wiele miast w naszym regionie. POSŁUCHAJ HEJNAŁU i NAPISZ, CZY CI SIĘ PODOBA

  Sonda

  Podoba Ci się hejnał Szczyrku?

  Pod Skrzycznem od kilkunastu dni codziennie, w samo południe, rozlegają się dźwięki góralskich trombit - melodia dobiegająca z wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła w centrum miasta to hejnał Szczyrku, który do niedawna był odgrywany tylko przy okazji ważnych uroczystości miejskich, m.in. Jakubowego Święta, Tygodnia Kultury Bes-kidzkiej. Teraz słyszą go turyści wypoczywający nad Żylicą.

  - Wielu z nas słuchając go nie było świadomych, że jest tak znaczącym utworem - przyznaje Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku, który odwiedzając wiele miejscowości miał okazję wysłuchiwać różnych melodii płynących z wież ratuszów lub kościołów, gdzie hejnały połączono z funkcjonowaniem zegarów i dzwonów. Dzięki współpracy z proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła, ks. Andrzejem Lorancem, udało się wkomponować hejnał Szczyrku w istniejący system uruchamiający dzwony kościelne z zegarem.

  POSŁUCHAJ HEJNAŁU SZCZYRKU

  Hejnał został skomponowany przez Antoniego Gluzę i jego syna Rafała Gluzę, wielokrotnie nagradzanych na ogólnopolskich festiwalach folklorystów ze Szczyrku. Powstał na bazie dawnych hejnałów pasterskich odgrywanych w okolicach Szczyrku i na Żywiecczyźnie.

  - Hejnał jest typowo góralski - wykorzystuje tzw. skalę wołoską. Charakteryzuje się pomniejszoną ilością dźwięków, bo jest wygrywany na trombicie, na której nie da się zagrać każdej melodii. Dzięki temu zachowuje góralski charakter - przyznaje Mateusz Kurowski z Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku.

  Szczyrk dołączył do grona kilkunastu miast województwa, które mogą pochwalić się swoim hejnałem. W Chorzowie hejnał wygrywany jest od 16 lat. Autorami utworu są bracia Tomasz i Maciej Kałwakowie.

  - Hejnał grany jest codziennie o godzinie 12.00 z wieży Urzędu Miasta od 22 sierpnia 1998 r. Utwór rozpoczyna także każdą sesję Rady Miasta - przyznaje Karolina Skórka z biura prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

  W Rybniku natomiast od 2003 roku melodia hejnału miasta rozbrzmiewa o każdej pełnej godzinie między 6.00 a 21.00 z kuranta zainstalowanego na ratuszowej wieży.

  Władysław Grzyb, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie, podczas XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich przyznał, że w rejestrach stowarzyszenia są nuty około 150 hejnałów. Co ciekawe, hejnałów ciągle przybywa.

  - Hejnały to piękna tradycja, warto ją kultywować. Kiedyś, gdy nie było mediów, pełniły ich rolę. Obwieszczały ważne wydarzenia, zawiadamiały o pożarze, śmierci ważnej osoby czy przyjeździe poborcy podatkowego - zaznaczył Grzyb.


  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
  *Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
  *Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama