Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi nabór na studia trwa. Są wolne miejsca na śląskich uczelniach

Paweł Pawlik
Inauguracja roku akademickiego już za kilka tygodni, ale na wielu kierunkach są jeszcze wolne miejsca. Studenci wciąż mają więc w czym wybierać
Inauguracja roku akademickiego już za kilka tygodni, ale na wielu kierunkach są jeszcze wolne miejsca. Studenci wciąż mają więc w czym wybierać Lucyna Nenow
Drugi nabór na studia trwa, a chętnych brakuje. W walce o studenta mają pomóc zmiany w ustawie o szkolnictwie, m.in. więcej praktyk i bezpłatny drugi kierunek.

Tydzień temu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja ma pomóc w walce o studenta uczelniom, które borykają się ze skutkami niżu demograficznego i nie nadążają za zmianami, jakie wyznaczają nowe technologie i współczesny rynek pracy.

Zmiany wejdą w życie już w październiku, czyli z początkiem nowego roku akademickiego. Na największych śląskich uczelniach prowadzony jest właśnie drugi nabór, więc to już ostatni dzwonek, aby zachęcić studentów do kariery naukowej.

Najważniejsze i wyczekiwane zmiany to zniesienie odpłatności za drugi i kolejne kierunki studiów, a także przynajmniej trzymiesięczne praktyki zawodowe na studiach o profilu praktycznym. - Czyli na wszystkich tych uczelniach, gdzie ponad połowa programu studiów obejmować będzie zajęcia praktyczne, kształtujące kompetencje społeczne i umiejętności praktyczne, w tym umiejętności uzyskiwane na zajęciach warsztatowych - wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelnie będą zatem mogły poszerzać współpracę z przedsiębiorstwami, a to oznacza, że osoby z "zewnątrz" będą mogły prowadzić zajęcia na uczelniach.

Można się więc spodziewać, że zajęcia - w zależności od potrzeby - będą prowadzone przez maklerów, prawników, zakładowych technologów, przewodników turystycznych czy farmaceutów.

- Jedna z umiejętności, których brakuje świeżo upieczonym absolwentom, to właśnie praktyka. Obowiązek odbycia trzymiesięcznej praktyki to podstawowy oręż w walce o miejsce zatrudnienia - mówi Kamila Idzik-Kielnar z doradztwa personalnego Experis.

Szkoły mają też monitoro-wać losy swoich absolwentów i ich poczynania na rynku pracy. Ma to pomóc uczelni w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy.

Czy zmiany faktycznie spowodują zwiększenie liczby studentów? Niewykluczone, ale pewnie jeszcze nie w tym roku, bo władze uczelni nie zdążyły jeszcze zareagować na zmiany, więc wolnych miejsc zostało jeszcze dużo, a braku zaufania do uczelnianych dyplomów wśród młodych nie udało się wyplenić.
- W większości przypadków rekrutacja trwa do połowy września. Czekamy również na tych, którzy poprawią swoją maturę - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. A czekać jest na kogo, bo tegoroczna matura poszła fatalnie, szczególnie matematyka. W województwie śląskim poradziło sobie z nią niecałe 73 proc. maturzystów, czyli o 10 procent mniej niż w ubiegłym roku. Termin poprawek wyznaczono na przyszły tydzień.

- Egzamin pisemny odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 9, a egzaminy ustne potrwają od 25 do 29 sierpnia. Harmonogram ustnych egzaminów ustala dyrektor danej placówki - mówi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Wyniki egzaminu oraz świadectwa dojrzałości zostaną udostępnione zdającym 12 września - dodaje.

- Na przyszłych studentów studiów stacjonarnych I stopnia czekają wolne miejsca na większości wydziałów Politechniki Śląskiej. Jedynie na Wydziale Architektury - zarówno na architekturze i urbanistyce, jak i architekturze wnętrz - jest już komplet nowo przyjętych studentów. Wolne miejsca są również na studiach niestacjonarnych - mówi Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej.

Na tym jednak nie koniec, bo już teraz planowany jest trzeci nabór, więc wszyscy ci, którzy nie do końca są zadowoleni ze swojego maturalnego świadectwa, mogą przebierać w kierunkach, nawet na studiach dziennych.

Drugi nabór

Drugi nabór kandydatów na studia na Politechnice Śląskiej rozpoczął się 28 lipca. Na przyszłych studentów studiów stacjonarnych I stopnia czekają wolne miejsca na 14 z 15 wydziałów Politechniki Śląskiej. Wolne miejsca są również na studiach niestacjonarnych. Elektroniczna rejestracja kandydatów na wydziały dysponujące wolnymi miejscami potrwa do 4 września. Do tego dnia należy również wnieść opłatę rekrutacyjną.
Drugi nabór na Uniwersytecie Śląskim ruszył już w połowie lipca i potrwa praktycznie do października. Wolne miejsca są jeszcze na animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną, gdzie limit wynosi 12 osób, a do tej pory jeszcze nikt się nie zgłosił. Na biologię zapisało się 18 osób na 144 miejsca. Na filologię, j. francuski z programem tłumaczeniowym zgłosiło się 5 osób. Zostały jeszcze 22 miejsca. Na technologię chemiczną, zieloną chemię i czyste technologie chętne są 3 osoby na przewidzianych 14 miejsc.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach również dysponuje wolnymi miejscami. Kosmetologia na studiach I stopnia niestacjonarnych - to 40 miejsc, kosmetologia na studiach II stopnia stacjonarnych - 19 miejsc, biotechnologia medyczna na studiach II stopnia stacjonarnych - 34 miejsca.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar 2014 [DUŻO ZDJĘĆ]
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!